Niderlandiyada o‘zbek askarlar xotirasiga bag‘ishlangan maxsus muzey ochildi
Niderlandiyaning Lyosden shahrida Ikkinchi jahon urushida halok bo‘lgan sovet askarlari xotirasiga bag‘ishlangan Soviet War Cemetery Experience muzeyi o‘z eshiklarini tantanali ravishda ochdi. Ushbu tarixiy ahamiyatga ega markaz “Sovet shon-sharaf maydoni” yaqinida joylashgan.
O‘zbek askarlariga bag‘ishlangan alohida ekspozitsiya
Muzeyda davlat rahbari tashabbusi va O‘zbekiston hukumati ko‘magida urushda halok bo‘lib, “Sovet shon-sharaf maydoni”da dafn etilgan 101 nafar o‘zbek askariga alohida xona ajratildi. Bu xona ularning jasorati va fidoyiligini yod etish, kelajak avlodga tarbiyaviy ahamiyatga ega bo‘lgan makon sifatida tashkil etilgan.
Shu bilan birga, muzeyning asosiy kirish qismida 101 eski qabr toshi asosida yaratilgan ramziy monumental san’at asari o‘zbek xalqining qurbonlar xotirasiga bag‘ishlangan.
Xalqaro darajadagi ochilish marosimi
Ochilish marosimida:
• Niderlandiya tashqi ishlar va mudofaa vazirliklari rasmiylari,
• Lyosden va Amersfort shahar hokimliklari,
• Armaniston, Ozarboyjon, Qozog‘iston va O‘zbekistonning diplomatik missiyalari vakillari,
• Jamoat arboblari va volontyorlar,
• “Sovet shon-sharaf maydoni”da dafn etilgan askarlarning qarindoshlari ishtirok etdi.
Ayniqsa, Navoiy viloyati Xatirchi tumanidan kelgan, urush davrida asir tushib qurbon bo‘lgan Raim Salomovning farzand va nabiralarining ishtirok etishi tadbirga samimiy va ruhiy tartib berdi.
Hamkorlik va minnatdorlik so‘zlari
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi vakili muzeyni tashkil etishda ko‘rsatilgan ko‘mak uchun “Sovet shon-sharaf maydoni” jamg‘armasi rahbari Remko Reyding va hamkor davlatlarga alohida minnatdorlik bildirdi.
Remko Reyding ham, o‘z navbatida, loyihaga qo‘shgan ulkan hissasi va xususan O‘zbekiston hukumatining moliyaviy ko‘magi uchun o‘z minnatdorligini bildirdi.
Zamin.uz tahririyati ushbu muzeyning ochilishi tarixiy xotirani asrash, mard ajdodlar jasoratini kelajak avlodlarga yetkazish va millatlararo hamjihatlikni mustahkamlash borasida muhim qadam ekanini ta’kidlaydi. Bu kabi loyihalar faqat o‘tmishni emas, bugunni anglashga ham xizmat qiladi.

В Нидерландах открыт специальный музей, посвященный памяти узбекских солдат
В городе Лиосден, Нидерланды, торжественно открылся музей «Советское военное кладбище», посвященный памяти советских солдат, погибших во Второй мировой войне. Этот исторически значимый центр расположен рядом с «Площадью советской славы».
Отдельная экспозиция, посвященная узбекским солдатам
В музее по инициативе главы государства и при поддержке правительства Узбекистана была выделена отдельная комната для 101 узбекского солдата, погибшего в войне и похороненного на «Площади советской славы». Эта комната организована в качестве места, где можно вспомнить их мужество и преданность, а также имеет воспитательное значение для будущих поколений.
Кроме того, в главной входной части музея создан символический монументальный арт-объект на основе 101 старого надгробия, посвященный памяти жертв узбекского народа.
Международная церемония открытия
В церемонии открытия приняли участие:
• Официальные лица министерств иностранных дел и обороны Нидерландов,
• Мэрии городов Лиосден и Аммерсфорт,
• Представители дипломатических миссий Армении, Азербайджана, Казахстана и Узбекистана,
• Общественные деятели и волонтеры,
• Родственники солдат, похороненных на «Площади советской славы».
Особенно трогательным было участие детей и внуков Райма Саломова, который был пленен и погиб во время войны, приехавшего из района Хатирчи Навоийской области, что придало мероприятию искренний и духовный характер.
Слова сотрудничества и благодарности
Представитель Министерства иностранных дел Узбекистана выразил особую благодарность руководителю фонда «Площадь советской славы» Ремко Рейдингу и странам-партнерам за оказанную помощь в организации музея.
Ремко Рейдинг, в свою очередь, также выразил благодарность за огромный вклад в проект, в частности, за финансовую поддержку правительства Узбекистана.
Редакция Zamin.uz подчеркивает, что открытие этого музея является важным шагом в сохранении исторической памяти, передаче мужества наших предков будущим поколениям и укреплении межнационального согласия. Такие проекты служат не только для осознания прошлого, но и для понимания настоящего.