Qizining peshonasiga tuxum urgan ona TikTok trendi qurboni bo‘ldi: 2 ming dollar jarima to‘laydi!
Mazkur voqea o‘tgan yil sodir bo‘lgan bo‘lib, ayol o‘z qizi bilan birgalikda olmali pirog tayyorlash jarayonini videoga tushirishga qaror qilgan. Biroq tasvirga olish vaqtida ayol yumor sifatida tuxumni kutilmaganda qizining peshonasiga urib chaqqan. Videoda kichik qizcha hayratdan qattiq ajablanib, onasiga norozi qaragani aks etgan. Bolaning bunday hazildan ko‘ngli qolgani yaqqol ko‘rinib turgan bo‘lsa-da, ayol va videoda qatnashgan boshqa bir ishtirokchi qizchaning holatiga qaramay, kulib yuborganlar.
TikTok'ka joylangan bu videoni 100 mingga yaqin odam ko‘rgan. Biroq rolikni ko‘rib, bunday harakatni bolaga nisbatan "zo‘ravonlik va tahqirlash" deb hisoblagan foydalanuvchilardan biri mahalliy politsiyaga murojaat qilgan. Tergovdan so‘ng ayolga "bolalarga nisbatan zo‘ravonlik qilish" aybi qo‘yilgan va u sudga chaqirilgan.
Ayol sudda qilgan harakati shunchaki hazil ekanini va TikTok tarmog‘ida bu kabi videolar ommalashganini ta’kidladi. Uning fikricha, ko‘plab ota-onalar ham shunday hazillarni tasvirga olgan va bu tarmoq trendi hisoblanadi.
Biroq prokuror bu vaziyatni jiddiy baholadi va ayolning qilgan ishini «bolaning qadr-qimmatiga tajovuz» sifatida baholadi. Sudya ham bunday harakatni "o‘ylamay qilingan va bolaga nisbatan nosog‘lom ta’sir ko‘rsatuvchi harakat" deb hisobladi.
Natijada, sud onasini aybdor deb topib, unga 20 ming shved kronasi (taxminan 2 ming dollar) miqdorida jarima to‘lash jazosini tayinladi.
Bu voqea ijtimoiy tarmoqlardagi hazillarning bolalarga nisbatan qanday oqibatlarga olib kelishi mumkinligini yana bir bor ko‘rsatib berdi. Shuning uchun ham, ota-onalarni ijtimoiy tarmoqlardagi videolarni tayyorlash jarayonida ehtiyotkor va mas’uliyatli bo‘lishga chaqiriladi.
Zamin.uz tahririyati o‘z o‘quvchilariga ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishda mas’uliyatni unutmaslikni maslahat beradi.

24-летняя женщина, проживающая в шведском городе Хельсингборг, была привлечена к суду за шутку, ставшую популярной в TikTok, и приговорена к крупному штрафу. Она разместила в социальных сетях видео, на котором ударила яйцом свою дочь по лбу.
Данный инцидент произошел в прошлом году, когда женщина решила снять процесс приготовления яблочного пирога вместе со своей дочерью. Однако во время съемки она неожиданно ударила яйцом дочку по лбу в качестве шутки. На видео маленькая девочка с удивлением смотрит на мать, явно недовольная. Несмотря на то что было видно, что девочке не понравилась такая шутка, женщина и другой участник видео засмеялись, игнорируя состояние девочки.
Это видео, размещенное в TikTok, просмотрели около 100 тысяч человек. Однако один из пользователей, увидев ролик и посчитав такое действие "насилием и унижением" по отношению к ребенку, обратился в местную полицию. После расследования женщине было предъявлено обвинение в "насилии по отношению к детям", и она была вызвана в суд.
На суде женщина утверждала, что ее действия были просто шуткой и что подобные видео популярны в TikTok. По ее мнению, многие родители также снимают такие шутки, и это считается трендом в сети.
Однако прокурор серьезно оценил ситуацию и охарактеризовал действия женщины как "посягательство на достоинство ребенка". Судья также счел такое поведение "необдуманным и оказывающим нездоровое влияние на ребенка".
В результате суд признал мать виновной и назначил ей штраф в размере 20 тысяч шведских крон (примерно 2 тысячи долларов).
Этот инцидент еще раз показал, какие последствия могут иметь шутки в социальных сетях по отношению к детям. Поэтому родителей призывают быть осторожными и ответственными при создании видео в социальных сетях.
Редакция Zamin.uz советует своим читателям не забывать о ответственности при использовании социальных сетей.