Putin: “Ukraina 30 ming odamni zo‘rg‘a topyapti, bizga 60 ming kishi o‘zimizga kelishmoqda” — bu chindan shundaymi?
Jahon hamjamiyatini hayratga solgan bayonot Rossiya prezidenti Vladimir Putindan keldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya frontga har oy 50–60 ming nafar ixtiyoriy xizmatchilarni jo‘natmoqda. Ukraina esa, u aytganidek, zo‘rg‘a 30 ming odamni safarbar qilmoqda.
Biroq, bu raqamlar G‘arb razvedka xizmatlari tomonidan rad etilmoqda. Ular Rossiyada har oyda chaqirilayotgan askarlar soni 30–40 ming atrofida ekanini aytmoqda. Asosiy rag‘batchi omillar: katta pul mukofotlari va qamoqxonalardan mahbuslarni safarbar qilish.
Britaniya razvedkasi ma’lumotiga ko‘ra, urush boshlangandan buyon Rossiya armiyasida halok bo‘lgan va yaralanganlar soni qariyb 1 million nafarga yetgan. Biroq shu yo‘qotishlarga qaramay, 2024 yil yakunida Rossiya qo‘shinlari Ukraina hududining atigi 0,5 foizini egallay olgan.
Moskvada nimalar bo‘layapti?
- The Economist'ga ko‘ra, Rossiya Mudofaa vazirligi va Genshtabi Kremlga yangi to‘lqinli safarbarlikni boshlash bo‘yicha bosim o‘tkazmoqda;
- ISW tahlilchisi Jorj Barros: “Moskvadagi mobilizatsiya hozirgi sur’atda borsa, frontdagi harakatni saqlash uchun 12–16 oy vaqt qolgan”;
- Rossiya iqtisodiy muammolar, inson salohiyati yetishmasligi va resurs tanqisligi bilan yuzma-yuz.
2022 yildagi qisman safarbarlikdan so‘ng taxminan 650 mingdan 1,1 milliongacha rossiyalik mamlakatni tark etdi. The Bell nashri hisobotiga ko‘ra, ularning kamida 666 ming nafari Rossiyaga qaytmagan.
Zamin.uz tahririyati kuzatmoqda: Safarbarlik, frontdagi yo‘qotishlar va Kremlning navbatdagi qarorlari — yaqin haftalarda Rossiyaning harbiy strategiyasida nimalar o‘zgaradi? Biz kuzatamiz — siz bilan bo‘lamiz.

Путин: “Украина едва ли находит 30 тысяч человек, к нам приходит 60 тысяч” — так ли это на самом деле?
Путин: “Украина еле находит 30 тысяч человек, к нам 60 тысяч человек приходят” — это действительно так?
Заявление, которое удивило мировое сообщество, поступило от президента России Владимира Путина. По его словам, Россия отправляет на фронт каждый месяц 50–60 тысяч добровольцев. Украина же, по его словам, еле мобилизует 30 тысяч человек.
Однако эти цифры опровергаются западными разведывательными службами. Они утверждают, что количество призываемых солдат в России составляет около 30–40 тысяч в месяц. Основные мотивирующие факторы: большие денежные вознаграждения и мобилизация заключенных из тюрем.
Согласно данным британской разведки, с начала войны число погибших и раненых в российской армии достигло почти 1 миллиона человек. Однако, несмотря на эти потери, к концу 2024 года российские войска смогли занять лишь 0,5 процента территории Украины.
Что происходит в Москве?
• По данным The Economist, Министерство обороны России и Генштаб оказывают давление на Кремль для начала новой волны мобилизации;
• Аналитик ISW Джордж Баррос: “Если мобилизация в Москве будет продолжаться в нынешнем темпе, на поддержание действий на фронте останется 12–16 месяцев”;
• Россия сталкивается с экономическими проблемами, нехваткой человеческого потенциала и дефицитом ресурсов.
После частичной мобилизации в 2022 году от 650 тысяч до 1,1 миллиона россиян покинули страну. Согласно отчету издания The Bell, как минимум 666 тысяч из них не вернулись в Россию.
Редакция Zamin.uz следит за ситуацией: Мобилизация, потери на фронте и новые решения Кремля — что изменится в военной стратегии России в ближайшие недели? Мы будем следить — оставайтесь с нами.