Putin borsa, Tramp ham boradi: Istanbulda katta uchrashuv bo‘ladimi?
Ertagayoq Putin, Zelenskiy va Tramp Istanbulda uchrashishi, agar bu sodir bo‘lsa, Ukrainadagi qirg‘inbarot tugashi mumkin. Zelenskiy borishi aniq, Tramp ham bormoqchi, Putin-chi?
Bayonotlar jangi
15 may kuni Turkiyada o‘tajak uchrashuv juda qiziq tashkil bo‘ldi. Bu uchrashuv atrofida haqiqiy bayonotlar jangini ko‘rdik. Demak, nimadan boshlandi: avvaliga Vladimir Putin 10 may kuni yarim kechasi bayonot berishi aytildi. Rossiya propagandasida «Putinning chiqishi Amerikadagi praym taymni portlatishi» aytildi. Bilasiz, Putin aynan Amerikada hamma televizor ko‘radigan vaqtda chiqish qilishni yaxshi ko‘radi.
Xullas, yarim kechasi xorijiy va mahalliy jurnalistlar Kremlda Putinning chiqishini kutdi. Bu matbuot anjumani bo‘ladi deyishgandi, lekin Peskov Putinga hech kim savol bermasligi, faqat u gapirishini aytib qoldi. Keyin Putin chiqib Ukrainaga 15 may kuni Turkiyada to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokara o‘tkazishni taklif qildi.
Shu tariqa birinchi qadamni Putin tashladi. Ko‘p o‘tmay Donald Tramp telefonini oldi-da, Truth ijtimoiy tarmog‘idagi posti orqali ishga kirishdi. Ukrainadan Rossiyaning to‘g‘ridan to‘g‘ri uchrashish taklifini qabul etishni talab qilaman, dedi Tramp. AQSH prezidenti nodir metallar bo‘yicha strategik kelishuv imzolanganidan keyin ilk marta Kiyevga ochiq bosim qildi. Keyin navbat Zelenskiyga keldi.
«Faqat Putinni kutaman»
Bayonotlar jangiga yakuniy nuqtani Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy qo‘ydi. Ruschasiga aytganda bu chinakam «jirniy tochka» bo‘ldi. «Payshanba kuni Istanbulda Putinni kutaman. Ko‘ramiz, Rossiya bu gal qanday bahona toparkin», dedi Zelenskiy. Bu juda kuchli chiqish bo‘ldi. Zelenskiy ochiqchasiga Putinni yakkama-yakka uchrashuvga chaqirdi.
Ukraina prezidenti keyinchalik bir necha bor chiqish qilib, Putinga bosim qildi. «Putin men bilan yakkama-yakka gaplashishga qo‘rqadi», dedi xususan. Putinga sen mendan qo‘rqasan, deyishganini shaxsan men faqat Aleksey Navalniydan eshitganman. Davlat rahbarlarini-ku qo‘yavering, hatto Amerika prezidentlari ham Putinga yurak yutib bunaqa deyolmagan.
Tramp ham boradi, agar...
Bayonotlar jangida Tramp yana bir marta ishtirok etdi. U Istanbulga borishni o‘ylayotgani haqida post yozdi. Keyinchalik Trampning Ukraina bo‘yicha maxsus vakili Kit Kellog agar Rossiya prezidenti Putin ham boradigan bo‘lsa, Tramp ham Istanbulga uchishini aytdi.
Endi Rossiya prezidentida Turkiyaga borib, Zelenskiy bilan yakkama-yakka uchrashishdan boshqa yo‘l qolmadi. Agar bormasa, bu Putin uchun katta minus bo‘ladi. Putin Istanbulga bormasa, Tramp Yevropa Ittifoqi bilan birlashib, Rossiyaga o‘zi va’da qilgan dahshatli sanksiyalarni qo‘llashi mumkin.
Aytib qo‘yay, agar chindan Putin, Tramp va Zelenskiy Istanbulda Erdo‘g‘an mezbonligida uchrashsa, dunyoda jiddiy o‘zgarishlar bo‘lishi mumkin. Nima deb o‘ylaysiz, Putin Istanbulga boradimi?

Путин пойдет, Трамп тоже пойдет: будет ли большая встреча в Стамбуле?
Завтра Путин, Зеленский и Трамп могут встретиться в Стамбуле, если это произойдет, это может положить конец резне в Украине. Зеленский точно поедет, Трамп тоже хочет, а Путин?
Битва заявлений
Встреча, которая пройдет 15 мая в Турции, стала очень интересной. Вокруг этой встречи мы увидели настоящую битву заявлений. Итак, с чего все началось: сначала говорили, что Владимир Путин сделает заявление 10 мая в полночь. В российской пропаганде говорилось, что «выступление Путина взорвет прайм-тайм в Америке». Вы знаете, Путин любит выступать именно тогда, когда все в Америке смотрят телевизор.
В общем, в полночь иностранные и местные журналисты ждали выступления Путина в Кремле. Говорили, что это будет пресс-конференция, но Песков сказал, что никто не будет задавать вопросы Путину, только он будет говорить. Затем Путин вышел и предложил провести прямые переговоры с Украиной 15 мая в Турции.
Таким образом, первый шаг сделал Путин. Вскоре Дональд Трамп взял телефон и начал действовать через пост в социальной сети Truth. Я требую, чтобы Украина приняла предложение России о прямой встрече, сказал Трамп. Президент США впервые оказал открытое давление на Киев после подписания стратегического соглашения по редким металлам. Затем пришла очередь Зеленского.
«Я жду только Путина»
Финальную точку в битве заявлений поставил президент Украины Владимир Зеленский. По-русски это было настоящей «жирной точкой». «В четверг я жду Путина в Стамбуле. Посмотрим, какую отговорку Россия найдет на этот раз», сказал Зеленский. Это было очень сильное выступление. Зеленский открыто пригласил Путина на встречу один на один.
Позже президент Украины несколько раз выступал, оказывая давление на Путина. «Путин боится говорить со мной один на один», сказал он, в частности. Я лично только от Алексея Навального слышал, что Путину говорят, что он боится меня. Государственным лидерам, не говоря уже о президентах Америки, так сказать, не удавалось сказать Путину такое.
Трамп тоже поедет, если...
В битве заявлений Трамп снова принял участие. Он написал пост о том, что подумывает о поездке в Стамбул. Позже специальный представитель Трампа по Украине Кит Келлог сказал, что если президент России Путин тоже поедет, Трамп тоже полетит в Стамбул.
Теперь у президента России не осталось другого выбора, кроме как поехать в Турцию и встретиться с Зеленским один на один. Если он не поедет, это будет большим минусом для Путина. Если Путин не поедет в Стамбул, Трамп может объединиться с Европейским Союзом и применить ужасные санкции, которые он обещал России.
Скажу, если действительно Путин, Трамп и Зеленский встретятся в Стамбуле под председательством Эрдогана, в мире могут произойти серьезные изменения. Как вы думаете, поедет ли Путин в Стамбул?