Yevropa Putin va uning atrofidagilar uchun maxsus tribunal tashkil etmoqda: Tarixiy qaror qabul qilindi!
Yevropa Kengashi vazirlar qo‘mitasi Ukrainaga qarshi amalga oshirilgan bosqinchilik jinoyatlari bo‘yicha xalqaro Maxsus tribunal tashkil etilish jarayoni boshlanganligini rasman ma’lum qildi. Jahon OAVlarida bu tribunalga "Putin uchun tribunal" degan ramziy nom ham berib ulgurildi.
Bu muhim va tarixiy qaror Yevropa Kengashi vazirlari tomonidan 14 may kuni o‘tkazilgan yig‘ilishda qabul qilingan. Yevropa Kengashi bosh kotibi Alen Bersga tribunalni tashkil etish va uning ish jarayonlarini muvofiqlashtirish vazifasi yuklatildi.
Deutsche Welle axborot agentligi o‘zining diplomatik doiralardagi manbalariga tayangan holda, tribunalni tashkil qilish bilan bog‘liq barcha texnik va huquqiy jarayonlar 2025 yil oxiri yoki 2026 yilning boshiga kelib yakunlanishini taxmin qilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, shu yilning aprel oyida qariyb 40 ta davlat, Yevropa Ittifoqi komissiyasi, Yevropa Ittifoqining tashqi siyosat xizmati hamda Yevropa Kengashining turli institutlarini birlashtirgan maxsus ishchi guruhi mazkur xalqaro tribunalning texnik jihatlari bo‘yicha asosiy loyihani yakunlagan edi.
Aytish joizki, mazkur maxsus tribunal, birinchi navbatda, Rossiya Federatsiyasining yuqori lavozimli mansabdorlaridan iborat 20 nafar shaxs ustidan sud jarayonini o‘tkazishni rejalashtirgan. Ushbu shaxslar Ukraina hukumati tomonidan tayyorlanadigan maxsus ro‘yxatga kiritiladi va ular o‘z lavozimiga bog‘liq funksional immunitetlari bilan himoyalana olmaydilar. Ushbu shaxslar Rossiya tomonidan Ukrainaga nisbatan amalga oshirilgan agressiyani rejalashtirish, tayyorlash va amalga oshirish uchun mas’ul bo‘lgan yuqori darajali siyosiy va harbiy rahbarlardir.
Tribunalning dastlabki bosqichida javobgarlikka tortilishi mumkin bo‘lgan shaxslar orasida Rossiya prezidenti Vladimir Putin, bosh vazir Mixail Mishustin va tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov kabi eng yuqori martabali mansabdor shaxslar ham bor. Biroq ular o‘z lavozimlarida qolib turgan vaqtda bevosita sudga tortila olmasligi mumkin. Shunga qaramasdan, ular ustidan tergov harakatlari amalga oshiriladi, dalillar yig‘iladi va ayblov xulosalari tayyorlanadi.
Ayrim huquqiy manbalarning ta’kidlashicha, yuqori martabali mansabdor shaxslarga nisbatan sudga chaqiruv va hibsga olish haqidagi qarorlarni qabul qilish uchun, avvalambor, ularning diplomatik va funksional immunitetlari olib tashlanishi lozim. Shuning uchun ham Putin, Mishustin va Lavrov ustidan sud jarayonining sirtdan o‘tkazilishi ehtimoli mavjud.
Bu tribunal xalqaro hamjamiyatning Rossiyaga qarshi amalga oshirgan bosqinchilik jinoyatlari uchun huquqiy javob qaytarish yo‘lidagi muhim bir bosqichi bo‘lishi taxmin qilinmoqda.
Zamin.uz tahririyati ushbu xalqaro va tarixiy ahamiyatga ega bo‘lgan jarayonlarni diqqat bilan kuzatib boradi va yangiliklarni o‘z vaqtida e’tiboringizga yetkazishda davom etadi.

Европа организует специальный трибунал для Путина и его окружения: Принято историческое решение!
Совет министров Европейского Союза официально объявил о начале процесса создания международного специального трибунала по преступлениям агрессии против Украины. В мировых СМИ этому трибуналу уже дали символическое название "трибунал для Путина".
Это важное и историческое решение было принято на заседании министров Совета Европы 14 мая. Генеральному секретарю Совета Европы Аллену Берсу была поручена задача организации трибунала и координации его работы.
Информационное агентство Deutsche Welle, ссылаясь на свои источники в дипломатических кругах, предполагает, что все технические и правовые процессы, связанные с созданием трибунала, будут завершены к концу 2025 года или началу 2026 года.
Напоминаем, что в апреле этого года специальная рабочая группа, объединяющая почти 40 государств, Европейскую комиссию, службу внешней политики Европейского Союза и различные институты Совета Европы, завершила основную проектировку технических аспектов данного международного трибунала.
Следует отметить, что данный специальный трибунал в первую очередь планирует провести судебный процесс над 20 высокопоставленными должностными лицами Российской Федерации. Эти лица будут включены в специальный список, который подготовит правительство Украины, и они не смогут защититься от своих функциональных иммунитетов, связанных с занимаемыми должностями. Эти лица являются высокопоставленными политическими и военными руководителями, ответственными за планирование, подготовку и осуществление агрессии против Украины.
На первоначальном этапе трибунала среди лиц, которые могут быть привлечены к ответственности, есть такие высокопоставленные должностные лица, как президент России Владимир Путин, премьер-министр Михаил Мишустин и министр иностранных дел Сергей Лавров. Однако они могут не быть привлечены к суду, пока остаются на своих должностях. Тем не менее, в отношении них будут проводиться следственные действия, собираться доказательства и готовиться обвинительные заключения.
Некоторые юридические источники подчеркивают, что для принятия решений о вызове в суд и аресте высокопоставленных должностных лиц прежде всего необходимо снять их дипломатические и функциональные иммунитеты. Поэтому существует вероятность, что судебный процесс в отношении Путина, Мишустина и Лаврова будет проведен заочно.
Этот трибунал, как ожидается, станет важным этапом в правовом ответе международного сообщества на преступления агрессии, совершенные Россией.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за этими международными и историческими процессами и продолжает информировать вас о новостях в своевременном порядке.