Turkiyada yangi davr boshlandi: terror, qurol va zo‘ravonlikka chek qo‘yildi
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an mamlakatda terrorizm, qurolli zo‘ravonlik va jinoiy harakatlar davri tugaganini ma’lum qildi. Mamlakat rahbari ushbu tarixiy bayonotni 14 may kuni Adolat va taraqqiyot partiyasi (AKP)ning parlamentdagi fraksiya yig‘ilishida berdi.
Erdo‘g‘an o‘z nutqida terrorchilik faoliyati bilan tanilgan Kurdiston ishchilar partiyasi (KIP)ning tarqatib yuborilgani va qurollarini topshirganini alohida ta’kidladi. Prezidentning fikricha, bu voqea Turkiyada tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash yo‘lida yangi bosqichni boshlab beradi.
«Terrorizm, qurol va zo‘ravonlik davri ortda qoldi. Biz endi mamlakatimizda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha yangi tarixiy bosqichga qadam qo‘ydik. Bu jarayonda biz uchun eng muhim narsa – Yevropa va Suriyadagi barcha terroristik bo‘linmalarning ham ushbu haqiqatni tan olib, qurollarini tashlab, tarqalish jarayoniga qo‘shilishidir», — dedi Turkiya rahbari.
Prezidentning ta’kidlashicha, KIP tarqatib yuborilishi jarayonining eng asosiy sharti – tashkilot tomonidan berilgan va’dalarning so‘zsiz bajarilishidir. Ushbu masalada Turkiya Milliy razvedka tashkiloti (MIT) va boshqa tegishli tuzilmalar qat’iy va sinchkovlik bilan kuzatuv olib boradi.
Ma’lumki, Kurdiston ishchilar partiyasi o‘z maqsadini Turkiya hududidagi kurdlarning milliy huquqlari uchun kurash va mustaqil kurd davlati barpo etish deb e’lon qilgan. Tashkilot 1974 yilda tashkil topib, 1984 yildan boshlab Turkiya hukumatiga qarshi qurolli harakat olib bora boshladi. Ortda qolgan qariyb 40 yil ichidagi qurolli to‘qnashuvlar natijasida 40 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan.
Joriy yil may oyi boshida KIP o‘z qurultoyida rasman tarqatib yuborilishini e’lon qildi va qurolli faoliyatini to‘xtatdi. Ayni vaqtda, tashkilot Turkiya, AQSH va Yevropa Ittifoqi tomonidan rasman terrorchi deb e’lon qilingan.
Mazkur voqea nafaqat Turkiya, balki butun mintaqa uchun ham tarixiy ahamiyat kasb etishi kutilmoqda. Terrorizm tahdidi pasayishi bilan Turkiyada iqtisodiy taraqqiyot, xorijiy investitsiyalarning ko‘payishi va mintaqa mamlakatlari bilan tinchlikparvar munosabatlarning yanada mustahkamlanishi ehtimoli yuqori.
Eron siyosati Xomanaiy rejasi asosida rivojlanmoqda
Muvaqqat rahbarlik kengashi a'zosi Oyatulloh Arofiyning aytishicha, Eronning hozirgi harakatlari Xomanaiyning rejasi asosida olib borilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Gorizont
Ronaldu samolyoti Madridga uchdi: Mish-mishlar kuchaymoqda
Yaqin Sharqdagi vaziyat taranglashayotgan bir paytda Krishtianu Ronaldu haqida ko‘plab muhokamalar boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Britaniya ommaviy axborot vositalari va sport portallari
Dunyo Bugun, 16:24
AQSH mudofaa idorasi, ya’ni Pentagon, bir necha oydan so‘ng matbuot uchun brifing o‘tkazdi va Eron atrofidagi urushga oid muhim bayonotlar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Brifingda AQSH

В Турции началась новая эпоха: положен конец терроризму, оружию и насилию
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил, что в стране завершилась эпоха терроризма, вооруженного насилия и преступных действий. Глава государства сделал это историческое заявление 14 мая на заседании фракции Партии справедливости и развития (ПСР) в парламенте.
Эрдоган в своем выступлении особо отметил, что Рабочая партия Курдистана (РПК), известная своей террористической деятельностью, была распущена и сдала оружие. По мнению президента, это событие открывает новую страницу в обеспечении мира и безопасности в Турции.
«Эпоха терроризма, оружия и насилия осталась позади. Мы теперь сделали шаг к новой исторической эпохе обеспечения мира и стабильности в нашей стране. В этом процессе для нас самое важное — чтобы все террористические группировки в Европе и Сирии также признали эту реальность, сложили оружие и присоединились к процессу разоружения», — сказал глава Турции.
По словам президента, основным условием процесса распуска РПК является безусловное выполнение обещаний, данных организацией. В этом вопросе Национальная разведывательная организация Турции (МИТ) и другие соответствующие структуры будут вести строгий и тщательный мониторинг.
Известно, что Рабочая партия Курдистана объявила своей целью борьбу за национальные права курдов на территории Турции и создание независимого курдского государства. Организация была основана в 1974 году и с 1984 года начала вооруженную борьбу против правительства Турции. В результате вооруженных столкновений за почти 40 лет погибло более 40 тысяч человек.
В начале мая текущего года РПК официально объявила о своем распуске на съезде и приостановила свою вооруженную деятельность. В настоящее время организация официально признана террористической Турцией, США и Европейским Союзом.
Это событие ожидается как исторически значимое не только для Турции, но и для всего региона. С уменьшением угрозы терроризма в Турции высока вероятность экономического роста, увеличения иностранных инвестиций и дальнейшего укрепления мирных отношений с соседними странами.
В настоящее время мир переживает период нестабильности. Об этом сообщает Zamin.uz. Удары Израиля и США по Ирану, а также вооружённые столкновения между Афганистаном и Пакистаном формируют опасную
Мир Сегодня, 19:02
Футболист команды "Ан-Наср", мировой звезда Криштиану Роналду вновь оказался в центре обсуждений. Об этом сообщает Zamin.uz. По сообщениям британской прессы, дорогой самолет, на котором
Иранский футболист Мехди Тареми хочет присоединиться к армии
В то время как ситуация на Ближнем Востоке обостряется, вокруг известного иранского футболиста Мехди Тареми ходит много разговоров. Об этом сообщает Zamin.uz. По некоторым источникам, опытный
Мир Сегодня, 17:42
По официальным данным Центрального командования США (CENTCOM), два дня назад иранский режим действовал в Оманском заливе с общим числом 11 кораблей. Об этом сообщает Zamin.uz. Однако сейчас