Zelenskiy Trampni og‘dirmoqchi, lekin Putin bilan suhbat barcha rejani o‘zgartirdimi?
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy AQSH prezidenti Donald Tramp bilan munosabatlarda yumshoqroq, diplomatik yondashuv orqali Vashingtonni o‘z pozitsiyasiga og‘dirishga urinayotgani haqida The Wall Street Journal tahliliy maqola e’lon qildi. Ammo nashrning ta’kidlashicha, bu harakatlar yetarli bo‘lmasligi mumkin.
Zelenskiy — Trampga ochiq, Putinga tayyor
Ma’lumotlarga ko‘ra, Zelenskiy Tramp taklif etgan vaqtinchalik o‘t ochishni to‘xtatish rejasini qo‘llab-quvvatlagan. Shu bilan birga, Ukraina va AQSH o‘rtasida mineral resurslar borasida ham kelishuv imzolangan. Zelenskiy hatto Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashish niyatida Turkiyaga yo‘l oldi — ammo Putin kelishga rozi bo‘lmadi.
Tramp — Putinga yana yumshoq?
Jurnalistlar ta’kidlashicha, bu sa’y-harakatlarga qaramay, Tramp kecha Putin bilan bo‘lib o‘tgan telefon muloqotidan so‘ng yana Kreml taklif etgan sulh ssenariysini qo‘llab-quvvatlashga moyillik bildirdi. AQSH yetakchisi, avvalgi keskin tanqidlariga qaramasdan, Moskvaga nisbatan pozitsiyasini yumshatgani kuzatildi.
Sanksiyalar emas, muloqot avvalo
WSJ yozishicha, Tramp ilgariroq Putinning sulhni rad etishiga javoban Rossiyaga qarshi yangi sanksiyalar joriy etish bilan tahdid qilgan. Ammo amalda bunday chora ko‘rilmadi. Aksincha, Tramp yana Kiyev va Moskva o‘zaro muloqot qilishi lozimligini ta’kidladi.
Zelenskiy — «chidash» va umid
Avvalgi tortishuvlarga qaramay, Zelenskiy Tramp bilan yana bir uchrashuv o‘tkazgan — bu safar Vatikanda. Bu muloqot yarashuv ruhida o‘tgan, biroq Amerika prezidentining Putinga nisbatan ijobiy munosabati saqlanib qolmoqda.
Tramp esa oxirgi bayonotida Rossiya-Ukraina urushini to‘xtatish yo‘lida harakat qilish masalasida "qizil chiziqlar" haqida o‘ylayotganini bildirdi.
Putin: “Hal qilinishi zarur bo‘lgan masalalar bor”
Kreml rahbari Putin esa jamoatchilik oldida urushni tugatishga ochiq ekanini bildirmoqda. Ammo, uning ta’kidlashicha, jangovar harakatlar to‘xtatilishi uchun avval “bir qator murakkab masalalar” yechilmog‘i lozim.
Siyosiy maydondagi diplomatik manevrlar va shaxsiy muloqotlar fonda tinchlikka yetishish yo‘li yanada murakkablashmoqda. Zelenskiyning yumshoq siyosati va Trampning Putinga nisbatan yon bosishi — bu o‘yinda kim g‘olib chiqadi, deb o‘ylaysiz? Tinchlik uchun kim birinchi qadam tashlashi kerak?

Зеленский пытается подкупить Трампа, но разговор с Путиным изменил все планы?
Президент Украины Владимир Зеленский пытается склонить Вашингтон к своей позиции через более мягкий, дипломатический подход в отношениях с президентом США Дональдом Трампом, сообщает аналитическая статья The Wall Street Journal. Однако, по словам издания, эти усилия могут оказаться недостаточными.
Зеленский — открыт для Трампа, готов к разговору с Путиным
Согласно информации, Зеленский поддержал предложенный Трампом план временного прекращения огня. При этом между Украиной и США также было подписано соглашение о минеральных ресурсах. Зеленский даже отправился в Турцию с намерением встретиться с президентом России Владимиром Путиным — однако Путин не согласился приехать.
Трамп — снова мягче к Путину?
Журналисты отмечают, что, несмотря на эти усилия, Трамп после телефонного разговора с Путиным вчера снова проявил склонность поддержать сценарий мира, предложенный Кремлем. Лидер США, несмотря на свои предыдущие резкие критики, смягчил свою позицию по отношению к Москве.
Не санкции, а прежде всего диалог
WSJ пишет, что Трамп ранее угрожал ввести новые санкции против России в ответ на отказ Путина от мира. Однако на практике такие меры не были предприняты. Напротив, Трамп снова подчеркнул необходимость диалога между Киевом и Москвой.
Зеленский — «терпение» и надежда
Несмотря на предыдущие споры, Зеленский провел еще одну встречу с Трампом — на этот раз в Ватикане. Этот разговор прошел в духе примирения, однако положительное отношение американского президента к Путину сохраняется.
Трамп в своем последнем заявлении сообщил, что он думает о "красных линиях" в вопросе действий по остановке российско-украинской войны.
Путин: “Есть вопросы, которые необходимо решить”
Глава Кремля Путин заявляет о своей открытости к завершению войны перед общественностью. Однако, по его словам, для прекращения боевых действий необходимо сначала решить "ряд сложных вопросов".
Дипломатические маневры на политической арене и личные контакты усложняют путь к миру. Мягкая политика Зеленского и уступчивость Трампа по отношению к Путину — кто, по вашему мнению, выйдет победителем в этой игре? Кто должен сделать первый шаг к миру?