Ukrainada Rossiya bilan olib borilayotgan muzokaralar jarayoni mamlakat manfaatlari uchun og‘ir oqibatlarga olib kelishi mumkin. Bu haqda Oliy Rada deputati Aleksandr Dubinskiy o‘zining Telegram-kanali orqali fikr bildirib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Kiyev har safar yangi muzokara bosqichiga maydondagi vaziyat va ichki resurslar nuqtayi nazaridan avvalgidan ham yomonroq sharoitda kirib bormoqda.
"Ukraina tomoni hududlarini, aholisini va iqtisodiy barqarorligini yo‘qotib borayotgan bir paytda, muzokaralardagi pozitsiyasi ham zaiflashmoqda. Bu vaziyat har bir yangi bosqichda Ukraina uchun murakkabroq muhit yaratishi tayin", — deb yozdi deputat.
Dubinskiy, shuningdek, prezident Zelenskiy Rossiya tomonini muzokaralarni buzishga urinishda ayblayotgani, aslida esa, Ukraina rahbariyati o‘zining og‘ir bayonotlari va diplomatik tayyorgarlik yetishmasligi bilan bu jarayonga salbiy ta’sir ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, juma kuni Istanbul shahrida Rossiya va Ukraina delegatsiyalari o‘rtasida 2022 yildan beri ilk to‘g‘ridan to‘g‘ri uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv taxminan ikki soat davom etdi. Rossiya delegatsiyasiga rahbarlik qilayotgan prezident yordamchisi Vladimir Medinskiy ma’lum qilishicha, tomonlar 1000 asirni 1000 ga almashtirish bo‘yicha kelishuvga erishgan.
Uning ta’kidlashicha, har ikki davlat ham kelajakdagi o‘t ochishni to‘xtatish imkoniyatlarini muhokama qilish uchun o‘z taklif va nuqtayi nazarlarini taqdim etishga kelishib olgan. Shuningdek, Ukraina tomoni davlat rahbarlarining shaxsiy uchrashuvini tashkil etish masalasini ko‘targan va bu taklif Rossiya tomonidan “ma’lumot sifatida qabul qilingan”.
Zamin.uz tahririyati muzokaralar jarayonidagi barcha yangiliklarni diqqat bilan kuzatishda davom etadi. Siz bu jarayonning keyingi bosqichidan nimani kutyapsiz? Ukraina tinchlik muzokaralarida o‘z pozitsiyasini qanday mustahkamlashi mumkin?

Украина входит в переговоры в еще более слабом состоянии — депутат
В Украине процесс переговоров с Россией может привести к тяжелым последствиям для интересов страны. Об этом заявил депутат Верховной Рады Александр Дубинский в своем Telegram-канале. По его словам, Киев каждый раз входит на новый этап переговоров в условиях, которые хуже, чем предыдущие, с точки зрения ситуации на поле и внутренних ресурсов.
"С учетом того, что Украина теряет свои территории, население и экономическую стабильность, ее позиция на переговорах также ослабевает. Эта ситуация, безусловно, создает для Украины все более сложную обстановку на каждом новом этапе", — написал депутат.
Дубинский также отметил, что президент Зеленский обвиняет российскую сторону в попытках сорвать переговоры, в то время как на самом деле руководство Украины негативно влияет на этот процесс своими тяжелыми заявлениями и недостаточной дипломатической подготовкой.
Напомним, в пятницу в Стамбуле состоялась первая прямая встреча между делегациями России и Украины с 2022 года. Встреча длилась около двух часов. Как сообщил помощник президента России Владимир Мединский, стороны достигли соглашения о обмене 1000 пленников на 1000.
Он отметил, что обе страны договорились представить свои предложения и точки зрения для обсуждения возможностей прекращения огня в будущем. Также украинская сторона подняла вопрос о организации личной встречи глав государств, и это предложение было "принято Россией к сведению".
Редакция Zamin.uz продолжает внимательно следить за всеми новостями процесса переговоров. Что вы ожидаете от следующего этапа этого процесса? Как Украина может укрепить свою позицию на мирных переговорах?