20-22 may kunlari Kanadada «Katta yettilik» (G7) mamlakatlari moliya vazirlarining yig‘ilishi o‘tkaziladi. Mazkur tadbir doirasida Yevropa Ittifoqi dengiz orqali yetkazib beriladigan Rossiya nefti uchun belgilangan maksimal xarid narxini yanada pasaytirish tashabbusini ilgari suradi. Bu haqda Yevropa Ittifoqining iqtisodiy masalalar bo‘yicha komissari Valdis Dombrovskis ma’lum qildi, deya xabar bermoqda Reuters agentligi.
Ma’lum qilinishicha, Yevropa Ittifoqi bu chorani Rossiyaning Ukrainaga qarshi harbiy tajovuzi munosabati bilan qo‘llanilayotgan iqtisodiy sanksiyalarning yangi, keskinroq bosqichi sifatida muhokama qilmoqda. Hozirgi vaqtda Rossiya nefti uchun belgilangan narxning yuqori chegarasi bir barrel uchun 60 dollarni tashkil qilsa, Yevropa Ittifoqi rasmiylari bu raqamni bir barrel uchun 50 dollargacha tushirishni rejalashtirmoqda.
Yevropa Ittifoqining ismini oshkor qilmagan yuqori darajadagi rasmiylari Reuters agentligiga bu taklif hozirda faol muhokama qilinayotganini tasdiqlagan. Ular bu harakat orqali Rossiyaning harbiy xarajatlarini qisqartirish va sanksiyalarning ta’sirini oshirishni maqsad qilishayotganini bildirishgan.
Shuningdek, Yevropa Ittifoqi Ukrainaga qarshi tajovuzkor siyosat yuritgani uchun Rossiyaga qarshi bir vaqtning o‘zida «eng katta sanksiyalar paketi»ni tayyorlamoqda va bu yangi choralar to‘plami 20 may kuni YEI Tashqi ishlar kengashining yig‘ilishida e’lon qilinadi. Aytishlaricha, bu choralar Rossiya iqtisodiyotiga yanada kuchli bosim o‘tkazish uchun qo‘llaniladigan 17-jazo choralari paketini o‘z ichiga oladi.
Ushbu yangi sanksiyalar doirasida Rossiyaga qarshi iqtisodiy taqiqlar ro‘yxatiga yana 75 ta yangi jismoniy va yuridik shaxslar qo‘shiladi. Shuningdek, sanksiyalarni chetlab o‘tish uchun xorijiy bayroqlar ostida Rossiya nefti va neft mahsulotlarini tashuvchi «soyadagi flot»ning 200 ta kemasi ham ro‘yxatga kiritiladi. Bu bilan Yevropa Ittifoqining sanksiyalar ro‘yxatidagi shaxslar soni 2500 tadan oshadi, kemalar soni esa 300 ga yetadi.
Bundan tashqari, Yevropa Ittifoqi gibrid tahdidlar uchun maxsus sanksiyalar rejimi doirasida Rossiyadan yana 27 ta yuridik va jismoniy shaxslarga nisbatan yangi cheklovlarni joriy qiladi. Shuningdek, inson huquqlarini buzganlik uchun global sanksiyalar ro‘yxatiga Rossiyadan yana 28 ta yangi jismoniy va yuridik shaxslar kiritilishi ko‘zda tutilgan.
Eng muhimi, YEI tomonidan kimyoviy qurollardan foydalanishga aloqadorlik sababli Rossiyaga qarshi qo‘shimcha sanksiyalar kiritish masalasi ham muhokama qilinayotgani xabar qilingan. Xususan, gap ommaviy tartibsizliklarni bostirish uchun ishlatiladigan kimyoviy moddalar haqida bormoqda. Yevropa Ittifoqi bu vositalardan Rossiya Ukrainadagi urush vaqtida foydalangan deb hisoblamoqda.
Zamin.uz tahririyati xalqaro siyosat va iqtisodiy sanksiyalar bo‘yicha mazkur jarayonlarni diqqat bilan kuzatib boradi. Yevropa Ittifoqining ushbu keskin choralari Rossiya siyosatini o‘zgartira oladimi? Siz bu haqda qanday fikrdasiz?
Yaqin Sharqdagi geosiyosiy vaziyat oxirgi kunlarda keskin o'zgarishga uchramoqda va mintaqaviy mojarolar yangi bosqichga chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Eronning eng yaqin ittifoqchisi
Dunyo Bugun, 00:18
Dunyoda oziq-ovqat mahsulotlarining tanqisligi haqidagi xavotirlar ortib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Tahlilchilar e'tiborini tortadigan muhim bir fakt shundaki, hozirgi kunda yer
Dunyo Kecha, 20:56
Amerika Qo'shma Shtatlari Mudofaa vazirligi hozirda Eron bilan bo'lib turgan kelishmovchilik va harbiy ehtiyojlarni hisobga olgan holda, qo'shinlar xavfsizligini ta'minlash
Dunyo Kecha, 19:07
Eron siyosiy maydonida so'nggi kunlarda yana bir jiddiy va ahamiyatli bayonot e'lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mamlakat parlamentining raisi Muhammad Boqir G'olibof
Dunyo Kecha, 18:40
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin o'zining mamlakatini kelajakda yozgi va qishki Olimpiya o'yinlariga mezbonlik qilishga tayyorligini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu
Dunyo Kecha, 18:07
Eron AQShning yashirin yer qo'shinlari hujumini rejalashtirayotganini aytdi
Eron Milliy Majlisi raisi Muhammad Bogir G'olibaf AQShni o'z mamlakat hududida yashirin yer qo'shinlari harbiy operatsiyasini boshlashni rejalashtirayotgani aytilmoqda. Bu haqda

Европейский Союз наносит жесткий удар России: цена на нефть будет снижена!
20-22 мая в Канаде пройдет встреча министров финансов стран «Большой семерки» (G7). В рамках данного мероприятия Европейский Союз выдвинет инициативу о дальнейшем снижении максимальной закупочной цены на российскую нефть, поставляемую морем. Об этом сообщил комиссар Европейского Союза по экономическим вопросам Валдис Домбровскис, как передает агентство Reuters.
Сообщается, что Европейский Союз рассматривает эту меру как новый, более жесткий этап экономических санкций, применяемых в ответ на военную агрессию России против Украины. В настоящее время верхний предел цены на российскую нефть составляет 60 долларов за баррель, и официальные лица Европейского Союза планируют снизить эту цифру до 50 долларов за баррель.
Высокопоставленные официальные лица Европейского Союза, не раскрывающие своих имен, подтвердили агентству Reuters, что это предложение активно обсуждается. Они заявили, что через данную меру планируется сократить военные расходы России и увеличить влияние санкций.
Кроме того, Европейский Союз одновременно готовит «самый большой пакет санкций» против России за ее агрессивную политику в отношении Украины, и этот новый пакет мер будет объявлен на заседании Совета по внешним делам ЕС 20 мая. По информации, эти меры включают в себя пакет из 17 санкционных мер, которые будут применены для оказания еще большего давления на российскую экономику.
В рамках этих новых санкций в список экономических запретов против России будет добавлено еще 75 новых физических и юридических лиц. Также в список будут включены 200 судов «теневого флота», которые перевозят российскую нефть и нефтепродукты под иностранными флагами, чтобы обойти санкции. Таким образом, количество лиц в санкционном списке Европейского Союза превысит 2500, а количество судов достигнет 300.
Кроме того, Европейский Союз введет новые ограничения в отношении 27 юридических и физических лиц из России в рамках специального режима санкций против гибридных угроз. Также планируется включить еще 28 новых физических и юридических лиц из России в глобальный список санкций за нарушение прав человека.
Что важно, сообщается, что также обсуждается вопрос о введении дополнительных санкций против России за связь с использованием химического оружия. В частности, речь идет о химических веществах, используемых для подавления массовых беспорядков. Европейский Союз считает, что Россия использовала эти средства во время войны в Украине.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за этими процессами в области международной политики и экономических санкций. Сможет ли этот жесткий шаг Европейского Союза изменить политику России? Каковы ваши мысли по этому поводу?
Иранский удар разбил американский самолет наблюдения
В результате мощной атаки Ирана на авиабазу Принца Султана в Саудовской Аравии американский самолет наблюдения и раннего предупреждения Boeing E-3 Sentry может быть серьезно поврежден или полностью
Мир Сегодня, 07:35
В рамках проекта Неом был расторгнут ряд международных контрактов
Новости, связанные с исторически значимым проектом Neom, реализуемым в Королевстве Саудовская Аравия, в последние дни привлекают широкое внимание общественности. Об этом сообщает Zamin.uz. Ряд
Мир Сегодня, 07:00
Европейские страны официально ввели летнее время
Германия и многие другие страны Европы перешли на летнее время, переведя часы вперед на один час в ночь с субботы 29 марта на воскресенье. Об этом сообщает Zamin.uz. В Берлинском часовом поясе это
Мир Сегодня, 06:27
Геополитическая ситуация на Ближнем Востоке в последние дни претерпевает резкие изменения, и региональные конфликты перешли на новый этап. Об этом сообщает Zamin.uz. Движение хуситов, контролирующее
Мир Сегодня, 00:18
Дефицит искусственных удобрений приведет к глобальному продовольственному кризису
В мире растет обеспокоенность по поводу нехватки продовольствия. Об этом сообщает Zamin.uz. Важный факт, привлекающий внимание аналитиков, заключается в том, что сегодня почти половина мирового
Министерство обороны США, учитывая текущие разногласия с Ираном и военные потребности, начало работы по поставке мобильных бункеров в целях обеспечения безопасности войск. Об этом сообщает Zamin.uz.