Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In Pxenyanda Rossiya Xavfsizlik kengashi raisi Sergey Shoygu bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Rossiya Federatsiyasini Ukrainadagi qurolli nizoda bundan keyin ham qat’iy qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini ma’lum qildi. Bu haqda KXDRning asosiy axborot agentligi KMTA 4 iyun kuni tarqatgan bayonotida aytilgan.
Kim Chen In Rossiyaning jahon miqyosidagi muhim siyosiy masalalarda tutgan pozitsiyasini «to‘liq va so‘zsiz» qo‘llashini ta’kidlab, Ukraina bilan bog‘liq bo‘lgan tashqi siyosatni ham qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi.
«KXDR rahbariyati Rossiyaning Ukrainada olib borayotgan maxsus harbiy amaliyotini «adolatli va muqaddas kurash» sifatida baholaydi va bu yo‘lda Rossiyaning muzaffar bo‘lishini samimiylik bilan tilaydi», — deb keltirilgan Kimning so‘zlari KMTA xabarnomasida.
Uchrashuv chog‘ida Shimoliy Koreya yetakchisi va Rossiya Xavfsizlik kengashi raisi Shoygu shuningdek, Kursk viloyatidagi harbiy operatsiyalarni ham atroflicha muhokama qilgan. Unda, ayniqsa, KXDR askarlarining rossiyalik harbiylar bilan birgalikda Ukraina Qurolli kuchlariga qarshi olib borgan janglarda ko‘rsatgan qahramonliklari ta’kidlandi.
«Rus askarlari bilan yonma-yon turib, Kursk viloyatini ozod qilish operatsiyasida qatnashgan, Rossiya hududining bir qismi bo‘lgan bu yerlarni o‘z vatani kabi himoya qilgan Shimoliy Koreya askarlarining jasorati va fidoyiligi unutilmasdir», – deya alohida ta’kidlanadi KMTA xabarida.
Shu bilan birga, Rossiya Xavfsizlik kengashi matbuot xizmati ham bu uchrashuv haqida xabar berib, Rossiya va Shimoliy Koreya birgalikda «koreys askarlarining xotirasini abadiylashtirish bo‘yicha amaliy tadbirlarni» muhokama qilganini ma’lum qildi.
Aytish lozimki, Rossiya va KXDR o‘rtasidagi strategik hamkorlik Vladimir Putinning 2024 yil 19 iyunda Pxenyanga amalga oshirgan rasmiy tashrifi paytida imzolangan shartnoma bilan mustahkamlangan. Bu shartnomaga muvofiq, agar ikki davlatdan biri qurolli tajovuzga uchrasa, ikkinchi davlat unga harbiy va boshqa zaruriy yordam ko‘rsatish majburiyatini o‘z zimmasiga olgan.
Bu uchrashuv Shimoliy Koreya va Rossiya o‘rtasidagi yaqinlashuvning navbatdagi tasdig‘i bo‘lib, xalqaro siyosiy maydonda katta shov-shuvlarga sabab bo‘lmoqda. Xususan, KXDRning Rossiyani Ukraina urushida ochiqchasiga qo‘llashi G‘arb davlatlari tomonidan keskin tanqid ostiga olinishi kutilmoqda. Ammo, ikki mamlakatning bu kabi hamkorligi xalqaro siyosatda yangi vaziyatlarni yuzaga keltirishi shubhasizdir.
Tasnim axborot agentligining xabariga ko‘ra, Eronning Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi AQSh harbiy-dengiz flotiga tegishli esminetsga Qadr-380 va Talayeh turidagi raketalar bilan zarba bergan.

Ким Чен Ын пообещал использовать Россию в войне с Украиной!
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ин на встрече в Пхеньяне с председателем Совета безопасности России Сергеем Шойгу заявил о готовности Российской Федерации и впредь активно поддерживать в вооруженном конфликте в Украине. Об этом говорится в заявлении главного информационного агентства КНДР КМТА, распространенном 4 июня.
Ким Чен Ин подчеркнул, что полностью и безоговорочно поддерживает позицию России по важным политическим вопросам мирового масштаба и выразил готовность поддерживать внешнюю политику, связанную с Украиной.
«Руководство КНДР оценивает проводимую Россией специальную военную операцию в Украине как «справедливую и священную борьбу» и искренне желает России победы на этом пути», — приводятся слова Кима в сообщении КМТА.
Во время встречи лидер Северной Кореи и председатель Совета безопасности России Шойгу также подробно обсудили военные операции в Курской области. В частности, было отмечено мужество солдат КНДР, которые вместе с российскими военными участвовали в боях против украинских вооруженных сил.
«Храбрость и самоотверженность северокорейских солдат, которые, стоя бок о бок с русскими солдатами, участвовали в операции по освобождению Курской области, защищая эти земли как свою родину, незабываемы», — особо подчеркивается в сообщении КМТА.
В то же время пресс-служба Совета безопасности России также сообщила о встрече, отметив, что Россия и Северная Корея обсудили «практические меры по увековечению памяти корейских солдат».
Следует отметить, что стратегическое сотрудничество между Россией и КНДР было укреплено соглашением, подписанным во время официального визита Владимира Путина в Пхеньян 19 июня 2024 года. Согласно этому соглашению, если одно из двух государств подвергнется вооруженной агрессии, второе государство обязуется оказать ему военную и другую необходимую помощь.
Эта встреча является очередным подтверждением сближения между Северной Кореей и Россией и вызывает большой резонанс на международной политической арене. В частности, открытая поддержка КНДР России в войне с Украиной ожидаемо будет подвергнута резкой критике со стороны западных государств. Однако сотрудничество двух стран подобного рода, безусловно, приведет к новым ситуациям в международной политике.