Chechenistondagi mojaro: tadbirkorga qarshi ish qo‘zg‘atilib, mojaro chuqurlashdi
Rossiya Tergov qo‘mitasi tomonidan Checheniston xavfsizlik kuchlari o‘g‘irlab ketgan tadbirkor Arega Shchepixinga qarshi jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Bu haqda idoraning matbuot xizmati rasmiy bayonot berdi.
Hozirda tadbirkorga nisbatan ekstremizmga chorlash (Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 280-moddasi, 2-qismi) va millatlararo adovat qo‘zg‘ash (282-moddaning 2-qismi «a» bandi) ayblovlari asosida ish olib borilmoqda. Tergovchilarning bildirishicha, Arega Shchepixinning ijtimoiy tarmoqlarda tarqatgan videoyozuvlari o‘rganilgan va uning so‘zlarida ayrim millat vakillariga qarshi zo‘ravonlikka chaqiriq, kamsitish hamda qo‘zg‘atuvchi mazmundagi bayonotlar mavjudligi aniqlangan.
Tergov qo‘mitasining rasmiy ma’lumotiga ko‘ra, yaqin vaqt ichida tadbirkorga rasmiy ravishda ayblov e’lon qilinadi va unga nisbatan ehtiyot chorasi belgilanadi.
Bu voqea avvalida tadbirkorning o‘g‘irlab ketilishi bilan bog‘liq ish qo‘zg‘atilgan edi. Tergov qo‘mitasi bu holat bo‘yicha ham tadqiqot olib boryapti. Bunda o‘g‘irlash (Jinoyat kodeksining 126-moddasi) hamda mansab vakolatini suiiste’mol qilish (286-modda) moddalari asosida tekshiruv davom etmoqda. Ushbu jinoyat ishida 6 nafar shaxsga nisbatan ayblov qo‘yilgan bo‘lib, ular 5 iyun kuni qamoqqa olinishi kutilayapti.
Eslatib o‘tamiz, Shchepixin 3 iyun kuni kechqurun Moskva shahridagi Yaroslavl vokzali maydonida bir guruh shaxslar tomonidan kuch bilan «Mersedes» rusumli qora rangli avtomobilga solib olib ketilgan edi. Avtomobil Checheniston hukumati bilan bog‘liq ekanini bildiruvchi maxsus raqam va chiroqlar bilan jihozlangan bo‘lgan. Checheniston rasmiylari bu holatni «o‘g‘irlash» emas, balki Shchepixinga qarshi olib borilayotgan surishtiruv jarayoni bilan bog‘liq «qo‘lga olish» deya ta’riflagandi. Rasmiylarning fikriga ko‘ra, tadbirkor dindorlarning his-tuyg‘ularini tahqirlovchi va nojoiz bayonotlar bilan tanilgan.
Shchepixin ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan bir qator videolarida chechen xalqiga, Qur’on va islom diniga nisbatan nojoiz so‘zlar ishlatgani ma’lum bo‘lgan. Shu boisdan chechen xavfsizlik kuchlari uni olib ketib, maxsus «tavba qilish» jarayonidan o‘tkazgan.
«Baza» telegram-kanalining xabar berishicha, Arega Shchepixin 4 iyun kuni yarim tunga yaqin ozod qilingan. Manbaning ta’kidlashicha, xavfsizlik kuchlari tadbirkorning «tavba qilgan»ligini sabab qilib ko‘rsatib, uni qo‘yib yuborgan.
Ayni paytda ushbu mojaro Rossiya jamoatchiligida keng muhokamaga sabab bo‘lmoqda. Ba’zi kuzatuvchilar bu holatning mamlakatdagi millatlararo munosabatlarga salbiy ta’sir ko‘rsatishidan xavotir bildirishmoqda. Vaziyatning keyingi rivojlanishi va Tergov qo‘mitasining yakuniy qarori esa ko‘pchilik uchun qiziq bo‘lib qolmoqda.
Tramp nutqida Hormuz bo'g'ozini o'z ismi bilan atab qo'ydi
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp kelajak investitsiyalari tashabbusi doirasida o'tkazilgan katta konferensiyada nutq so'zlamoqda edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U
Abu-Dabi shahridagi sanoat zonasiga Eron tomonidan yo'naltirilgan raketa zarbasi natijasida besh kishi jarohat oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Al-Hadath telekanalining Abu-Dabi
Dunyo Bugun, 13:37
Jahon futbolining mashhur yulduzi va Barselona klubi tarixidagi eng muvaffaqiyatli o'yinchilardan biri sanaladigan Luis Suares yana bir bor sportdan tashqari sohadagi faoliyati bilan
Turkiya Tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan so'nggi bayonotida AQSh va Eron o'rtasidagi diplomatik muzokaralar jadal sur'atda davom etayotganini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar

Конфликт в Чечне: против предпринимателя возбуждено дело, конфликт углубился
Следственный комитет России возбудил уголовное дело против предпринимателя Ареги Щепихина, похищенного чеченскими силовиками. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
В настоящее время в отношении предпринимателя ведется дело по обвинениям в призывах к экстремизму (часть 2 статьи 280 Уголовного кодекса Российской Федерации) и разжигании межнациональной ненависти (часть 2 статьи 282, пункт «а»). По словам следователей, были изучены видеозаписи, распространенные Арегой Щепихиным в социальных сетях, и установлено, что в его словах содержатся призывы к насилию, унижению и провокационное содержание в отношении представителей некоторых национальностей.
По официальной информации Следственного комитета, в ближайшее время предпринимателю будет официально предъявлено обвинение и будет избрана мера пресечения.
Ранее было возбуждено дело, связанное с похищением предпринимателя. Следственный комитет также проводит расследование по этому делу. В рамках него продолжается проверка по статьям о похищении (статья 126 Уголовного кодекса) и злоупотреблении должностными полномочиями (статья 286). В рамках этого уголовного дела обвинения предъявлены 6 лицам, которые ожидаются в заключении 5 июня.
Напомним, что Щепихин был похищен 3 июня вечером на площади Ярославского вокзала в Москве группой лиц, которые силой посадили его в черный автомобиль марки «Мерседес». Автомобиль был оснащен специальными номерами и огнями, указывающими на связь с правительством Чечни. Чеченские официальные лица охарактеризовали этот случай не как «похищение», а как «задержание», связанное с проводимым в отношении Щепихина следствием. По мнению официальных лиц, предприниматель известен своими оскорбительными и недопустимыми заявлениями в адрес религиозных чувств верующих.
Известно, что в ряде видеозаписей, распространенных Щепихиным в социальных сетях, он использовал недопустимые слова в адрес чеченского народа, Корана и ислама. По этой причине чеченские силовики забрали его и провели специальный процесс «покаяния».
По информации телеграм-канала «База», Арега Щепихин был освобожден 4 июня около полуночи. По словам источника, силовики, сославшись на то, что предприниматель «покаялся», отпустили его.
В настоящее время этот конфликт вызывает широкое обсуждение в российском обществе. Некоторые наблюдатели выражают опасения, что этот случай негативно скажется на межнациональных отношениях в стране. Дальнейшее развитие ситуации и окончательное решение Следственного комитета остаются интересными для многих.
На Ближнем Востоке наблюдается резкое изменение ситуации. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно последним данным Центрального командования Вооруженных сил США, с помощью десантного корабля «Триполи» в
Мир Сегодня, 02:05
В последнее время между Вашингтоном и Киевом наблюдается неожиданное охлаждение дипломатических отношений. Об этом сообщает Zamin.uz. Госсекретарь США Марко Рубио резко опроверг последние заявления
Мир Сегодня, 01:52
Напряженность на Ближнем Востоке стала причиной важной международной встречи в Пакистане
Государство Пакистан проведет важную международную встречу в столице Исламабаде 29 и 30 марта текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz. В этой встрече примут участие министры иностранных дел
Ситуация на Ближнем Востоке обостряется не по часам, а по минутам. Об этом сообщает Zamin.uz. Противостояние между администрацией президента США Дональда Трампа и столицей Ирана Теграном достигло
Согласно официальным данным израильских сил обороны, в прошедшую субботу, 28 марта, по территории Израиля был совершен ракетный удар из Йемена. Об этом сообщает Zamin.uz. Это событие стало первой
Мир Сегодня, 00:32
Российским депутатам в подарок были вручены носки с изображением Трампа
Российским депутатам, прибывшим с официальным визитом в Соединенные Штаты Америки, был преподнесен очень неожиданный и необычный подарок. Об этом сообщает Zamin.uz. В рамках этого визита принимающая