Erdo‘g‘an: Isroil Eronga zarba bilan G‘azodagi "qilmishlari"ni yopmoqchi
Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an Isroilning so‘nggi harbiy harakatlariga qarshi yana qattiq bayonot bilan chiqdi. Uning ta’kidlashicha, Tel-Aviv rejimi Eronga qarshi amalga oshirgan hujumlar orqali G‘azoda olib borilayotgan genotsiddan jahon hamjamiyati e’tiborini burib yuborishga urinayotgan bo‘lishi mumkin.
Bu haqda Turkiya yetakchisi Kuvayt amiri Mishal al-Ahmad al-Jobir as-Sabah bilan bo‘lib o‘tgan telefon muloqoti chog‘ida bildirgan. Suhbat davomida tomonlar Isroil va Eron o‘rtasidagi keskinlik, mintaqadagi xavfsizlik muammolari, shuningdek, xalqaro hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlarini muhokama qilgan.
Erdo‘g‘an Tel-Avivning harakatlari nafaqat Eron bilan munosabatlarga, balki butun mintaqa xavfsizligiga tahdid solayotganini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Isroilning agressiv siyosati yana bir katta urushga asos solishi mumkin va bu holat mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydi.
Shuningdek, Erdo‘g‘an Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu rahbarligidagi hukumat global barqarorlik va tinchlik uchun jiddiy xavfga aylanganini qayd etdi. Uning fikricha, Isroilning Eronga nisbatan uyushtirgan hujumlari yadro dasturiga oid muzokaralarga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
"Biz muzokaralar orqali kelishmovchiliklarni hal qilish tarafdorimiz. Harbiy harakatlar hech qanday muammoni hal qilmaydi, balki yanada og‘irlashtiradi", — dedi Erdo‘g‘an.
Turkiya yetakchisi shuningdek, o‘z so‘zida Kuvayt bilan birgalikda Isroilning G‘azoda amalga oshirayotgan tajovuzkor harakatlari va inson huquqlarini toptayotgan genotsidini keskin qoralashini esga soldi.
Erdo‘g‘anning mazkur chiqishi nafaqat Turkiyaning Yaqin Sharqdagi faol pozitsiyasini, balki uning global adolat va tinchlikni ta’minlash yo‘lidagi qat’iy pozitsiyasini ham yana bir bor namoyon etdi.
Mintaqadagi vaziyat tobora izidan chiqayotgan bir paytda, xalqaro hamjamiyat bunday fikrlarga quloq tutishi va tezkor diplomatik choralar ko‘rishi kerakligi kundan-kunga ayon bo‘lib bormoqda.
Ukraina mudofaa kuchlari o'zlarining yangi muvaffaqiyatini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. O'n uchinchi mart kuni kechqurun Rossiyaning Bryansk shahrida joylashgan muhim
Dunyo Bugun, 08:07
Eron AQSh bilan muzokaralar uchun yangi shartlar qo'ydi
Eron davlati Amerika Qo'shma Shtatlari bilan to'xtatilgan muzokaralarni qayta boshlash uchun bir qator muhim shartlarni ilgari surgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Yaqin
Dunyo Bugun, 07:49
Vetnam hukumati yoqilg‘i sarfini kamaytirish maqsadida korxonalarga xodimlarni masofadan ishlash tartibiga o‘tkazishni tavsiya qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda mamlakat Sanoat va savdo
Isroil mudofaa kuchlari Eron hududidagi ehtimoliy nishonlar ro'yxatini shakllantirayotgani haqida yangi ma'lumotlar paydo bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mahalliy Channel-14

Эрдоган: Израиль хочет закрыть свои "проделки" в Газе ударом по Ирану
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вновь выступил с жестким заявлением против последних военных действий Израиля. По его словам, режим Тель-Авива может пытаться отвлечь внимание мирового сообщества от геноцида, происходящего в Газе, через атаки на Иран.
Об этом турецкий лидер заявил в ходе телефонного разговора с эмиром Кувейта Мишалем аль-Ахмадом аль-Джабером ас-Сабахом. В ходе беседы стороны обсудили напряженность между Израилем и Ираном, проблемы безопасности в регионе, а также актуальные направления международного сотрудничества.
Эрдоган подчеркнул, что действия Тель-Авива представляют угрозу не только для отношений с Ираном, но и для безопасности всего региона. По его словам, агрессивная политика Израиля может привести к новой крупной войне, что абсолютно неприемлемо.
Кроме того, Эрдоган отметил, что правительство под руководством премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху стало серьезной угрозой для глобальной стабильности и мира. По его мнению, атаки Израиля на Иран также негативно сказываются на переговорах по ядерной программе.
"Мы сторонники решения разногласий через переговоры. Военные действия не решают никаких проблем, а лишь усугубляют их", — сказал Эрдоган.
Турецкий лидер также напомнил о резком осуждении агрессивных действий Израиля в Газе и геноцида, нарушающего права человека, совместно с Кувейтом.
Выступление Эрдогана вновь продемонстрировало не только активную позицию Турции на Ближнем Востоке, но и ее твердую позицию в обеспечении глобальной справедливости и мира.
В то время как ситуация в регионе становится все более нестабильной, становится все более очевидным, что международное сообщество должно прислушаться к таким мнениям и предпринять срочные дипломатические меры.
Иран выдвинул новые условия для переговоров с США
Иран выдвинул ряд важных условий для возобновления приостановленных переговоров с Соединенными Штатами Америки. Об этом сообщает Zamin.uz. Сообщение об этом распространил телеканал Al Mayadeen,
Мир Сегодня, 07:49
Правительство Вьетнама рекомендовало предприятиям перевести сотрудников на удаленную работу с целью снижения потребления топлива. Об этом сообщает Zamin.uz. Сообщение об этом распространило