TBC O‘zbekistonda yangi boshqaruv kompaniyasi tashkil qiladi
Iqtisodiyot 17:51, 29-03-2025 6
TBC Bank Group O‘zbekistonda yangi boshqaruv kompaniyasi tashkil etilganini e’lon qildi, deb Spot.uz xabar berdi.
TBC Bank Group PLC Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (EBRR) hamda Xalqaro moliya korporatsiyasi (MFK) bilan kelishuvga erishdi. Ushbu kelishuvga ko‘ra, O‘zbekistondagi barcha bizneslar TBC Digital nomli yagona boshqaruv ostida birlashtiriladi. Kompaniya O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, TBC Uzbekistan ekotizimidagi loyihalarni boshqaradi. Uning bosh direktori sifatida Nika Kurdiani tayinlanadi.
2021-yil sentabr oyida EBRR va MFK TBC Bank Uzbekistan’ning 20 foizdan aksiyalarini xarid qilgan, TBC Group esa 60 foiz ulushga ega edi. Shu asosda tomonlar o‘zaro hamkorlik uchun aksiyadorlik shartnomasini tuzgan edi. EBRR va MFK TBC Bank’ga o‘z ulushlarini sotish, TBC esa ularni qayta sotib olish huquqiga ega bo‘lgan.
Yangi kelishuvlarga ko‘ra, TBC Digital TBC Bank Uzbekistan va Payme’ning yagona egasiga aylanadi. Ulushlar quyidagicha taqsimlanadi: