Dollar yana o‘sdi, yevro esa keskin tushdi: valyuta bozoridagi yangi holat
Markaziy bank xorijiy valyutalarning 13 may uchun rasmiy kurslarini ma’lum qildi. Unga ko‘ra, AQSH dollari so‘nggi kunlardagi tushishdan keyin yana o‘sishni boshladi.
Xususan, AQSH valyutasi oldingi kunga nisbatan 15,20 so‘mga ko‘tarilib, rasmiy kurs 12 895,55 so‘m darajasida belgilandi. Bu dollarning ketma-ket uch kun davomida pasayib kelganidan keyingi birinchi o‘sishdir. Eslatib o‘tamiz, avvalroq dollar kursi 12 880,35 so‘m darajasiga tushgan edi. Bu valyuta oxirgi marta 23 aprel kuni 12 900 so‘mdan pastga tushgan va shundan beri yuqori ko‘tarilmagandi.
Yevropa valyutasi esa aksincha, sezilarli darajada pasaydi. Bir yevroning so‘mga nisbatan qiymati 196,91 so‘mga arzonlashib, 14 338,56 so‘mni tashkil etdi. Valyuta bozorida yevro kursidagi bunday keskin pasayish joriy haftada kuzatilgan eng katta o‘zgarishlardan biri bo‘ldi.
Rossiya rubli ham o‘zbek so‘miga nisbatan qiymatini oshirdi. Rublning rasmiy kursi 2,70 so‘mga o‘sib, 159,38 so‘m darajasida qayd etildi.
Mutaxassislar fikricha, valyuta kurslaridagi bu o‘zgarishlar xalqaro moliya bozoridagi vaziyatlar, neft narxi hamda global iqtisodiy jarayonlar bilan bog‘liqdir. Ayniqsa, so‘nggi kunlarda dunyo bozorlaridagi o‘zgaruvchanlik O‘zbekiston valyuta bozorida ham aks etishda davom etmoqda.
Zamin.uz tahririyati valyuta bozoridagi eng so‘nggi o‘zgarishlarni kuzatib boradi va bu boradagi yangiliklarni tezkorlik bilan yetkazib turadi.

Доллар снова вырос, а евро резко упал: новая ситуация на валютном рынке
Центральный банк объявил официальные курсы иностранных валют на 13 мая. Согласно этому, доллар США после недавнего падения снова начал расти.
В частности, американская валюта поднялась на 15,20 сумов по сравнению с предыдущим днем, и официальный курс был установлен на уровне 12 895,55 сумов. Это первое увеличение после трех дней подряд снижения доллара. Напоминаем, что ранее курс доллара упал до 12 880,35 сумов. Эта валюта в последний раз опускалась ниже 12 900 сумов 23 апреля и с тех пор не поднималась выше.
Европейская валюта, наоборот, значительно упала. Стоимость одного евро по отношению к суму снизилась на 196,91 сумов и составила 14 338,56 сумов. Такое резкое падение курса евро на валютном рынке стало одним из самых значительных изменений на этой неделе.
Российский рубль также увеличил свою стоимость по отношению к узбекскому суму. Официальный курс рубля вырос на 2,70 сумов и составил 159,38 сумов.
По мнению специалистов, эти изменения валютных курсов связаны с ситуацией на международном финансовом рынке, ценами на нефть и глобальными экономическими процессами. Особенно в последние дни волатильность на мировых рынках продолжает отражаться и на валютном рынке Узбекистана.
Редакция Zamin.uz следит за последними изменениями на валютном рынке и оперативно сообщает об этих новостях.