O‘zbekiston va Buryatiya o‘rtasida yangi hamkorlik eshiklari ochildi
Rossiyaning Buryatiya Respublikasida O‘zbekiston bilan ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish maqsadida katta miqyosdagi uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekistonning Novosibirsk shahridagi bosh konsuli Aslam Akbarov, Buryatiya hukumati raisi o‘rinbosari, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat vaziri Amgalan Darmayev hamda bir qator yuqori darajali vakillar ishtirok etdi.
Uchrashuvning bosh mavzusi O‘zbekiston va Buryatiya o‘rtasida qishloq xo‘jaligi va chorvachilik sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish masalalariga bag‘ishlandi. Vaziri Amgalan Darmayev O‘zbekiston bozori Buryatiyalik fermerlar uchun juda istiqbolli va jozibali ekanligini ta’kidlab o‘tdi. Uning aytishicha, chorvachilik, go‘sht mahsulotlari eksportini ko‘paytirish borasida katta salohiyat mavjud. Bu, o‘z navbatida, Buryatiya fermerlari uchun qo‘shimcha iqtisodiy imkoniyatlar ochadi va Qoraqalpog‘iston Respublikasi bilan hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
O‘zbekiston bosh konsuli Aslam Akbarov Buryatiya bilan savdo-iqtisodiy munosabatlarni yangi darajaga olib chiqish, jumladan, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining Buryatiya va undan keyin Rossiyaning Uzoq Sharq mintaqalariga yetkazib berish hajmini oshirish, shuningdek, Buryatiyadan O‘zbekistonga yirik va mayda shoxli qoramollar hamda otlarni yetkazib berish imkoniyatlarini kengaytirishga alohida e’tibor qaratdi.
O‘tgan yilning may oyida imzolangan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi va Buryatiya hukumati o‘rtasidagi o‘zaro anglashuv memorandumi hamkorlikning istiqbolini belgilab bergani, ayniqsa naslli chorvachilik sohasida muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
Uchrashuvda, shuningdek, O‘zbekiston tomonidan Buryatiyaga yuqori sifatli meva va sabzavot mahsulotlarini yetkazib berish va bu jarayonni tizimli ravishda amalga oshirish masalasi atroflicha muhokama qilindi. Bu borada O‘zbekiston tomoni Buryatiya hududida meva-sabzavot mahsulotlarini qabul qilish va tarqatish uchun ulgurji tarqatish markazini tashkil qilish taklifini ilgari surdi.
Ta’lim sohasida ham o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, Toshkent va Ulan-Ude shaharlaridagi ta’lim muassasalari, musiqa va madaniyat maktablari o‘quvchilarining o‘zaro ta’lim almashinuvi va do‘stona munosabatlarni mustahkamlash bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish takliflari bildirildi.
Uchrashuv yakunida amaliy qadamlarni belgilash maqsadida qo‘shma ishchi guruh tashkil etilishiga kelishildi. Mazkur ishchi guruh O‘zbekistonga Rosselxoznadzor vakillari ishtirokida yirik va mayda shoxli qoramollarni yetkazib berishni tashkil qilish, O‘zbekiston mahsulotlarini Buryatiya bozoriga kiritish va u yerda zamonaviy ulgurji tarqatish markazini tashkil qilish bilan bog‘liq masalalar bilan shug‘ullanadigan bo‘ldi.
Bunday keng qamrovli hamkorlik ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni yangi darajaga ko‘tarib, xalqlar farovonligi uchun muhim manfaatlar keltirishi aniq. Bu esa ikki tomonlama munosabatlarning yanada rivojlanishiga katta turtki bo‘ladi.

Открылись новые двери сотрудничества между Узбекистаном и Бурятией
В Республике Бурятия России прошло масштабное встреча с целью развития двустороннего экономического сотрудничества с Узбекистаном. В ней приняли участие генеральный консул Узбекистана в Новосибирске Аслам Акбаров, заместитель председателя правительства Бурятии, министр сельского хозяйства и продовольствия Амгалан Дармаев, а также ряд высокопоставленных представителей.
Основная тема встречи была посвящена вопросам расширения и углубления взаимовыгодного сотрудничества в сельском хозяйстве и животноводстве между Узбекистаном и Бурятией. Министр Амгалан Дармаев подчеркнул, что рынок Узбекистана является очень перспективным и привлекательным для бурятских фермеров. По его словам, существует большой потенциал для увеличения экспорта животноводческой продукции. Это, в свою очередь, откроет дополнительные экономические возможности для бурятских фермеров и будет способствовать дальнейшему укреплению связей с Республикой Каракалпакстан.
Генеральный консул Узбекистана Аслам Акбаров обратил особое внимание на необходимость вывода торгово-экономических отношений с Бурятией на новый уровень, в том числе увеличение объемов поставок сельскохозяйственной продукции Узбекистана в Бурятию и далее в регионы Дальнего Востока России, а также расширение возможностей поставок крупного и мелкого рогатого скота и лошадей из Бурятии в Узбекистан.
Также было отмечено, что подписанный в мае прошлого года меморандум о взаимопонимании между Кабинетом Министров Республики Каракалпакстан и правительством Бурятии определил перспективы сотрудничества, особенно в области племенного животноводства.
На встрече также подробно обсуждался вопрос поставок высококачественных фруктов и овощей из Узбекистана в Бурятию и систематической реализации этого процесса. В этом отношении узбекская сторона предложила создать оптовый распределительный центр для приема и распределения фруктово-овощной продукции на территории Бурятии.
Особое внимание было уделено развитию взаимовыгодного сотрудничества в сфере образования. В частности, были высказаны предложения о расширении сотрудничества в области обмена учащимися образовательных учреждений, музыкальных и культурных школ Ташкента и Улан-Удэ, а также укреплении дружеских отношений.
В завершение встречи было решено создать совместную рабочую группу с целью определения практических шагов. Эта рабочая группа займется организацией поставок крупного и мелкого рогатого скота с участием представителей Россельхознадзора в Узбекистан, вопросами ввода узбекских товаров на рынок Бурятии и созданием современного оптового распределительного центра там.
Такое широкое сотрудничество поднимет экономические связи между двумя странами на новый уровень и принесет важные выгоды для благосостояния народов. Это станет значительным стимулом для дальнейшего развития двусторонних отношений.