Buxoroda prokurorning katta yordamchisi 2,5 ming dollar bilan qo‘lga tushdi
Qayd etilishicha, 2024 yilning iyun oyida Jondor tumani prokuraturasi tomonidan paxta va g‘alla yetishtirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jalik rahbariga nisbatan Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) 2-qismi «a» bandi bilan qo‘zg‘atilgan jinoyat ishi 2024 yilning noyabr oyida mazkur tuman sudi tomonidan ko‘rib chiqilib, sudlanuvchiga nisbatan oylik maoshining 20 foizini ushlab qolgan holda 2 yil muddatga axloq tuzatish ishlari jazosi tayinlangan.
Lekin sudlanuvchiga og‘irroq jazo turi tayinlanishi lozimligi yuzasidan viloyat prokuraturasi tomonidan sud hukmiga nisbatan kassatsiya protesti kiritilgan.
Vaziyatdan xabardor bo‘lgan Jondor tumani prokurorining katta yordamchisi fermer xo‘jalik rahbariga nisbatan dastlabki instansiya tomonidan chiqarilgan hukmni sudya orqali o‘zgartirishsiz qoldirish evaziga 3 ming AQSH dollari talab qilib, dastlab 500 dollarini olgan.
Ammo u qolgan 2,5 ming dollarni Buxoro shahrida olgan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmati va prokuratura organlari xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
DXX xodimlari tomonidan Urganch shahrida o‘tkazilgan tezkor tadbirda esa Majburiy ijro byurosining Xorazm viloyati boshqarmasi Surishtiruv va ma’muriy amaliyot shu’basi katta surishtiruvchisi qo‘lga olingan.
U o‘z xizmat mavqeidan foydalanib, Shovot tumanida yashovchi fuqaroni vakolatli hamkasblari orqali MIB tizimiga ishga kiritib qo‘yish evaziga 2 ming AQSH dollari talab qilib, shundan 1,8 ming dollarini olgan vaqtida ushlangan.
Yuqoridagi holatlar bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Бухаре был задержан старший помощник прокурора с 2,5 тысячами долларов
В Бухарской области задержан старший помощник прокурора Джондорского района, который требовал деньги у фермера.
Сообщается, что в июне 2024 года Джондорская прокуратура возбудила уголовное дело в отношении руководителя фермерского хозяйства, специализирующегося на выращивании хлопка и зерна, по части 2 статьи 167 Уголовного кодекса (присвоение или растрата) и в ноябре 2024 года данное дело было рассмотрено судом района, который назначил наказание в виде исправительных работ на срок 2 года с удержанием 20 процентов от месячной зарплаты.
Однако прокуратура области подала кассационную жалобу на решение суда, указывая на необходимость назначения более строгого вида наказания.
Старший помощник прокурора Джондорского района, будучи в курсе ситуации, потребовал 3 тысячи долларов США у руководителя фермерского хозяйства в обмен на то, чтобы оставить без изменений решение, вынесенное первой инстанцией, и получил первоначально 500 долларов.
Однако оставшиеся 2,5 тысячи долларов он был задержан сотрудниками Государственного комитета безопасности и прокуратуры при получении в городе Бухара.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками ГКБ в городе Ургенч, был задержан старший следователь отдела расследований и административной практики управления принудительного исполнения Хорезмской области.
Он, воспользовавшись своим служебным положением, требовал 2 тысячи долларов США у гражданина, проживающего в Шовотском районе, за трудоустройство в систему МИБ через уполномоченных коллег, и был задержан при получении 1,8 тысячи долларов.
По вышеуказанным фактам возбуждены уголовные дела, в настоящее время проводятся следственные действия.