пасмурно ветер 5.4 м/с, ЮЗ
Tarixiy manbalarga ko‘ra, Buxoro amiri Sayyid Olimxon umrining so‘ngi yillarini og‘ir xastalik, xususan, ko‘zi ojizlik bilan o‘tkazgan. Bu haqda «Xabar.uz» saytida e’lon qilingan maqolada ham ma’lumot berilgan. Maqola chop etilgandan so‘ng, bir nechta tarixchi olimlar amir Olimxon haqiqatdan ham shaxsiy shifokorga ega bo‘lgani haqida munosabat bildirishdi.
Toshkent davlat pedagogika universiteti dots.nti, tarix fanlari bo‘yicha falsafa doktori Shavkat Bobojonovning ma’lum qilishicha, amirning asosiy shaxsiy shifokori rus millatidan bo‘lgan ayol – Rakitskaya edi.
Buxoro amirligida tibbiy xizmat va shifokorlar
Ma’lumki, Buxoro amirligida oliy hukmdor – amir xizmatini ta’minlash uchun ko‘plab lavozim va mansabdor shaxslar bor edi. Amirning kun tartibi, ibodat, ilm va qiroat soatlari qatorida uning sog‘lig‘iga ham katta e’tibor berilgan. Bu ishni tajribali va tibbiyat ilmidan chuqur xabardor insonlar nazorat qilgan.
Saroy tabiblari orasida eng mashhurlaridan biri Hakimcha bo‘lgan. Bundan tashqari, Mullo Qurbon nomli tabib ham Buxoroda mashhur edi.
Mang‘it sulolasining to‘qqizinchi amiri Abdulahadxonning shaxsiy shifokorlari orasida rus millatiga mansub Rakitskaya ham bo‘lgan. U amir Olimxonga Rossiya imperatori tomonidan hadya etilgan. Arxiv ma’lumotlariga ko‘ra, u 1898-1899 yillarda Buxoroga kelgan va Sankt-Peterburg saroy teatrining eng go‘zal raqqosasi bo‘lgan.
Rakitskaya – “Duxturshoh” yoki “Doktorsha”
Buxoroda u tojiklar orasida “duxtur Sho”, ruslar orasida “doxturshax” yoki “doktorsha” nomlari bilan mashhur bo‘lgan. Sadriddin Ayniyning «Esdaliklar» asarida qayd etilishicha, Rakitskaya 50 yoshlar atrofida bo‘lsa ham, pardoz-andoz qilish sabab 30-35 yoshlarda ko‘ringan.
U Gavkushon guzarida uy olgan va uni yevropacha uslubda qayta tiklagan. Ammo o‘z uyida bemorlarni qabul qilmagan – faqatgina boylar va amaldorlar uni o‘z honadoniga chaqirib, davolatgan.
Rakitskaya va Buxoroda tibbiy faoliyat
1901 yilda u Buxoroda rus-tuzem shifoxonasida ish boshladi, 1903 yilda esa uning ayollar bo‘limiga mas’ul bo‘ldi va bu lavozimda 9 yil faoliyat yuritdi. 1912 yilda esa boy qatlam vakillarigagina xizmat qilayotgani uchun shifoxona rahbarligi lavozimidan chetlatildi.
Shu bilan birga, u Buxoroda boylar va amaldorlar orasida mashhur shifokorga aylandi.
1912 yil kuzidan ayollar shifoxonasidagi lavozimidan voz kechdi, ammo amir o‘rdasida yuqori mavqega ega bo‘lishda davom etdi.
Amir Abdulahadxon unga qattiq ishongan va uni shaxsiy shifokori sifatida himoya qilib kelgan. Hatto, uning tibbiy xizmatini qoniqarsiz deb shikoyat qilganlar bo‘lsa ham, amir uni himoya qilgan.
Oqibat va halokati
Rakitskaya xalq orasida oddiy bemorlarga e’tibor bermasligi sabab nafrat uyg‘otgan.
1918 yil mart oyida, Kolesov voqealari davomida u Amir Olimxon yashayotgan Moxi Xossa saroyiga qochishni niyat qilgan, ammo yo‘lda u va uning do‘sti Jo‘ra karvonboy mahalliy aholi tomonidan o‘ldirilgan.
Shu bilan birga, arxiv ma’lumotlariga ko‘ra, Rakitskaya Buxoroda 1930 yilgacha yashamagan.
Tarixiy hujjatlarga qaraganda, u xalq orasida boylarni davolagan, ammo kambag‘allarga yordam bermagani sababli qahr-g‘azab qurboniga aylangan.
Rakitskaya – ikki amir, Abdulahadxon va Sayyid Olimxon davrlarida xizmat qilgan shaxsiy shifokorlardan biri bo‘lgan. U o‘zini yuqori maqomda his qilgan, ammo ommaga nisbatan befarqligi sababli xalq nafratini qozongan.
Shuningdek, uning amir haramidagi raqqosalar tarkibida bo‘lgani haqida aniq dalillar mavjud emas.
Biroq, uning Buxoroda mashhur shaxsga aylangani, amirlar himoyasida bo‘lgani va boy aholi orasida obro‘ qozongani haqiqatdir.

Исторические сведения о личном враче Амир Олимхона
Согласно историческим источникам, бухарский амир Сайид Олимхон провел последние годы своей жизни в тяжелой болезни, в частности, с проблемами со зрением. Об этом также сообщается в статье, опубликованной на сайте «Xabar.uz». После публикации статьи несколько историков высказали мнение о том, что амир Олимхон действительно имел личного врача.
По словам доцента Ташкентского государственного педагогического университета, доктора философии по историческим наукам Шавката Бобожонова, основным личным врачом амир был женщина русской национальности – Ракитская.
Медицинское обслуживание и врачи в Бухарском эмирате
Известно, что в Бухарском эмирате для обеспечения службы высшего правителя – амир было много должностей и чиновников. В распорядке дня амир, наряду с молитвой, учебой и чтением, также уделял большое внимание своему здоровью. Этим занимались опытные люди, хорошо разбирающиеся в медицине.
Среди придворных врачей одним из самых известных был Хакимча. Кроме того, врач по имени Мулло Курбон также был известен в Бухаре.
Среди личных врачей девятого амирского рода Мангыта Абдулахада хана была и Ракитская, русской национальности. Она была подарена амиру Олимхону императором России. Согласно архивным данным, она приехала в Бухару в 1898-1899 годах и была самой красивой танцовщицей в петербургском придворном театре.
Ракитская – “Дуxturshoh” или “Докторша”
В Бухаре она была известна среди таджиков как “дуxtur Шо”, среди русских как “докторша” или “докторша”. В произведении Садриддина Айни «Эсдаликлар» отмечается, что, хотя Ракитская была около 50 лет, из-за макияжа выглядела на 30-35 лет.
Она купила дом на Гавкушон и восстановила его в европейском стиле. Однако в своем доме она не принимала пациентов – только богатые и чиновники приглашали ее к себе для лечения.
Ракитская и медицинская деятельность в Бухаре
В 1901 году она начала работать в русско-туземной больнице в Бухаре, а в 1903 году стала ответственным за женское отделение и проработала на этой должности 9 лет. В 1912 году ее уволили с поста руководителя больницы за то, что она обслуживала только представителей богатых слоев населения.
Тем не менее, она стала известным врачом среди богатых и чиновников в Бухаре.
С осени 1912 года она ушла с должности в женской больнице, но продолжала занимать высокое положение в окружении амиров.
Амир Абдулахада хан сильно доверял ей и защищал ее как своего личного врача. Даже когда кто-то жаловался на ее медицинские услуги, амир защищал ее.
Последствия и гибель
Ракитская вызывала ненависть среди народа из-за того, что не обращала внимания на простых пациентов.
В марте 1918 года, во время событий Кolesov, она намеревалась сбежать в дворец Мохи Хосса, где жил амир Олимхон, но по дороге она и ее друг Джора карванбой были убиты местными жителями.
Кроме того, согласно архивным данным, Ракитская не прожила в Бухаре до 1930 года.
Согласно историческим документам, она лечила богатых, но не помогала бедным, что сделало ее жертвой ненависти.
Ракитская была одной из личных врачей, служивших при двух амир, Абдулахада хане и Сайиде Олимхоне. Она чувствовала себя на высоком уровне, но из-за своего безразличия к народу вызвала ненависть.
Также нет четких доказательств того, что она была среди танцовщиц в гареме амиров.
Тем не менее, факт остается фактом, что она стала известной личностью в Бухаре, находилась под защитой амиров и завоевала репутацию среди богатого населения.