Shavkat Mirziyoyev va Emomali Rahmon o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xo‘jand shahriga kelgach, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ikki tomonlama do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari muborak Ramazon hayiti bilan bir-birlarini va birodar xalqlarimizni samimiy tabrikladilar.
O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
2024 yilda tovar ayirboshlash hajmi 700 million dollardan oshdi. Sanoat, energetika, elektrotexnika, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va boshqa ustuvor sohalarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Samarali hudulararo aloqalar va faol madaniy-gumanitar almashinuv yo‘lga qo‘yilgan.
Hukumatlararo komissiyaning bo‘lajak yig‘ilishida amaliy hamkorlik bo‘yicha qo‘shma loyihalarni tezlashtirish choralari ishlab chiqilishi muhim ekani ta’kidlandi.
Yetakchilar mintaqaviy kun tartibi, shu jumladan mamlakatimizda o‘tkaziladigan ko‘p tomonlama sammitlar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон между собой провели встречу
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, прибыв в город Худжанд, провел встречу с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В рамках реализации высокоуровневых соглашений были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития двусторонних дружеских, стратегических партнерских и союзнических отношений.
В начале беседы главы государств искренне поздравили друг друга и братские народы с наступлением священного месяца Рамазан.
С большим удовлетворением было отмечено, что многостороннее сотрудничество между Узбекистаном и Таджикистаном достигло высокого уровня.
В 2024 году объем товарооборота превысил 700 миллионов долларов. Успешно реализуются кооперационные проекты в таких приоритетных сферах, как промышленность, энергетика, электротехника, текстиль, сельское хозяйство и другие. Эффективные межрегиональные связи и активный культурно-гуманитарный обмен налажены.
Подчеркнуто, что на предстоящем заседании межправительственной комиссии важно разработать меры по ускорению совместных проектов в области практического сотрудничества.
Лидеры также обменялись мнениями по региональной повестке дня, включая многосторонние саммиты, которые будут проводиться в нашей стране.