Toshkentda chet el fuqarosidan firibgarlik bilan 70 ming dollar talab qilgan uch kishiga jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Maʼlum bo‘lishicha, poytaxt hokimligining Yuridik boshqarmasi yuriskonsulti chet el fuqarosiga tegishli bo‘lgan ko‘chmas mulk davlat ehtiyojlari uchun buzilgani sababli kompensatsiya sifatida sud qarori bilan davlat tomonidan ajratilishi belgilab qo‘yilgan 8,8 milliard so‘mni tezlashtirib olib berish evaziga o‘zining 1979 yilda tug‘ilgan tanishi orqali mazkur pul mablag‘ining 10 foizini, yaʼni 70 ming dollar talab qilgan.
Aks holda, sud qarori yuzasidan Toshkent shahar hokimligi nomidan kassatsiya shikoyati berib, ko‘chmas mulkni qayta baholash yo‘li bilan, belgilangan kompensatsiya miqdorini kamaytirishi mumkinligini aytgan.
DXX hamda iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda vositachi xorijiy fuqarodan 70 ming dollarni olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
So‘rov suhbati davomida u bir muddat avval yuriskonsultga o‘z hisobidan 50 ming dollar berib qo‘yganini aytib, yana 15 ming dollarni yuriskonsultga olib borib berishini, qolgan 5 ming dollarni esa o‘zining vositachilik xizmati uchun olib qolishni rejalashtirganini maʼlum qilgan.
So‘ngra tezkor tadbir davom ettirilib, yuriskonsult 15 ming dollarni olgan vaqtida ushlangan.
Shuningdek, yuriskonsult muqaddam o‘zining vositachisidan olgan 50 ming dollardan 10 ming dollarni kompensatsiya mablag‘ining o‘tkazilish jarayonini tezlashtirib berishi uchun Toshkent shahar Iqtisodiyot va moliya bosh boshqarmasining bosh mutaxassisiga bergani aniqlangan.
Yuriskonsult ko‘rsatmasi asosida bosh mutaxasiss ham protsessual tartibda ushlangan. Yuriskonsult 40 ming dollarni, bosh mutaxassis 10 ming dollarni ixtiyoriy ravishda taqdim qilgan.
Hozirda holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (juda ko‘p miqdorda firibgarlik) va Jinoyat kodeksining 211-moddasi 2-qismi “a” bandi (juda ko‘p miqdorda pora berish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan bo‘lib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Концерты Шохруххона пройдут с 26 по 30 марта
Трое человек, требовавших 70 тысяч долларов у иностранного гражданина мошенническим путем, были задержаны (видео)
В Ташкенте возбуждено уголовное дело против троих человек, требовавших 70 тысяч долларов у иностранного гражданина мошенническим путем.
Как стало известно, юридический консультант мэрии столицы через своего знакомого, родившегося в 1979 году, потребовал 10 процентов от суммы в 8,8 миллиарда сум, которая должна быть выделена государством в качестве компенсации за снос недвижимости, принадлежащей иностранному гражданину, в связи с необходимостью государственных нужд.
В противном случае он заявил, что может подать кассационную жалобу от имени мэрии Ташкента по решению суда и уменьшить установленную сумму компенсации путем повторной оценки недвижимости.
В результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Службы государственной безопасности и департамента по борьбе с экономическими преступлениями, посредник был задержан с материальными доказательствами во время получения 70 тысяч долларов от иностранного гражданина.
Во время допроса он сообщил, что ранее передал юридическому консультанту 50 тысяч долларов из своих средств и планировал принести еще 15 тысяч долларов, оставив оставшиеся 5 тысяч долларов за свои посреднические услуги.
Затем оперативное мероприятие продолжилось, и юридический консультант был задержан во время получения 15 тысяч долларов.
Также было установлено, что юридический консультант ранее передал 10 тысяч долларов своему посреднику для ускорения процесса перевода компенсационных средств главному специалисту Главного управления экономики и финансов города Ташкента.
По указанию юридического консультанта был задержан и главный специалист в процессуальном порядке. Юридический консультант добровольно передал 40 тысяч долларов, главный специалист — 10 тысяч долларов.
В настоящее время возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество в особо крупном размере) и части 2 статьи 211 Уголовного кодекса (дача взятки в особо крупном размере), проводятся следственные действия.