O‘zbekistonliklar qayerga sayohat qilmoqda? 2025 yilning dastlabki oylaridagi eng ommabop yo‘nalishlar
O‘zbekiston fuqarolari uchun chet eldagi sayohatlar tobora ommalashib bormoqda. Milliy statistika qo‘mitasi 2025 yilning yanvar–mart oylarida o‘zbekistonliklar tomonidan amalga oshirilgan turistik chiqishlar bo‘yicha rasmiy maʼlumotni eʼlon qildi. Unga ko‘ra, ushbu uch oylik davrda 1,5 million nafardan ortiq O‘zbekiston fuqarosi xorijga turistik maqsadlarda safar qilgan.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davri bilan taqqoslaganda 256,5 ming nafarga yoki 20,3 foizga oshgan. Statistika fuqarolarning xalqaro turizmga bo‘lgan qiziqishi izchil ortib borayotganini ko‘rsatmoqda.
Qo‘mitaning taʼkidlashicha, sayohatlar geografiyasi kengaymoqda, ammo o‘rta osiyo davlatlari hamon eng ommabop yo‘nalishlardan hisoblanadi.
Yanvar–mart oylarida O‘zbekiston fuqarolarining eng ko‘p safar qilgan davlatlari ro‘yxati quyidagicha shakllangan:
- Qirg‘iziston – 631 240 nafar;
- Tojikiston – 281 539 nafar;
- Qozog‘iston – 240 644 nafar;
- Saudiya Arabistoni – 112 274 nafar;
- Rossiya – 69 065 nafar;
- Turkiya – 46 566 nafar;
- BAA (Birlashgan Arab Amirliklari) – 44 796 nafar;
- Misr – 16 689 nafar;
- Tailand – 13 456 nafar;
- Vyetnam – 9 574 nafar;
- Boshqa davlatlar – 53 704 nafar.
Ko‘rinib turibdiki, hududiy yaqinlik, til va madaniyatdagi o‘xshashliklar Qirg‘iziston, Tojikiston va Qozog‘istonga sayohatlarning yuqori darajada bo‘lishiga asosiy omil bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, Saudiya Arabistoniga safarlar soni ham yuqori — bu esa asosan umra ziyorati bilan bog‘liq bo‘lsa, BAA, Turkiya, Tailand va Vyetnamga sayohatlar asosan dam olish va tijorat maqsadlarida amalga oshirilayotganini ko‘rsatadi.
Aytish kerakki, global iqtisodiy va turizm tendensiyalarini inobatga olgan holda, yaqin yillarda Yevropa va Osiyo davlatlariga bo‘lgan qiziqish ham oshishi kutilmoqda.
Mamlakat fuqarolarining faol turizmga qiziqishi — jamiyatda yashash darajasi oshib borayotgani va dunyoqarash kengayayotganining yorqin ko‘rsatkichi sanaladi. Turizmni rivojlantirish, sayohatni yengillashtiruvchi xizmatlar va aviaqatnovlar soni ko‘payishi bilan bunday ko‘rsatkichlar yana-da o‘sishi tabiiy.

Где путешествуют узбеки? Самые популярные направления в первые месяцы 2025 года
Путешествия за границу становятся все более популярными среди граждан Узбекистана. Национальный статистический комитет опубликовал официальные данные о туристических выездах узбеков в период с января по март 2025 года. Согласно этим данным, за указанный трехмесячный период более 1,5 миллиона граждан Узбекистана совершили поездки за границу с туристической целью.
Этот показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 256,5 тысяч человек или на 20,3 процента. Статистика показывает, что интерес граждан к международному туризму последовательно растет.
По данным комитета, география поездок расширяется, однако страны Центральной Азии по-прежнему остаются одними из самых популярных направлений.
В период с января по март список стран, в которые граждане Узбекистана чаще всего путешествовали, выглядит следующим образом:
- Кыргызстан – 631 240 человек;
- Таджикистан – 281 539 человек;
- Казахстан – 240 644 человека;
- Саудовская Аравия – 112 274 человека;
- Россия – 69 065 человек;
- Турция – 46 566 человек;
- ОАЭ (Объединенные Арабские Эмираты) – 44 796 человек;
- Египет – 16 689 человек;
- Таиланд – 13 456 человек;
- Вьетнам – 9 574 человека;
- Другие страны – 53 704 человека.
Как видно, территориальная близость, схожесть языков и культур являются основными факторами, способствующими высокому уровню поездок в Кыргызстан, Таджикистан и Казахстан.
В то же время количество поездок в Саудовскую Аравию также высоко — это в основном связано с паломничеством, тогда как поездки в ОАЭ, Турцию, Таиланд и Вьетнам в основном осуществляются с целью отдыха и коммерции.
Следует отметить, что с учетом глобальных экономических и туристических тенденций, в ближайшие годы ожидается рост интереса к странам Европы и Азии.
Активный интерес граждан страны к туризму является ярким показателем повышения уровня жизни в обществе и расширения мировоззрения. Развитие туризма, увеличение числа услуг, упрощающих путешествия, и авиарейсов сделают такие показатели еще более высокими.