Mirziyoyev va Aliyev Yaqin Sharqdagi vaziyatni muhokama qildi
Toshkent shahrining Yunusobod tumanida ikki nafar fuqaro noqonuniy ravishda giyohvandlik vositalari reklamasini tarqatib yurganligi aniqlanib, huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan qo‘lga olindi. Bu haqda poytaxt ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxslar giyohvandlik vositalari savdosi bilan shug‘ullanadigan Telegram kanalni targ‘ib qiluvchi reklama varaqalarini va bannerlarni shaharning turli joylaridagi ustunlar hamda devorlarga yopishtirib yurishgan. Ular reklama materiallarini ko‘zga ko‘rinadigan va odamlar ko‘p yuradigan joylarga joylashtirib, keng omma e’tiborini jalb qilishga uringan.
Tezkor surishtiruv ishlari natijasida, mazkur reklamalarni chop etgan shaxs ham aniqlanib, u bilan surishtiruv ishlari olib borildi.
«Meni Telegram orqali aloqaga chiqib, "Rossiyada ish" degan yozuvli banner borligini aytishdi va uning narxini so‘rashdi. Keyinchalik ular mendan manzilimni so‘rab, ikki kishini mendan bu bannerlarni olib ketishi uchun yuborishdi», – deya tushuntirish berdi reklama materiallarini chop etgan shaxs.
Huquqbuzarlik holati bo‘yicha Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 56-2-moddasi asosida tegishli hujjatlar rasmiylashtirildi. Huquqbuzarlarning qilmishi Yunusobod tuman sudida ko‘rib chiqildi va ularga nisbatan 15 sutka muddatga ma’muriy qamoq jazosi tayinlandi.
Poytaxt huquqni muhofaza qilish organlari aholiga murojaat qilib, bunday noqonuniy harakatlar oqibatlariga nisbatan sergak bo‘lishga chaqirdi va giyohvandlik moddalarining tarqalishiga qarshi kurashni kuchaytirish bo‘yicha ishlar davom etayotganini ta’kidladi.

В Юнусабаде двое лиц, распространявших рекламу наркотиков, были приговорены к 15 суткам ареста
В Юнусабадском районе Ташкента были задержаны два гражданина, незаконно распространявшие рекламу наркотических средств. Об этом сообщила пресс-служба главного управления внутренних дел столицы.
Как стало известно, эти лица расклеивали рекламные листовки и баннеры, рекламирующие Telegram-канал, занимающийся продажей наркотиков, на столбах и стенах в различных местах города. Они размещали рекламные материалы в заметных местах, где проходило много людей, пытаясь привлечь внимание широкой общественности.
В результате оперативного расследования был установлен и человек, который напечатал эти рекламные материалы, с которым проводились следственные действия.
«Ко мне обратились через Telegram и сказали, что есть баннер с надписью "Работа в России" и спросили его цену. Позже они спросили у меня адрес и отправили двух человек забрать эти баннеры», – объяснил человек, напечатавший рекламные материалы.
По факту правонарушения были оформлены соответствующие документы на основании статьи 56-2 Кодекса об административной ответственности. Действия правонарушителей были рассмотрены в суде Юнусабадского района, и им был назначен административный арест на 15 суток.
Правоохранительные органы столицы обратились к населению с призывом быть бдительными к последствиям таких незаконных действий и подчеркнули, что работа по усилению борьбы с распространением наркотических средств продолжается.