8 maydan 9 mayga o‘tar kechasi Samarqand shahrining "Bog‘isaroy" mahallasi, Spitamen ko‘chasida joylashgan ko‘p qavatli uyda qo‘rqinchli hodisa — gaz-havo aralashmasining chaqnashi sodir bo‘ldi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Qutqaruvchilar tezkorlik bilan joyga yetib bordi
Chaqnash to‘g‘risidagi xabarni olgan yong‘in-qutqaruv guruhlari darhol voqea joyiga yetib borib, falokat oqibatlarini bartaraf etish ishlariga kirishdi. Hodisa sodir bo‘lgan uyning temir-beton konstruksiyalari kinetik zarba tufayli vayron bo‘lgan.
Shu sababli binoning 1, 2 va 3-qavatlari, shuningdek, yerto‘la qismi jiddiy shikastlangan. Hodisa chog‘ida yong‘in sodir bo‘lmagani qayd etilmoqda.
6 nafar fuqaro qurbon bo‘ldi
Qidiruv-qutqaruv ishlari davomida vayrona ostida 6 nafar fuqaroning jasadi topilgani ma’lum qilindi. Hozircha halok bo‘lganlarning shaxsi haqida rasmiy ma’lumot berilmagan.
Hukumat xizmatlari ishtirokida shtab tuzildi
Hodisa oqibatlarini bartaraf etish maqsadida Samarqand viloyati FVB boshlig‘i rahbarligida tezkor shtab tashkil etildi. Shtab tarkibiga quyidagi tashkilotlar jalb etilgan:
- Prokuratura organlari;
- Ichki ishlar boshqarmasi;
- Milliy gvardiya;
- Sog‘liqni saqlash bo‘limi;
- “Hududgazta’minot”;
- Mahalliy hokimlik va FVDT xizmatlari.
Joyda 10 ta maxsus texnika va yong‘in-qutqaruv vositalari bilan avariya-qutqaruv ishlari olib borilmoqda. Vayronalar ostidan tirik qolganlarni izlash hamda xavfli jismlarni olib tashlash ishlari davom etmoqda.
Tergovoldi surishtiruv boshlandi
FVV ma’lum qilishicha, hozirda ushbu holat yuzasidan dastlabki tergovoldi tekshiruv ishlari olib borilmoqda. Gaz chiqishi va chaqnashga nimalar sabab bo‘lgani hozircha noma’lum. Mutaxassislar hodisa yuzasidan texnik xulosalar tayyorlamoqda.
Zamin.uz tahririyati halok bo‘lganlarning yaqinlariga chuqur hamdardlik bildiradi va bu kabi fojialarning oldini olish uchun barcha tegishli idoralarning mas’uliyati yanada oshirilishi kerakligini ta’kidlaydi.

В Самарканде в результате взрыва газа погибли 6 человек – на месте работает оперативный штаб
С 8 на 9 мая в многоэтажном доме, расположенном на улице Спитамен в районе "Богисарой" города Самарканда, произошел страшный инцидент — вспышка газовоздушной смеси. Об этом сообщила пресс-служба Министерства по чрезвычайным ситуациям.
Спасатели быстро прибыли на место
Получив сообщение о вспышке, пожарно-спасательные группы немедленно прибыли на место происшествия и приступили к ликвидации последствий катастрофы. Железобетонные конструкции дома были разрушены из-за кинетического удара.
В связи с этим 1, 2 и 3 этажи здания, а также подвальное помещение получили серьезные повреждения. Во время инцидента пожар не зафиксирован.
6 граждан погибли
В ходе поисково-спасательных работ было обнаружено тело 6 граждан под завалами. На данный момент официальная информация о личностях погибших не предоставлена.
Создан штаб с участием правительственных служб
С целью ликвидации последствий происшествия был создан оперативный штаб под руководством начальника ГУЧС Самаркандской области. В состав штаба привлечены следующие организации:
- Прокуратура;
- Управление внутренних дел;
- Национальная гвардия;
- Отдел здравоохранения;
- "Худудгазтаъминот";
- Местные власти и службы ФВДТ.
На месте проводятся аварийно-спасательные работы с использованием 10 единиц специальной техники и пожарно-спасательных средств. Продолжаются работы по поиску выживших под завалами и удалению опасных предметов.
Начато предварительное расследование
По данным МЧС, в настоящее время проводятся предварительные следственные проверки по данному факту. Причины утечки газа и вспышки пока неизвестны. Специалисты готовят технические заключения по инциденту.
Редакция Zamin.uz выражает глубокие соболезнования близким погибших и подчеркивает, что ответственность всех соответствующих органов должна быть повышена для предотвращения подобных трагедий.