Jizzaxda “Amerikaga ishga jo‘nataman” deb 200 million so‘m olishga uringan fuqaro qo‘lga tushdi
Jizzax viloyatida fuqarolarni chet elga ishga jo‘natish bahonasida yirik miqdorda pul talab qilgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqda viloyat Ichki ishlar boshqarmasi rasmiy ma’lumot berdi.
Ma’lum qilinishicha, Sharof Rashidov tumanida yashovchi N.B.Q. ismli shaxs Zarbdor tumanida yashovchi A.A.D.ni Meksika orqali AQSHga ishga joylashtirishni va’da qilgan. Ushbu “xizmat” uchun u 200 million so‘m talab qilgan. Summa tarkibida 11 200 AQSH dollari va 50 million so‘m naqd pul bo‘lgan.
N.B.Q. ana shu pullarni qabul qilib olish paytida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan dalil ashyolar bilan birga qo‘lga olingan.
Hozirda ushbu holat yuzasidan tergovgacha bo‘lgan surishtiruv ishlari olib borilmoqda. Qonunga muvofiq, bunday harakatlar jinoiy javobgarlikka sabab bo‘lishi mumkin.
So‘nggi paytlarda ko‘paygan soxta “ishga jo‘natish” holatlari
So‘nggi yillarda aholi o‘rtasida chet elda ishlash orqali tez va oson daromad topish umidi kuchaygan. Bu esa ayrim shaxslar tomonidan foyda olish vositasiga aylanib bormoqda. Turli “posrednik”lar, agentliklar yoki shaxsiy aloqalar asosida ishga jo‘natishni va’da qilish holatlari ko‘paymoqda.
Huquqni muhofaza qiluvchi idoralar aholini bunday soxta va’dalarga uchmaslikka, faqat rasmiy yo‘llar orqali ishga jo‘nashga chaqirmoqda.

В Джизаке задержан гражданин, который пытался получить 200 миллионов сумов под предлогом "отправлю на работу в Америку"
В Джизаке задержан гражданин, который пытался получить 200 миллионов сумов под предлогом отправки на работу в Америку
В Джизакской области задержан человек, требовавший крупную сумму денег под предлогом отправки граждан за границу на работу. Об этом сообщила официальная информация управления внутренних дел области.
Сообщается, что гражданин по имени Н.Б.Қ., проживающий в Шараф Рашидовском районе, обещал А.А.Д., проживающему в Зарбдорском районе, устроить на работу в США через Мексику. За эту "услугу" он потребовал 200 миллионов сумов. В сумму входило 11 200 долларов США и 50 миллионов сумов наличными.
Н.Б.Қ. был задержан правоохранительными органами во время получения этих денег с доказательными материалами.
В настоящее время проводятся предварительные следственные действия по данному делу. Согласно закону, такие действия могут повлечь уголовную ответственность.
В последнее время увеличилось количество случаев мошенничества с "отправкой на работу"
В последние годы среди населения усилилась надежда на быстрое и легкое получение дохода за границей. Это стало средством получения выгоды для некоторых лиц. Увеличилось количество случаев обещания трудоустройства через различных "посредников", агентств или личные связи.
Правоохранительные органы призывают население не поддаваться таким ложным обещаниям и обращаться только через официальные каналы для трудоустройства.
Редакция Zamin.uz обращается: если вам также предлагают работу за границей сомнительные лица и требуют крупные суммы денег — сообщите об этом в соответствующие органы. Ваше семейное благосостояние и безопасность — это главный приоритет.