Abdulla Aripov Eron prezidenti qabulida bo‘ldi
Rasmiy tashrif bilan Tehron shahrida bo‘lib turgan O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripovni bugun, 12 may kuni Eron Islom Respublikasi Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon qabul qildi.
Dastlab, O‘zbekiston tomoni mamlakat delegatsiyasiga ko‘rsatilayotgan mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirib, Prezident Mirziyoyevning yo‘llagan samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda ikki davlat Rahbarining qat’iy siyosiy irodasi tufayli o‘zaro hamkorlik keng qamrovli munosabatlar darajasiga ko‘tarilgani, Oliy darajada erishilgan kelishuvlarning amaliy ijrosi mintaqa barqarorligi uchun ham muhim ekani alohida ta’kidlandi.
Shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarning ustuvor yo‘nalishi bo‘lgan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy, sanoat kooperatsiyasi, transport va logistika, hududlararo hamda madaniy-gumanitar yo‘nalishlarda erishilgan kelishuvlar ijrosini ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Tehronga tashrif doirasida Eron innovatsiyalar va texnologiyalar uyiga ham tashrif buyurilib energetika, tibbiyot va farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, IT, qurilish singari sohalardagi ilg‘or mahsulot va ishlanmalar bilan tanishildi.

Абдулла Арипов был на приеме у президента Ирана
Сегодня, 12 мая, премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов, находящийся с официальным визитом в Тегеране, был принят президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкионом.
Сначала узбекская сторона выразила благодарность за гостеприимство, оказанное делегации страны, и передала искренние приветствия и добрые пожелания президента Мирзиёева.
На встрече было особо подчеркнуто, что благодаря твердой политической воле руководителей двух государств взаимное сотрудничество поднялось до уровня всесторонних отношений, а практическая реализация соглашений, достигнутых на высшем уровне, также важна для стабильности в регионе.
Кроме того, было уделено особое внимание вопросам обеспечения выполнения соглашений в приоритетных направлениях двусторонних отношений, таких как торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество, промышленная кооперация, транспорт и логистика, межрегиональное сотрудничество, а также в культурно-гуманитарной сфере.
В рамках визита в Тегеран также была посещена Дом инноваций и технологий Ирана, где ознакомились с передовыми продуктами и разработками в таких областях, как энергетика, медицина и фармацевтика, сельское хозяйство, IT, строительство.