Toshkentda yangi standartlar asosida yo‘l ta’miri boshlanadi
Ushbu ishlar Buyuk Britaniyaning maxsus kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan yangi standartlarga muvofiq amalga oshiriladi. O‘zgarishlarning asosiy maqsadi piyodalar va velosipedchilar uchun ustuvor sharoitlar yaratish, shuningdek, shahar muhitini qulay va estetik jihatdan yanada yaxshilashdir.
Yaqinda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent va Yangi Toshkent shaharlariga oid «Qarorlar atlas»i taqdimotini ko‘zdan kechirdi. Ushbu hujjat shahar ob’ektlarining tashqi ko‘rinishi va jamoat muhitiga umumiy talablarni belgilaydi.
Toshkent hokimi Shavkat Umurzakovning ma’lum qilishicha, shahar yo‘l tarmog‘ining kapital ta’miri yangi obodonlashtirish standartlari va yagona dizayn-kod asosida olib boriladi. Xitoyning China Construction kompaniyasi tomonidan amalga oshiriladigan 200 kilometr yo‘l ta’miri butun hududni qamrab oladi.
Har bir element tasdiqlangan dizayn-kodga muvofiq bo‘lishi shart. Buning uchun Moskva uchun dizayn-kod ishlab chiqqan Atlas kompaniyasi jalb etilgan.
Yangi dizayn-kod asosida ko‘chalar, binolar fasadlari, piyoda yo‘laklari va yashil maydonlar tartibga solinadi. Hokim Umurzakovning ta’kidlashicha, ilgari standartlarning mavjud emasligi qurilish tashkilotlari faoliyatida muvofiqlikning yo‘qligiga olib kelgan.
Yagona tizim joriy qilinishi bilan barcha ishlar tartibga solinadi va shahar ko‘rinishi tubdan o‘zgaradi. Mavjud kamchiliklar asta-sekin bartaraf etiladi.
«Yangi Toshkent» shahar qurilishi direksiyasi direktori va Qurilish hamda kommunal xo‘jalik vazirining o‘rinbosari Davronjon Odilov yangi obodonlashtirish standartlari Toshkent va Yangi Toshkentda birdek qo‘llanilishini ta’kidladi. Standartlar AQSh va Yevropada keng qo‘llaniladigan AASHTO xalqaro me’yorlariga asoslangan bo‘lib, mahalliy iqlim sharoitlariga moslashtirilgan.
Asosiy ustuvorlik piyoda va velosiped yo‘lovchilariga berilgan. Loyihada piyoda yo‘laklarining kengligi, uzunligi va soya tashkil etish talablariga alohida e’tibor qaratilgan.
Har bir detal puxta tahlil qilingan va hisobga olingan. Prezident ushbu standartlarni Toshkent ko‘chalarida va Yangi Toshkent loyihalarida joriy etish, shuningdek, kelajakda ekspluatatsiya xarajatlarini kamaytirishni ta’minlash bo‘yicha topshiriq berdi.

В Ташкенте начнется ремонт дорог на основе новых стандартов
Эти работы будут проводиться в соответствии с новыми стандартами, разработанными специальной компанией из Великобритании. Основная цель изменений — создать приоритетные условия для пешеходов и велосипедистов, а также улучшить городскую среду с точки зрения удобства и эстетики.
Недавно Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией «Атласа решений» для Ташкента и нового Ташкента. Этот документ устанавливает общие требования к внешнему виду городских объектов и общественной среды.
Мэр Ташкента Шавкат Умурзаков сообщил, что капитальный ремонт городской дорожной сети будет проводиться на основе новых стандартов благоустройства и единого дизайн-кода. Ремонт 200 километров дорог, который будет осуществляться китайской компанией China Construction, охватит всю территорию.
Каждый элемент должен соответствовать утвержденному дизайн-коду. Для этого была привлечена компания Atlas, разработавшая дизайн-код для Москвы.
На основе нового дизайн-кода будут упорядочены улицы, фасады зданий, пешеходные дорожки и зеленые зоны. Мэр Умурзаков отметил, что ранее отсутствие стандартов привело к несоответствию в деятельности строительных организаций.
С введением единой системы все работы будут упорядочены, и внешний вид города кардинально изменится. Существующие недостатки будут постепенно устранены.
Директор городской строительной дирекции «Новый Ташкент» и заместитель министра строительства и коммунального хозяйства Давронжон Одилов подчеркнул, что новые стандарты благоустройства будут применяться как в Ташкенте, так и в Новом Ташкенте. Стандарты основаны на международных нормах AASHTO, широко применяемых в США и Европе, и адаптированы к местным климатическим условиям.
Основное внимание уделено пешеходам и велосипедистам. В проекте особое внимание уделяется требованиям к ширине, длине и созданию теней для пешеходных дорожек.
Кажкая деталь была тщательно проанализирована и учтена. Президент дал указание внедрить эти стандарты на улицах Ташкента и в проектах Нового Ташкента, а также обеспечить снижение эксплуатационных расходов в будущем.