Toshkentda bola maydoncha teshigidan yiqildi
Toshkent shahrida ikki yoshli bola “Anhor-Lokomotiv” bog‘i yaqinidagi ko‘rish maydonchasida taxminan ikki metr balandlikdan yiqilib tushdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu maydoncha GES va xiyobon orasida joylashgan. Baxtga qarshi, bola faqat tirnalish bilan cheklangan.
Yiqilish sababi maydonchaning bir qismida pol qoplamasining yo‘qligi bo‘lib, aynan shu joydagi teshikka bola tushib ketgan. Guvohlar ta’kidlashicha, bu holat birinchi marta sodir bo‘lmaydi: ilgari ham shu teshikka erkak kishi yiqilib, oyog‘ida jiddiy sinish yuz bergan.
Eng achinarlisi, hodisa joyida bo‘lgan turli xizmat xodimlari mas’uliyatni o‘z zimmalariga olishdan bosh tortishgan. Ular maydonchaning o‘z vakolat doirasida emasligini asos qilib ko‘rsatishgan.
Faqat ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinib, muammo jamoatchilik e’tiboriga tushgach, xavfli teshik ta’mirlandi. Bu voqea hududdagi xavfsizlik masalalariga jiddiy e’tibor qaratish zarurligini ko‘rsatmoqda.
Shahar hokimligi va tegishli tashkilotlar bunday holatlarning oldini olish uchun doimiy nazoratni kuchaytirishi lozim. Ota-onalar va fuqarolar ham o‘z farzandlari xavfsizligini ta’minlashda ehtiyotkor bo‘lishlari zarur.

В Ташкенте ребенок упал из дырки на детской площадке
В Ташкенте двухлетний ребенок упал с высоты около двух метров на площадке для игр рядом с парком "Анхор-Локомотив". Об этом сообщает Upl.uz.
Эта площадка расположена между ГЭС и парком. К счастью, ребенок ограничился лишь ссадинами.
Причиной падения стало отсутствие покрытия на одной из частей площадки, и именно в это место ребенок упал. Свидетели отмечают, что этот случай не является первым: ранее в эту же яму упал мужчина и получил серьезный перелом ноги.
Что самое печальное, различные сотрудники служб, находившиеся на месте происшествия, отказались взять на себя ответственность. Они сослались на то, что площадка не входит в их полномочия.
Только после того, как проблема была широко обсуждена в социальных сетях и привлекла внимание общественности, опасная яма была отремонтирована. Этот инцидент подчеркивает необходимость серьезного внимания к вопросам безопасности в районе.
Городская администрация и соответствующие организации должны усилить постоянный контроль, чтобы предотвратить подобные случаи. Родителям и гражданам также необходимо быть осторожными в обеспечении безопасности своих детей.