Nafaqat O‘zbekiston, balki Markaziy Osiyoda ham mashhurlikka erishgan Farhod va Shirin duetining sobiq xonandasi Farhod Sulaymonov “Intervyu TV” YouTube kanaliga bergan intervyusida shoir Bobur Bobomurod bilan o‘rtalarida yuz bergan tushunmovchilik haqida so‘zlab berdi.
"Bobur aka duet sifatida ish boshlaganimizdan so‘ng menga qo‘ng‘iroq qilib so‘raganlar, Farhod endi qanday ishlaymiz, deb. Men teng ishlaymiz, dedim, masalan, ming dollar ishlasak, 300 sizga, 300 menga, 300 Shiringa, 100 adminga. Boshida shu kelishuv bilan ish boshlaganmiz. Siz rozimisiz deganlar, men roziman, deganman. Shu bilan teng boshlaganmiz, shartnoma qilmaganmiz.
10 yildan so‘ng Bobur akaning uyiga bordik duo so‘rab. Shunda ular she’rlarim-chi, dedilar.
Bobur aka, biz teng ishlaganmiz, yaxshi ishlaganmiz, sizning vazifangiz bizni she’r bilan ta’minlash, bizning vazifamiz esa ashula aytish bo‘lgan. She’rlar qoplanmadimi 10 yil davomida, desam yo‘q dedilar, men nima qilaman buyog‘iga, dedilar.
Man bu loyihani ertaga bolalarimga ham pul olib kelsin deb yaratganman, dedilar. Men o‘lganimdan keyin ham bolalarimga nimadir tomib tursin deb rejalashtirganman, dedilar.
So‘ng esa men Bobur aka, sal xato emasmi bu reja, axir har qanday loyiha 3 yildan 5 yilgacha shartnoma qiladi, siz bilan esa biz 10 yil ishladik, dedim.
Shu bilan bizga ertasigayoq intellektual mulkdan qo‘ng‘iroq qilishdi.10 yil birga tuz yegan odam bizni sudga berdi. Birinchi instansiyada ham, apellyatsiyada ham yutqazdik. So‘ng Oliy sudga murojaat qildik, Allohga shukr, Oliy sudda yoshlari ulug‘ bir inson, taxminan, yoshlari 70 da, ism-shariflari esimda yo‘q, ishni bizning foydamizga hal qilib berdilar", deydi Farhod Sulaymonov.
Xonanda jurnalistning “Ayni paytda Bobur Bobomurod va Shirin bilan qanday munosabatdasiz?”, degan savoliga quyidagicha javob bergan:
- "Sud ishlari yakunlanganidan so‘ng bir nechta ko‘rsatuvlar syomkasida Bobur aka bilan uchrashib qoldik. Ular meni ko‘rmaslikka olib, yuz o‘girib o‘tib ketdilar. Meni bu holat bir oz xafa qildi. Men ham o‘z navbatida ularning uylariga borib, kechirim so‘raganim yo‘q, zero bu kechirim so‘raydigan vaziyat ham emas. Shirin bilan esa undan keyin uyimiz hovlisida bir necha marta ko‘rishib qoldik. Unda ham men juda shoshib turgandim. O‘zi keyingi paytda ishlarim juda ko‘pligidan uyga ham faqat uxlash uchun kelaman", deydi xonanda.

Певец Фарход Сулейманов: “Десять лет вместе ела соль, а теперь подал на нас в суд”
Не только в Узбекистане, но и в Центральной Азии популярный дуэт Фарход и Ширин, бывший солист Фарход Сулейманов в интервью на YouTube-канале “Intervyu TV” рассказал о недоразумении между ним и поэтом Бобуром Бобомуродовичем.
“После того, как мы начали работать как дуэт, мне звонили и спрашивали, как мы будем работать, Фарход. Я ответил, что будем работать поровну, например, если заработаем тысячу долларов, 300 вам, 300 мне, 300 Ширин, 100 администратору. Мы начали с этого соглашения. Они спросили, согласны ли вы, я сказал, что согласен. Так мы и начали, без контракта.
Через 10 лет мы пришли к дому Бобура, чтобы попросить благословение. Тогда они сказали: а что насчет моих стихов?
Бобур, мы работали поровну, хорошо работали, ваша задача была обеспечивать нас стихами, а наша задача — петь. Если стихи не были написаны за 10 лет, я не знаю, что делать дальше, — сказали они.
Я создал этот проект, чтобы мои дети могли зарабатывать деньги, — сказали они. Я планировал, чтобы после моей смерти что-то оставалось для моих детей, — добавили они.
Тогда я сказал: Бобур, разве это не ошибка, ведь любой проект подписывает контракт на 3-5 лет, а мы работали с вами 10 лет.
После этого нам сразу же позвонили по поводу интеллектуальной собственности. Человек, с которым мы ели соль 10 лет, подал на нас в суд. Мы проиграли как в первой инстанции, так и в апелляции. Затем мы обратились в Верховный суд, слава Богу, в Верховном суде был уважаемый человек, примерно 70 лет, имя его не помню, он решил дело в нашу пользу”, — говорит Фарход Сулейманов.
На вопрос журналиста “Каковы ваши отношения с Бобуром Бобомуродовичем и Ширин в настоящее время?” он ответил:
- “После завершения судебных дел мы встретились с Бобуром на съемках нескольких программ. Они отвернулись и прошли мимо, не желая меня видеть. Это немного меня расстроило. Я тоже не ходил к ним, чтобы извиниться, потому что это не та ситуация, в которой нужно просить прощения. С Ширин мы несколько раз встречались во дворе нашего дома после этого. Я тоже был очень занят. В последнее время из-за большого количества работы я прихожу домой только для того, чтобы спать”, — говорит певец.