Samarqandda Andrea Bochelli konserti muvaffaqiyatli o‘tdi
Samarqand xalqaro madaniy muloqotning asosiy markazlaridan biri sifatida o‘z mavqeini mustahkamlashda davom etmoqda va dunyo miqyosidagi tadbirlarni jalb qilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Shu jumladan, mashhur italyan tenor Andrea Bochellining tarixiy Registon maydonida o‘tkazilgan konserti buni yaqqol tasdiqladi. 1 sentabr kuni kechqurun bo‘lib o‘tgan ustozning chiqishi O‘zbekiston Prezidentining ma’muriyati rahbari Sayyora Mirziyoyeva tomonidan yuqori baholandi.
U o‘z bayonotida qadimiy shahar boy tarixiy merosga ega bo‘lib, bugungi kunda turli xalqlarning madaniyati va an’analari uyg‘unlashadigan maydonchaga aylanayotganini ta’kidladi. Bu esa nafaqat mamlakat, balki Markaziy Osiyo mintaqasi uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochmoqda.
Konsert O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan Savdo-sanoat palatasi va «Uzpromstroybank»ning ko‘magi bilan tashkil etildi. Tadbir UNESCO homiyligi ostida o‘tkazilgani, Mirziyoyeva fikricha, uning jahon madaniyati uchun katta ahamiyatga ega ekanidan dalolat beradi.
Ushbu voqea xalqaro madaniy almashinuvni kengaytirish va O‘zbekistonni global muloqot markazi sifatida targ‘ib qilishga qaratilgan strategik tashabbuslarning bir qismidir. Kecha musiqiy ta’minotni O‘zbekiston milliy simfonik orkestri amalga oshirdi.
Ushbu kollektiv oldin ham UNESCO homiyligida o‘tkazilgan muhim tadbirlarda ishtirok etgan. Konsertning maxsus mehmoni opera qo‘shiqchisi Aida G‘arifullina bo‘ldi.
Dasturda klassik musiqaning durdonalari bilan birga italyan ijrochisining mashhur asarlari ham ijro etildi. Samarqandda shunday yirik tadbirlarning o‘tkazilishi nafaqat shaharning global madaniy muloqotdagi o‘rnini mustahkamlashga, balki sayyohlar va investorlarni jalb qilishga ham xizmat qilmoqda.
So‘nggi yillarda shahar ko‘plab xalqaro forumlar, festivallar va ko‘rgazmalarga mezbonlik qilib, mintaqaning asosiy madaniy markazlaridan biri maqomini egalladi. Andrea Bochellining konserti bo‘lib o‘tgan Registon maydoni UNESCOning Jahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan va XV-XVII asrlarga oid uchta madrasadan iborat noyob ansambl hisoblanadi.

В Самарканде успешно прошёл концерт Андреа Бочелли
Самарканд продолжает укреплять свой статус одного из основных центров международного культурного обмена и привлекать мероприятия мирового уровня. Об этом сообщает Upl.uz.
В частности, исторический концерт известного итальянского тенора Андреа Бочелли, прошедший на площади Регистан, ярко это подтвердил. Выступление мастера, состоявшееся вечером 1 сентября, было высоко оценено руководителем администрации Президента Узбекистана Сайёрой Мирзиёевой.
В своём заявлении она подчеркнула, что древний город обладает богатым историческим наследием и сегодня становится площадкой, где гармонично сочетаются культуры и традиции различных народов. Это открывает новые возможности не только для страны, но и для региона Центральной Азии.
Концерт был организован Фондом развития культуры и искусства Узбекистана при поддержке Торгово-промышленной палаты и «Uzpromstroybank». Мероприятие проходило под эгидой ЮНЕСКО, что, по мнению Мирзиёевой, свидетельствует о его значимости для мировой культуры.
Это событие является частью стратегических инициатив, направленных на расширение международного культурного обмена и продвижение Узбекистана как глобального центра диалога. Музыкальное сопровождение вечера обеспечил Национальный симфонический оркестр Узбекистана.
Этот коллектив уже принимал участие в важных мероприятиях под эгидой ЮНЕСКО. Специальным гостем концерта стала оперная певица Аида Гарифуллина.
В программе прозвучали шедевры классической музыки, а также известные произведения итальянского исполнителя. Проведение таких масштабных мероприятий в Самарканде способствует не только укреплению позиции города в глобальном культурном обмене, но и привлечению туристов и инвесторов.
В последние годы город принимал множество международных форумов, фестивалей и выставок, заняв статус одного из главных культурных центров региона. Площадь Регистан, где состоялся концерт Андреа Бочелли, включена в список Всемирного наследия ЮНЕСКО и представляет собой уникальный ансамбль из трёх медресе XV–XVII веков.