O‘zbekiston Buyuk Britaniyadan qo‘ng‘ir idishni qaytaradi
O‘zbekiston tarixiy ahamiyatga ega noyob artefaktni tez orada Buyuk Britaniyadan qaytarib oladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu artefakt XII-XIII asrlarda Gaznaviylar sulolasi hukmronligi davrida hunarmandlar tomonidan ishlangan qo‘ng‘ir idishdir. O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Islom sivilizatsiyasi markazi ma’lumotiga ko‘ra, ushbu eksponat qaytganidan so‘ng milliy muzeylardan birida saqlanadi.
Markaz vakillari idishning qaytishi mamlakat madaniy merosini asrash va o‘rganishda muhim voqea ekanini ta’kidlamoqda. Bu artefakt o‘rta asrlarda hozirgi O‘zbekiston hududida hunarmandchilik va madaniy rivojlanish darajasining yuksakligini ko‘rsatadi.
Qo‘ng‘ir metallardan quyilgan idish nafis barg shakliga ega. Gaznaviylar davrida, ularning davlatlari Markaziy Osiyo, Eron va Shimoliy Hindistonning keng hududlarini qamrab olgan paytda, bunday buyumlar keng tarqalgan edi.
Ular kundalik hayotda, turli marosimlarda va bezak sifatida ishlatilgan. Hozirda ushbu noyob eksponat London shahridagi Orfeus galereyasida namoyish etilmoqda.
O‘zbekiston hukumati tomonidan xorijdagi madaniy boyliklarni repatriatsiya qilish siyosati doirasida uning qaytarilishi bo‘yicha muzokaralar olib borildi. Respublika muzey fondlarida shunday qiymatga ega buyumlar juda kam saqlanganligi bu voqeani yanada muhim qiladi.
Artefaktning qaytishi milliy muzey kolleksiyalarini boyitibgina qolmay, Gaznaviylar davri tarixi va san’atini o‘rganish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Islom sivilizatsiyasi markazi dunyoning turli xususiy kolleksiyalari va muzeylarida saqlanayotgan tarixiy buyumlarni aniqlash va vatanga qaytarish bo‘yicha faol ish olib bormoqda.
Bu faoliyat O‘zbekiston madaniy merosini boyitish va uni xalqaro maydonda targ‘ib etishga qaratilgan. X asrda tashkil topgan Gaznaviylar sulolasi turkiy davlat bo‘lib, keng hududlarda madaniy va siyosiy rivojlanishga katta ta’sir ko‘rsatgan.
Ularning poytaxtlari bo‘lgan Gazni va Balkh shaharlari ilm-fan, san’at va savdo markazlari bo‘lib, u yerda hunarmandchilik, jumladan, metall san’ati yuqori darajada rivojlangan edi.

Узбекистан возвращает звонкий сосуд из Великобритании
Узбекистан вскоре вернёт из Великобритании уникальный артефакт исторического значения. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот артефакт — бронзовый сосуд, изготовленный ремесленниками в XII-XIII веках во время правления династии Газневидов. По данным Центра исламской цивилизации при Кабинете Министров Узбекистана, после возвращения экспонат будет храниться в одном из национальных музеев.
Представители центра подчёркивают, что возвращение сосуда является важным событием для сохранения и изучения культурного наследия страны. Этот артефакт демонстрирует высокий уровень ремесленного мастерства и культурного развития на территории современного Узбекистана в средние века.
Сосуд, отлитый из бронзовых металлов, имеет изящную форму листа. Во времена Газневидов, когда их государство охватывало обширные территории Центральной Азии, Ирана и Северной Индии, подобные изделия были широко распространены.
Их использовали в повседневной жизни, на различных церемониях и в качестве украшений. В настоящее время этот уникальный экспонат выставлен в галерее Орфей в Лондоне.
В рамках политики правительства Узбекистана по репатриации культурных ценностей из-за рубежа велись переговоры о его возвращении. Редкость подобных предметов в фондах музеев республики придаёт этому событию особую значимость.
Возвращение артефакта не только обогатит коллекции национальных музеев, но и создаст новые возможности для изучения истории и искусства эпохи Газневидов. Центр исламской цивилизации активно работает по выявлению и возвращению исторических предметов, хранящихся в различных частных коллекциях и музеях мира.
Эта деятельность направлена на обогащение культурного наследия Узбекистана и его продвижение на международной арене. Основанная в X веке династия Газневидов была тюркским государством, оказавшим значительное влияние на культурное и политическое развитие обширных территорий.
Их столицы — города Газни и Балх — были центрами науки, искусства и торговли, где ремесленное производство, в том числе металлообработка, достигло высокого уровня развития.