Saida Mirziyoyeva va Medinskiy Moskvada madaniy hamkorlik masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston prezidentining yordamchisi Saida Mirziyoyeva Rossiya poytaxti Moskvada Rossiya Federatsiyasi prezidentining yordamchisi Vladimir Medinskiy bilan rasmiy uchrashuv o‘tkazdi. Mazkur muloqot davomida ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy-gumanitar hamkorlikning bugungi holati va uning rivojlanish istiqbollari muhokama etildi.
Saida Mirziyoyevaning Telegram-kanalida yozilishicha, uchrashuv doirasida madaniyat, ta’lim, tarixiy merosni saqlash va ilmiy-ijodiy almashinuv sohalaridagi qo‘shma tashabbuslar alohida e’tirof etilgan. Xususan, Moskva viloyatida joylashgan “Yangi Quddus” muzeyida o‘zbek san’ati ko‘rgazmasining tashkil etilishi, shuningdek, O‘zbekiston hududida Rossiya madaniyati kunlarining o‘tkazilishi ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro ishonchning amaliy ifodasi sifatida qayd etildi.
Ta’kidlanishicha, 30 may kuni “Yangi Quddus” muzeyida start oladigan “Olamlar orasidagi nur” ko‘rgazmasi ikki davlatning madaniy hamkorligidagi yangi bosqichni belgilab berishi kutilmoqda. Bu — sovet davridagi muzey qoidalariga zid tarzda shakllantirilgan, betakror to‘plamlarni jamlagan va uzoq yillik xalqaro miqyosdagi ilk loyiha hisoblanadi.
Ekspozitsiyada “Yangi Quddus” muzeyi hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Igor Savitskiy nomidagi davlat san’at muzeyi kolleksiyalaridan joy olgan 160 dan ortiq asar namoyish etiladi. Ular orasida mashhur rassomlar — Aleksandr Volkov, Solomon Nikritin, Aleksandr Shevchenko va Kliment Redko kabi siymolarning noyob rangtasvir va grafik ishlari ko‘zga tashlanadi.
Saida Mirziyoyeva ushbu ko‘rgazmani “ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini mustahkamlaydigan yorug‘ hamkorlik ramzi” sifatida ta’rifladi. Uning ta’kidlashicha, bunday madaniy almashinuvlar nafaqat o‘zaro hurmatni kuchaytiradi, balki yosh avlodning ma’naviy-estetik dunyoqarashini boyitishga xizmat qiladi.
Zamin.uz tahririyati mazkur loyihaning xalqaro madaniy muloqotdagi o‘rni va ahamiyatini yuqori baholaydi hamda bunday tashabbuslar ko‘plab ijodkorlar va san’at ixlosmandlari uchun ilhom manbai bo‘lishiga ishonadi.

Саида Мирзиёева и Мединский обсудили вопросы культурного сотрудничества в Москве
Помощник президента Узбекистана Саида Мирзиеева провела официальную встречу с помощником президента Российской Федерации Владимиром Мединским в столице России Москве. В ходе данного общения обсуждались текущее состояние культурно-гуманитарного сотрудничества между двумя странами и его перспективы развития.
По информации, опубликованной в Telegram-канале Саиды Мирзиеевой, в рамках встречи особое внимание было уделено совместным инициативам в области культуры, образования, сохранения исторического наследия и научно-творческого обмена. В частности, было отмечено, что организация выставки узбекского искусства в музее "Новый Иерусалим", расположенном в Московской области, а также проведение дней российской культуры на территории Узбекистана являются практическим выражением дружбы и взаимного доверия между двумя народами.
Подчеркивается, что выставка "Свет между мирами", которая стартует 30 мая в музее "Новый Иерусалим", ожидается как новый этап культурного сотрудничества двух государств. Это — первый международный проект, сформированный вразрез с музейными правилами советского периода, который собрал уникальные коллекции.
На экспозиции будет представлено более 160 произведений из коллекций музея "Новый Иерусалим" и Государственного художественного музея имени Игоря Савицкого в Республике Каракалпакстан. Среди них будут выделяться уникальные живописные и графические работы известных художников — Александра Волкова, Соломона Никритина, Александра Шевченко и Климента Редько.
Саида Мирзиеева охарактеризовала эту выставку как "символ яркого сотрудничества, укрепляющего связи дружбы между двумя народами". Она отметила, что такие культурные обмены не только усиливают взаимное уважение, но и способствуют обогащению духовно-эстетического мировосприятия молодежи.
Редакция Zamin.uz высоко оценивает роль и значение данного проекта в международном культурном диалоге и уверена, что такие инициативы станут источником вдохновения для многих творцов и любителей искусства