Toshkentda 1970-yilgi mozaikalar restavratsiyasi yakunlandi
Toshkentda taniqli rassom Nikolay Jarskiy tomonidan 1970-yillarda yaratilgan uchta mozaik panoning restavratsiyasi muhim loyiha sifatida yakunlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu asarlar poytaxt madaniy merosining ajralmas qismi bo‘lib, ularni tiklash Payme kompaniyasining moliyaviy ko‘magi bilan amalga oshirildi. Loyiha tafsilotlari haqida «Kursiv Uzbekistan» axborot agentligiga kompaniya matbuot xizmati tomonidan ma’lumot berildi.
Qiziqarli tomoni shundaki, Shayxontohur va Uchtepa tumanlarida joylashgan bu mozaik asarlar 2021-yilda qoplanib, asl ko‘rinishini yo‘qotgan edi. Restavratsiya jarayonida mutaxassislar mozaikalarni bo‘yoq qatlamlaridan ehtiyotkorlik bilan tozalab, ularning asl ko‘rinishi va rang-barangligini tikladilar.
Mazkur tashabbus Toshkent mozaik san’atini saqlash bo‘yicha keng ko‘lamli dasturining ikkinchi bosqichidir. 2023-yilda ham Payme kompaniyasining yordami bilan 200 dan ortiq mozaik panolar joylashgan fasadlar reklama konstruktsiyalaridan tozalangan.
Bundan tashqari, mamlakat madaniy merosi ro‘yxatiga 157 noyob mozaika kiritilib, ularning tarixiy va badiiy ahamiyati ta’kidlandi. Tashkent Mosaics loyihasining ilmiy rahbari Fatima Abdurahmonova restavratsiya qilingan mozaikalar shahar tarixiy ko‘rinishini va o‘tgan davrlar, insonlar hamda g‘oyalar haqidagi xotirani qayta tiklashda muhim ahamiyatga ega ekanligini bildirdi.
U, shuningdek, loyihaga doimiy ko‘mak ko‘rsatgan Payme kompaniyasiga minnatdorlik izhor etdi. Mozaik panolarni tiklash loyihasi poytaxt hokimiyati, O‘zbekiston madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi hamda O‘zbekiston madaniy meros agentligi bilan yaqindan hamkorlikda amalga oshirildi.
Ushbu ishlar Toshkentning madaniy qiyofasini saqlash va rivojlantirishga katta hissa qo‘shmoqda.
Gulchehra Sa'dullayeva O'tkan kunlar serialidagi o'pish sahnasi sirini ochdi
Mashhur aktrisa Gulchehra Sa'dullayeva oxirgi paytlarda o'zbek teleko'rsatuvlari tarixida katta e'tibor qozongan O'tkan kunlar serialidagi xotira sahna haqida o'zining
Madaniyat Bugun, 13:47
Mashhur xonanda Shahlo Salayeva yaqinda ommaviy axborot vositalariga bergan intervyusida shaxsiy hayoti va sevgilisi Veysel Dulger haqida juda samimiy fikrlarini ochib bergan. Bu haqda Zamin.uz
Madaniyat Bugun, 12:33
Yulduz Rajabova chin sevgi uchun o'zini sevish kerakligini aytib o'tdi
Mashhur aktrisa Yulduz Rajabova yaqinda ommaviy axborot vositalari bergan intervyusida chin baxtga erishish va haqiqiy sevgi topish yo'lidagi eng muhim xislatlar haqida o'zining chuqur
Madaniyat Kecha, 20:01
Mashhur aktrisa Shahlo Zoirova hozirgi kunda Bagama orollarida tinch va xotirjam dam olish paytlarini kechirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Xalqimiz tomonidan sevimli Shahloxonim ijtimoiy
Madaniyat Kecha, 14:02
Mashhur o‘zbek vineri, stendapchi va aktrisa Aziza Abdullayeva yaqinda “O‘zimizning gap” loyihasida ishtirok etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U shou-biznes olamiga kirib kelishi, shaxsiy

В Ташкенте завершилась реставрация мозаик 1970 года
В Ташкенте завершен важный проект по реставрации трех мозаичных панно, созданных известным художником Николаем Жарским в 1970-х годах. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти произведения являются неотъемлемой частью культурного наследия столицы, их восстановление было осуществлено при финансовой поддержке компании Payme. Подробности проекта были предоставлены информационному агентству «Курсив Uzbekistan» пресс-службой компании.
Интересно, что эти мозаичные произведения, расположенные в районах Шайхонтохур и Учтепа, были закрыты в 2021 году и потеряли свой первоначальный вид. В процессе реставрации специалисты аккуратно очистили мозаики от слоев краски и восстановили их первоначальный вид и яркость.
Данная инициатива является вторым этапом масштабной программы по сохранению ташкентского мозаичного искусства. В 2023 году также с помощью компании Payme были очищены фасады, на которых расположены более 200 мозаичных панелей, от рекламных конструкций.
Кроме того, в список культурного наследия страны были внесены 157 уникальных мозаик, подчеркивающих их историческую и художественную значимость. Научный руководитель проекта Tashkent Mosaics Фатима Абдурахмонова отметила, что реставрированные мозаики играют важную роль в восстановлении исторического облика города и памяти о прошедших эпохах, людях и идеях.
Она также выразила благодарность компании Payme за постоянную поддержку проекта. Проект восстановления мозаичных панелей был реализован в тесном сотрудничестве с администрацией столицы, Фондом развития культуры и искусства Узбекистана и Агентством культурного наследия Узбекистана.
Эти работы вносят значительный вклад в сохранение и развитие культурного облика Ташкента.
Гульчехра Садуллаева раскрыла секрет поцелуйной сцены в сериале «Прошедшие дни»
Известная актриса Гульхейра Садуллаева открыто поделилась с поклонниками своим уникальным опытом, касающимся сцены поцелуя в сериале «Прошедшие дни», который в последнее время привлек большое
Культура Сегодня, 13:47
Шахло Салаева открыто поделилась искренними мыслями о своем возлюбленном Вейселе Дюльгере
Известная певица Шахло Салаева в недавнем интервью средствам массовой информации открыто поделилась своими искренними мыслями о личной жизни и своем возлюбленном Вейселе Дюльгере. Об этом сообщает
Культура Сегодня, 12:33
Юлдуз Ражабова отметила, что для настоящей любви нужно любить себя.
Известная актриса Юлдуз Ражабова в недавнем интервью средствам массовой информации поделилась своими глубокими мыслями о самых важных качествах на пути к настоящему счастью и обретению истинной
Культура Вчера, 20:01
Шахло Зойрова отдыхает в спокойствии и уединении на Багамских островах
Известная актриса Шахло Зоирава в настоящее время проводит спокойное и умиротворенное время отдыха на Багамских островах. Об этом сообщает Zamin.uz. Любимая нашей народом Шахлохоним ежедневно
Культура Вчера, 14:02
Азиза Абдуллаева рассказала о своем входе в шоу-бизнес и трудностях, с которыми она столкнулась
Известная узбекская вайнерша, стендапчица и актриса Азиза Абдуллаева недавно приняла участие в проекте «Наш разговор». Об этом сообщило Zamin.uz. Она рассказала о своем входе в мир шоу-бизнеса,
Культура Вчера, 11:49
Энни Тейлор-Джой станет главной героиней трилогии «Охота на Голлума»
В Голливуде сейчас ведется работа над крупным кинематографическим проектом, и эта новость уже разлетелась по всему миру. Об этом сообщает Zamin.uz. Известная актриса Аня Тейлор-Джой вновь привлекла