Xusnora Shadieva va yo‘l-patrul inspektori o‘rtasida kelishmovchilik
Toshkent shahrida Nukus ko‘chasi chorrahasi yaqinida taniqli teleboshlovchi va bloger Xusnora Shadieva hamda yo‘l-patrul xizmati xodimi o‘rtasida nizoli vaziyat yuz berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu voqea haqida Shadieva o‘zining Instagram sahifasida batafsil ma’lumot berdi. Blogerning so‘zlariga ko‘ra, u avtomobil boshqaruvida bo‘lib, svetofor signalining yashil chirog‘ini kutayotgan edi.
Shu paytda uning yonida turgan yo‘l-patrul inspektori keskin va nojo‘ya so‘zlar bilan unga murojaat qildi. Xusnora Shadieva yo‘l harakati qoidalarini buzmaganini va odobli harakat qilganini ta’kidladi, shuning uchun inspektorning bunday xatti-harakati uning uchun kutilmagan bo‘lgan.
Inspektor tezda voqea joyini tark etganligi sababli, bloger unga javob qaytarishga ulgurmaganini bildirdi. Shadieva bunday munosabat, ayniqsa huquqni muhofaza qiluvchi organ vakillari tomonidan, mutlaqo qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidladi.
Ular jamiyat uchun namunali bo‘lishlari va fuqarolarga hurmat bilan munosabatda bo‘lishlari kerak. Shuningdek, bunday holatlar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga bo‘lgan ishonchni zaiflashtiradi.
Bloger rasmiy prezident portali orqali murojaat yuborganini va holat yuzasidan prokuraturaga shikoyat tayyorlayotganini ma’lum qildi. Ushbu voqea jamiyatda keng muhokama qilindi.
Ayniqsa, O‘zbekistonda gender tengligi va ayollarga hurmatni oshirishga qaratilgan davlat siyosati fonida bu holat ko‘p e’tibor qozondi. Ijtimoiy tarmoqlarda ko‘plab foydalanuvchilar Shadievani qo‘llab-quvvatlab, inspektorning xatti-harakati professional etika me’yorlariga to‘g‘ri kelmasligini ta’kidlashdi.
Ba’zi sharhlovchilar bunday holatlar chuqur o‘rganilishi va takrorlanmasligi uchun chora ko‘rilishi kerakligini bildirishdi. Xusnora Shadieva o‘zining teleloyihalari va ijtimoiy tarmoqlardagi faoliyati bilan tanilgan.
U ko‘pincha jamiyat uchun muhim mavzularni ko‘targan. Ushbu holat haqidagi posti nafaqat uning kuzatuvchilari orasida, balki keng jamoatchilik va ommaviy axborot vositalari orasida ham muhokama qilindi.
Fuqarolar huquqni muhofaza qiluvchi xodimlarning aholiga munosabatini yaxshilash va ularning professional darajasini oshirish zarurligini ta’kidlamoqda. O‘zbekiston hukumati 2020 yildan boshlab huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari uchun muloqot etikasi va mojaro vaziyatlarini hal qilish bo‘yicha malaka oshirish dasturlarini joriy qilmoqda.
Ushbu chora-tadbirlar fuqarolar bilan huquqni muhofaza qiluvchi organlar o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarni yaxshilashga qaratilgan.
Hilola va Getundan "Ko‘zlaringga" dueti taqdim etildi
Xonanda Hilola G‘ayratova va reper Getunda "Ko‘zlaringga" nomli yangi duetini tinglovchilarga taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu qo‘shiq premyerasi haqida xabar ijtimoiy