“Manchester Siti” klubi o‘z ijtimoiy sahifasida, jamoa muxlislarining qalbini tezda zabt etgan yosh futbolchi Abduqodir Husanov haqida ilgari hech qayerda chop etilmagan ma’lumotlar, oilaviy suratlar va uni eng yaxshi biladigan insonlarning xotiralari bilan boyitilgan maqola e’lon qildi. “Zamin” nashri hamyurtimiz haqidagi ushbu maqolani to‘lig‘icha sizlarga taqdim etadi.
Hali hech qachon chop etilmagan oilaviy suratlar va uni yaxshi biladiganlar xotiralari orqali "Manchester Siti" muxlislari qalbidan joy olgan yosh futbolchining sayohatiga nazar tashlaymiz...
Besh kun. Shuncha vaqt ichida Abduqodir Husanov "Manchester Siti"ning futbolchisiga aylandi va debyutini "Chelsi"ga qarshi o‘yinda nishonladi.
Hali 20 yoshda bo‘lgan bu yosh himoyachining asosiy tarkibga tezda qo‘shilishi klubdagi himoyadagi inqiroz bilan bog‘liq bo‘lib, Pep Gvardiola tajribasiz, atigi 31 ta yuqori darajadagi uchrashuvda maydonga tushgan va ingliz tilini yaxshi bilmaydigan futbolchini tarkibga kiritishga majbur bo‘ldi.
Debyutining uchinchi daqiqasiga yetmasdan, Husanovning noaniq pasi darvozabon Edersonga muammo tug‘dirdi va bu imkoniyatdan foydalangan Nikolya Jekson to‘pni Noni Maduyekega uzatib, "Chelsi"ni 1:0 hisobida oldinga olib chiqdi.
Bundan bir daqiqa o‘tar-o‘tmas, Angliya premer-ligasida debyut qilgan ilk o‘zbek futbolchisi noto‘g‘ri harakat qilib, sariq kartochka oldi.
Foto: Manchester City
Futbolni chinakam sevadigan har qanday muxlis bu voqealarni kuzatib, Husanovning ruhiy holatini his qilgan bo‘lishi aniq. Kameralar uning qiyofasini yaqindan ko‘rsatganda, millionlab tomoshabinlar uning o‘sha lahzalarda yer yorilib, u yerga g‘arq bo‘lib ketishni xohlaganini his etgan bo‘lishi mumkin.
Holat yomonlashishi mumkin edi, ammo unday bo‘lmadi. Jamoadoshlari, murabbiyi va muxlislar yordamida u o‘zini qo‘lga oldi, o‘yinga kirishib, qat’iyat bilan davom etdi. 54-daqiqada u Jon Stouns bilan almashtirilganida stadionda qo‘llab-quvvatlovchi kuchli qarsaklar yangradi.
Agar "Siti" muxlislari Toshkentdan kelgan yosh himoyachi haqida nimadir bilishlari kerak bo‘lsa, u hammasiga chidamli va yuragida haqiqiy jangchi borligi edi.
Bir hafta o‘tib, "Arsenal"ga qarshi o‘yinda u zaxirada qoldi. Keyingi haftada "Leyton Oriyent"ga qarshi o‘yinda ikkinchi bo‘limda maydonga tushdi va "Siti" uchun ilk golini kiritdi. Shundan so‘ng, u muxlislar oldida shiddatli jang qilganida, ular uni ko‘tarinki ruhda qo‘llab-quvvatlashdi.
Besh hafta o‘tib, Husanov ketma-ket yuqori darajadagi o‘yinlar o‘tkazib, Muhammad Saloh, Aleksandr Isak, Son Xin Min va Kris Vud kabi yulduzlarga qarshi to‘qnash keldi va ularga munosib raqib bo‘la oldi. Shuningdek, u "Etixad"ning oy futbolchisi deb e’tirof etildi.
Bu uning "Siti"dagi hayotida ajoyib boshlanish bo‘ldi. Muxlislar unga yuksak ehtirom bilan qarab, uni o‘zbek jangchisi sifatida qabul qilishdi.
Albatta, hammasi hali boshlanish bosqichida. Unga o‘yinini to‘liq tushunish va rivojlantirish uchun vaqt kerak, ammo ko‘pchilik bu o‘zbek iqtidorining "Manchester Siti" uchun haqiqiy brilliant ekanini seza boshladi. Unga yaqinlari "Qodir" deb murojaat qiladi... va bu uning "Etixad"ga kelganigacha bo‘lgan sayohati haqida hikoya!
Yangi, lekin hali tanilmagan iqtidor...
Hali ko‘pchilik 2025 yil yanvar oyida “Manchester Siti”ga o‘tgunga qadar Abduqodir Husanov haqida ko‘p ma’lumotga ega emas edi.
Futbol jamoalari xorijdan futbolchi transfer qilganda, YouTube muxlislar uchun haqiqiy manbaga aylanadi. Foydalanuvchilar o‘sha futbolchi haqida mavjud bo‘lgan videolarni izlab topishga harakat qilishadi.
Husanovning videolarini topganlar uning qattiq va aniq harakat qiladigan, chinakam himoyani sevuvchi tezkor futbolchi ekanligini ko‘rishgan bo‘lardi. Shunchaki, u himoya qilishni jonidan ortiq ko‘radigan himoyachi.
Ammo u katta futbolda hali juda kam tajribaga ega edi. U kelgan davlat ham futbolda unchalik tanilmagani bois, uning “Manchester Siti” bilan bog‘lanishi mumkin edi, ammo bunga ishonish qiyin edi. Faqat agar klub kelajak uchun futbolchi olayotgan bo‘lsa, bu transfer mantiqan to‘g‘ri kelishi mumkin edi.
Juda yosh va hali xalqaro futbol sahnasiga yangi chiqayotgan mamlakatdan chiqqan futbolchi haqiqatan ham Angliya chempionlari safiga qo‘shiladimi? Bu savolga javob topish uchun, biz uning Toshkentdagi ilk qadamlariga nazar tashlashimiz kerak...
"Futbol uning qonida bor..."
Abduqodir Husanov O‘zbekiston milliy jamoasi sobiq futbolchisi Hikmatjon Hoshimovning o‘g‘li hisoblanadi. Ayrimlar nima uchun Abduqodir otasining familiyasini olmagani haqida qiziqish bildirishlari mumkin.
Abduqodir Husanovning yoshligi
Buning sababi o‘zbek an’analariga borib taqaladi.
Yosh Husanov
O‘zbekistonda otalar o‘z bolalariga bobolarining sharafiga familiya berishlari odatiy holat. Abduqodirning bobosi Xusan ismli bo‘lgani uchun, uning otasi unga Husanov familiyasi bergan. Bu hozirgacha O‘zbekistonda keng tarqalgan urf-odatdir.
Yosh Abduqodir Husanov va sobiq futbolchi Hikmat Hoshimov
Bolalikdagi futbolga ilk qadamlar
Abduqodir futboldagi ilk qadamlarini mamlakatning eng kuchli futbol akademiyalaridan biri hisoblangan “Bunyodkor”da boshlagan. O‘zbekiston tashqarisida “Bunyodkor”ni ko‘pchilik 2008-2010 yillarda afsonaviy braziliyalik futbolchi Rivaldo ushbu klubda 72 o‘yinda 42 gol urgani bilan tanishadi.
“Husanov “Bunyodkor”ga yetti yoshida kelgan”, deydi uning birinchi murabbiyi Sergey Chigodayev.
“Unda o‘sha paytning o‘zida ham ajoyib tezlik bor edi – u o‘zidan bir-ikki yosh katta futbolchilarni ortda qoldira olardi. Tezlik futbolda juda muhim, chunki u tabiiy ravishda bo‘ladi. Tezlikni mashg‘ulotlar orqali yaxshilash oson emas.”
Husanov bir necha yil davomida o‘zidan katta futbolchilar bilan birga o‘ynadi. U 2002-2003 yillarda tug‘ilgan futbolchilar jamoasida o‘ynadi, garchi o‘zi 2004 yil 29 fevralda tavallud topgan bo‘lsa ham. Shu sababli – Chigodayevning ta’kidlashicha – Husanov jismoniy jihatdan kichikroq bo‘lsa-da, juda tez baquvvatlashgan. U doimo jamoadagi eng yosh futbolchi bo‘lgani uchun boshqacha yo‘li yo‘q edi.
Abduqodirning ukasi Abdurahim Husanov va Hikmat Hoshimov
“Bolalikdayoq Abduqodirda katta iqtidor borligi aniq edi,” deydi Chigodayev.
“Lekin iqtidor to‘g‘ri rivojlantirilishi kerak. Futbolda faqat iqtidor bilan katta yutuqlarga erishib bo‘lmaydi. Husanovda iqtidor, mehnatsevarlik, intizom va to‘g‘ri tarbiya bor. Men unga maydonda nima qilish kerakligini aytsam, u hech qachon tortishmasdan, barchasini bajarar edi.”
“Abduqodir hech qachon bahslashmas, doimo juda kamtar bo‘lgan. Shunga qaramay, u maydonga chiqqanda, undan uchqunlar chiqardi! U hech qachon taslim bo‘lmas, hatto o‘zidan kattalarga ham.”
“Qanchalik katta muvaffaqiyatga erishmasin, Abduqodir har doim kamtar va tarbiyali bo‘lib qoldi. U “Lans” klubida o‘ynagani yoki hozir “Manchester Siti”da o‘ynayotgani uning shaxsiyatiga hech qanday ta’sir ko‘rsatmadi.”
"Yaltirab chiqayotgan iqtidor..."
17 yoshida Husanov Belarusga, "Energetik-BGU" klubiga yo‘l oldi. U yerda bir yil davomida faqat mashg‘ulotlarda qatnashib, o‘rtoqlik uchrashuvlarida o‘ynadi va 18 yoshga to‘lishini kutdi. 2022 yil mart oyida u "Talabalar" ("Energetik-BGU"ning laqabi) jamoasi uchun debyut qildi.
Qodir – 2019 yilda
Abduqodir darhol jamoaning asosiy o‘yinchilaridan biriga aylandi. Ilk mavsumida 30 ta uchrashuvdan 27 tasida maydonga tushdi va deyarli barcha o‘yinlarda asosiy tarkibda to‘liq vaqt o‘ynadi. Shuningdek, uchta gol va to‘rtta golli uzatma amalga oshirdi – markaziy himoyachi uchun yomon ko‘rsatkich emas.
U penaltilarni ham tepib, jarima zarbalaridan gol urgan.
2022 yil yozida Husanov O‘zbekiston U20 terma jamoasiga chaqirildi.
Ungacha u faqat U17 jamoasida o‘ynagan. 2023 yil mart oyiga kelib esa, Husanov O‘zbekiston yoshlar terma jamoasining yetakchilaridan biriga aylandi va Toshkentda bo‘lib o‘tgan FIFA U20 Osiyo Kubogida o‘z vatandoshlari bilan birgalikda g‘alaba qozondi.
O‘zbekiston U-20 jamoasi
U musobaqada barcha o‘yinlarni o‘tkazib, jamoaga g‘alaba qozonishga yordam berdi. Qizig‘i shundaki, bu hammasi uning futbolchilik faoliyati boshlangan "Bunyodkor" stadionida sodir bo‘ldi. Ikki oy o‘tib, Husanov O‘zbekiston U20 jamoasi bilan birga FIFA Yoshlar o‘rtasidagi Jahon chempionatiga yo‘l oldi.
Har bir top futbolchining karyerasida omadli bir burilish bo‘ladi, va Husanov ham bundan mustasno emas.
Boshlang‘ich rejaga ko‘ra, FIFA U20 Jahon Kubogi Indoneziyada o‘tkazilishi kerak edi, biroq musobaqa boshlanishidan biroz oldin mezbon mamlakat musobaqani boykot qilishini e’lon qildi. Natijada, chempionat Argentinaga ko‘chirildi va O‘zbekiston guruh bosqichida yangi mezbonlarga qarshi to‘qnash keldi.
Yangi yulduz tug‘ildi. U-20 Jahon chempionati
Yevropa klublarining skautlari asosan mezbon jamoaning iste’dodli o‘yinchilari – Maksimino Perrone, Valentin Karboni va Matias Sule kabilarni kuzatish uchun kelgan edi. Biroq, 2:1 hisobidagi mag‘lubiyatga qaramay, ularning e’tiborini Abduqodir Husanov jalb qildi.
Fransiyaning "Lans" klubi skauti uning o‘yinidan juda iliq taassurot oldi. Shuningdek, "Manchester Yunayted" va bir necha boshqa Yevropa klublari vakillari ham uning iqtidoriga qiziqish bildirishdi.
Hatto, bir Angliya Premer-liga klubi skauti Husanovning agenti G‘ayrat Hasbiullinni topib, uning jamoasi futbolchiga mos kelishi haqida bayonot bergan, ammo bu transfer amalga oshmay qolgan.
Fransiyadagi saboqlar...
FIFA U20 Jahon chempionati yakunlanganidan bir necha hafta o‘tib, Abduqodir Husanov "Lans" klubiga ko‘chib o‘tdi. Unga bag‘ishlangan taqdimot marosimida fransuz klubi uni "Osiyodan kelgan to‘xtatib bo‘lmas iste’dod" deb e’lon qildi. Transfer summasi 100 000 yevroni tashkil etdi – bu katta mablag‘ emas edi, ammo Liga 1 klubi uchun juda foydali va oqilona investitsiya bo‘lib chiqdi.
"Lans" hayoti – Qodirning Liga 1 klubi bilan shartnomasi
"Biz Husanovni transferdan oldin sinchiklab o‘rgandik", – deydi "Lans" bosh murabbiyi Frank Xayse. "Uni 19 yoshli emas, balki 25 yoshli tajribali o‘yinchi kabi ko‘rdim. U hozirning o‘zida yetuk va tajribali futbolchi kabi harakat qilardi. Mashg‘ulotlarda uning nimalarga qodirligini ko‘rdik. U texnikasi va jismoniy kuchliligi bilan bizni hayratda qoldirdi. Boshqa yosh futbolchilarimiz ham bor, ammo Husanov doimo xotirjamligi bilan ajralib turardi."
Bu yosh 19 yoshli himoyachi uchun juda tezkor o‘zgarishlar davri edi.
2023 yil yozida Husanov ilk marta O‘zbekiston milliy terma jamoasiga chaqirildi.
Umonga qarshi debyutidan so‘ng, u asosiy tarkibda o‘z o‘rnini mustahkamladi va shu kungacha terma jamoa safida 18 ta o‘yin o‘tkazdi.
"Lans"dagi birinchi mavsumida Qodir 15 ta o‘yinda qatnashdi.
U doimiy asosiy tarkib o‘yinchisi bo‘lmasa-da, har safar maydonga tushganida o‘ziga ishongan va qat’iyatli harakat qildi. Fransiyaning mashhur "L'Equipe" sport nashri uni bir necha marta Liga 1 haftalik ramziy terma jamoasiga kiritdi.
2024 yil yozida Husanov "Lans"ning muhim o‘yinchisiga aylandi.
Shu vaqtda avstriyalik himoyachi Kevin Danzo "Roma"ga transfer qilishi kutilgan edi, ammo tibbiy muammolar sababli bu kelishuv amalga oshmadi. Natijada, Danzo "Lans"ga qaytdi, biroq davolanish jarayoni tufayli o‘ynay olmadi. Husanov hali ham kam tajribaga ega edi, ammo murabbiyi unga ishonch bildirdi – va u bu ishonchni oqladi.
2024 yil oktyabrida Husanov Liga 1ning eng yaxshi yosh o‘yinchisi deb e’tirof etildi.
2024/2025 mavsumining birinchi qismi yakuniga ko‘ra, 16 ta o‘yin va bir golli uzatma bilan u Liga 1 mavsumning hozirgi davridagi eng yaxshi jamoasiga kiritildi.
Shu vaqtga kelib, unga "Manchester Siti" jiddiy qiziqish bildirgan edi. Yanvar 2025 transfer oynasida "Siti" tezkor harakat qilib, uni qator raqobatchi klublardan ilgariroq o‘z safiga qo‘shib oldi. Bu transfer allaqachon juda muvaffaqiyatli bitim sifatida baholanmoqda.
Husanovning yo‘li ko‘pchilik Premer-ligaga keladigan futbolchilardan farq qiladi.
U Premer-ligada o‘ynagan ilk o‘zbek futbolchisi bo‘lgani uchun uning har bir qadamini vatanini himoya qiluvchi millionlab muxlislar kuzatmoqda. Agar O‘zbekistonda Husanovdek boshqa iqtidorli yoshlar bo‘lsa, u ushbu yo‘ldan ketgan birinchisi, ammo so‘nggisi emas bo‘lishi mumkin.
Maydonda jasur jangchi, maydon tashqarisida kamtar va sokin inson – "Siti" muxlislari ajoyib karyera boshlanishiga guvoh bo‘lishlari mumkin.

Клуб “Манчестер Сити” на своей странице в социальных сетях опубликовал статью о молодом футболисте Абдуқодире Хусанове, который быстро завоевал сердца болельщиков команды, с ранее не опубликованной информацией, семейными фотографиями и воспоминаниями людей, которые его лучше всего знают. Издание “Замин” полностью представляет вам эту статью о нашем соотечественнике.
Мы взглянем на путь молодого футболиста, который занял место в сердцах болельщиков “Манчестер Сити” через семейные фотографии и воспоминания тех, кто его хорошо знает...
Пять дней. За это время Абдуқодир Хусанов стал игроком “Манчестер Сити” и отметил свой дебют в игре против “Челси”.
Этот 20-летний защитник быстро вошел в основной состав, что связано с кризисом в защите клуба, и Пеп Гвардиола был вынужден включить в состав футболиста, который не имел опыта, сыграв всего 31 матч на высоком уровне и плохо владел английским языком.
Не дойдя до третьей минуты дебюта, неудачный пас Хусановa создал проблему для вратаря Эдерсона, и Николай Джексон воспользовался этой возможностью, передав мяч Нони Мадуэке, который вывел “Челси” вперед со счетом 1:0.
Спустя минуту, первый узбекский футболист, дебютировавший в английской Премьер-лиге, получил желтую карточку за неправильное действие.
Фото: Manchester City
Любой истинный любитель футбола, наблюдая за этими событиями, мог почувствовать психологическое состояние Хусановa. Когда камеры близко показывали его лицо, миллионы зрителей могли ощутить, что в тот момент он хотел, чтобы земля разверзлась и поглотила его.
Ситуация могла ухудшиться, но этого не произошло. С помощью своих товарищей по команде, тренера и болельщиков он собрался, вошел в игру и продолжил с решимостью. Когда его заменили на 54-й минуте на Джона Стоунса, стадион наполнился мощными аплодисментами.
Если болельщики “Сити” должны знать что-то о молодом защитнике из Ташкента, так это то, что в нем есть стойкость и настоящий боец в сердце.
Через неделю в игре против “Арсенала” он остался на скамейке запасных. На следующей неделе он вышел на поле во втором тайме в игре против “Лейтон Ориент” и забил свой первый гол за “Сити”. После этого, когда он боролся перед болельщиками, они поддержали его с энтузиазмом.
Через пять недель Хусанов провел несколько высококлассных матчей подряд, столкнувшись с такими звездами, как Мохамед Салах, Александр Исак, Сон Хын Мин и Крис Вуд, и смог стать достойным соперником. Он также был признан игроком месяца в “Этихаде”.
Это стало великолепным началом его жизни в “Сити”. Болельщики с большим уважением смотрели на него и приняли его как узбекского бойца.
Конечно, все это еще на начальной стадии. Ему нужно время, чтобы полностью понять и развить свою игру, но многие уже начали осознавать, что этот узбекский талант является настоящим бриллиантом для “Манчестер Сити”. Его близкие называют его “Кодир”... и это история о его пути до прихода в “Этихад”!
Новый, но еще не известный талант...
До того, как Абдуқодир Хусанов в январе 2025 года перешел в “Манчестер Сити”, многие не имели о нем много информации.
Когда футбольные клубы подписывают игроков из-за границы, YouTube становится настоящим источником для болельщиков. Пользователи стараются найти доступные видео о том футболисте.
Те, кто нашли видео Хусановa, могли увидеть, что он быстрый футболист, который действует жестко и точно, и действительно любит защищаться. Он просто защитник, который видит защиту важнее всего.
Но у него было очень мало опыта в большом футболе. Страна, из которой он пришел, также не была известна в футболе, поэтому его связь с “Манчестер Сити” могла показаться маловероятной. Только если клуб подписывает игрока на будущее, этот трансфер мог бы иметь смысл.
Действительно ли футболист, вышедший из очень молодой и только начинающей страны на международной футбольной арене, присоединится к рядам чемпионов Англии? Чтобы найти ответ на этот вопрос, нам нужно взглянуть на его первые шаги в Ташкенте...
“Футбол в его крови...”
Абдуқодир Хусанов является сыном бывшего футболиста сборной Узбекистана Хикматжона Хошимова. Некоторые могут задаться вопросом, почему Абдуқодир не взял фамилию отца.
Юность Абдуқодира
Это связано с узбекскими традициями.
Молодой Хусанов
В Узбекистане отцы обычно дают своим детям фамилию в честь дедушек. Поскольку дедушка Абдуқодира звали Хусан, его отец дал ему фамилию Хусанов. Это до сих пор широко распространенная практика в Узбекистане.
Молодой Абдуқодир Хусанов и бывший футболист Хикмат Хошимов
Первые шаги в футболе
Абдуқодир начал свои первые шаги в футболе в одной из самых сильных футбольных академий страны – “Бунёдкор”. За пределами Узбекистана “Бунёдкор” известен тем, что бразильский футболист Ривалдо забил 42 гола в 72 матчах за этот клуб в 2008-2010 годах.
“Хусанов пришел в “Бунёдкор” в семь лет”, – говорит его первый тренер Сергей Чигодаев.
“У него уже тогда была потрясающая скорость – он мог обгонять футболистов на один-два года старше. Скорость очень важна в футболе, потому что она естественна. Улучшить скорость через тренировки не так просто.”
Хусанов играл несколько лет с футболистами, старшими его. Он играл в команде, состоящей из футболистов, родившихся в 2002-2003 годах, хотя сам родился 29 февраля 2004 года. Поэтому, как отмечает Чигодаев, хотя Хусанов физически был меньше, он очень быстро окреп. Ему не было другого пути, так как он всегда был самым молодым футболистом в команде.
Абдуқодир с братом Абдурахимом Хусановым и Хикматом Хошимовым
“С самого детства было очевидно, что у Абдуқодира большой талант,” – говорит Чигодаев.
“Но талант нужно правильно развивать. В футболе нельзя добиться больших успехов только с талантом. У Хусановa есть талант, трудолюбие, дисциплина и правильное воспитание. Когда я говорю ему, что делать на поле, он никогда не спорит и делает все.”
“Абдуқодир никогда не спорит, всегда очень скромен. Тем не менее, когда он выходит на поле, он излучает искры! Он никогда не сдается, даже перед старшими.”
“Как бы велик ни был успех, Абдуқодир всегда оставался скромным и воспитанным. То, что он играл в клубе “Ланс” или сейчас в “Манчестер Сити”, никак не повлияло на его личность.”
“Талант, сверкающий на горизонте...”
В 17 лет Хусанов отправился в Беларусь, в клуб “Энергетик-БГУ”. Там он провел год, участвуя только в тренировках и играя в товарищеских матчах, ожидая своего 18-летия. В марте 2022 года он дебютировал за команду “Студенты” (прозвище “Энергетик-БГУ”).
Кодир – в 2019 году
Абдуқодир сразу стал одним из основных игроков команды. В своем первом сезоне он сыграл в 27 из 30 матчей и почти во всех играх выходил в основном составе. Он также забил три гола и сделал четыре голевые передачи – для центрального защитника это неплохой показатель.
Он также исполнял пенальти и забивал с штрафных.
Летом 2022 года Хусанов был вызван в молодежную сборную Узбекистана U20.
До этого он играл только в U17. К марту 2023 года Хусанов стал одним из лидеров молодежной сборной Узбекистана и вместе с соотечественниками выиграл Кубок Азии FIFA U20, который проходил в Ташкенте.
Сборная Узбекистана U-20
Он провел все матчи турнира и помог команде одержать победу. Интересно, что все это произошло на стадионе “Бунёдкор”, где началась его футбольная карьера. Через два месяца Хусанов отправился на чемпионат мира среди молодежи FIFA U20 вместе с командой Узбекистана.
В карьере каждого футболиста наступает удачный поворот, и Хусанов не стал исключением.
Согласно первоначальному плану, чемпионат мира FIFA U20 должен был пройти в Индонезии, но незадолго до начала турнира принимающая страна объявила о бойкоте. В результате чемпионат был перенесен в Аргентину, и Узбекистан столкнулся с новыми хозяевами на групповом этапе.
Новая звезда родилась. Чемпионат мира U-20
Скауты европейских клубов в основном пришли наблюдать за талантливыми игроками принимающей команды – Максимино Перроне, Валентином Карбони и Матасом Суле. Однако, несмотря на поражение со счетом 2:1, внимание привлек Абдуқодир Хусанов.
Скаут клуба “Ланс” остался под впечатлением от его игры. Также интерес к его таланту проявили представители “Манчестер Юнайтед” и нескольких других европейских клубов.
Даже один из скаутов клуба английской Премьер-лиги нашел агента Хусановa Гайрата Хасбиуллина и заявил, что его команда подходит футболисту, но этот трансфер не состоялся.
Уроки во Франции...
Через несколько недель после завершения чемпионата мира FIFA U20 Абдуқодир Хусанов подписал контракт с клубом “Ланс”. На презентации, посвященной ему, французский клуб объявил его “неудержимым талантом из Азии”. Сумма трансфера составила 100 000 евро – это не большая сумма, но оказалась очень выгодной и разумной инвестицией для клуба Лиги 1.
Жизнь в “Ланс” – контракт Кодира с клубом Лиги 1
“Мы тщательно изучали Хусановa перед трансфером”, – говорит главный тренер “Ланс” Франк Хайсе. “Я видел его не как 19-летнего, а как опытного игрока в 25 лет. Он уже сейчас действовал как зрелый и опытный футболист. На тренировках мы увидели, на что он способен. Его техника и физическая сила удивили нас. У нас есть и другие молодые футболисты, но Хусанов всегда выделялся своим спокойствием.”
Это был очень быстрый период изменений для 19-летнего защитника.
Летом 2023 года Хусанов впервые был вызван в национальную сборную Узбекистана.
После дебюта против Умана он укрепил свое место в основном составе и до сих пор провел 18 матчей за сборную.
В своем первом сезоне в “Ланс” Кодир принял участие в 15 матчах.
Хотя он не был постоянным игроком основного состава, каждый раз, выходя на поле, он действовал уверенно и решительно. Французское спортивное издание “L'Equipe” несколько раз включало его в символическую сборную Лиги 1 на неделю.
Летом 2024 года Хусанов стал важным игроком “Ланс”.
В это время австрийский защитник Кевин Данзо должен был перейти в “Рому”, но из-за медицинских проблем эта сделка не состоялась. В результате Данзо вернулся в “Ланс”, но не смог играть из-за процесса лечения. Хусанов все еще имел мало опыта, но его тренер доверял ему – и он оправдал это доверие.
В октябре 2024 года Хусанов был признан лучшим молодым игроком Лиги 1.
По итогам первой части сезона 2024/2025 с 16 матчами и одной голевой передачей он был включен в лучшую команду Лиги 1 на данный момент.
К этому времени “Манчестер Сити” проявил серьезный интерес к нему. В январском трансферном окне 2025 года “Сити” быстро действовал и подписал его раньше других конкурирующих клубов. Этот трансфер уже оценивается как очень успешная сделка.
Путь Хусановa отличается от многих футболистов, приходящих в Премьер-лигу.
Будучи первым узбекским футболистом, игравшим в Премьер-лиге, за каждым его шагом следят миллионы болельщиков, защищающих свою родину. Если в Узбекистане есть другие талантливые молодые люди, как Хусанов, он может стать первым, но не последним, кто пойдет по этому пути.
На поле он смелый боец, а вне поля – скромный и спокойный человек – болельщики “Сити” могут стать свидетелями великолепного начала его карьеры.