Habi Alonso «Real»da. Endi kim o‘zgaradi – klubmi yoki murabbiy?
Klub yangi murabbiy uchun kerakli futbolchilarni olib beradimi? Murabbiy Leverkuzenda ish bergan uslublarini Madridda qo‘llashda davom etadimi?
Madridning «Real» klubi Habi Alonso bilan kelishuvni rasman e’lon qildi. Ispaniyalik murabbiy 2028 yilgacha jamoani boshqaradi va iyun oyida boshlanadigan klublar o‘rtasidagi jahon chempionatidayoq murabbiy sifatida rasman ishga kirishadi.
Iqtiboslar
«...Men uyga qaytdim. Bu klub bilan rishtalar hech qachon uzilmagan, Valdebebasga qaytishim bilan tuyg‘ular jonlandi»
«...Men bu yerga o‘z talablarim bilan emas, jamoa bo‘lib birga ishlash uchun keldim»
«...Istaymanki, odamlar bizning o‘yinimizga qarab, mana bu haqiqiy jamoa, deyishsin va zavq olish umidida stadionga oshiqishsin» (Habi Alonso)
«Sen 2018 yilda „Real“ning yoshlar tarkibini boshqarib yurgan paytingdayoq qayerga bo‘lishingni bilardik. Shu yerda. Bu sening taqdiring» (Florentino Peres)
Muqarrar voqea
Habi Alonso va «Real» yana topishishi vaqt masalasidek tuyulgandi va shunday bo‘ldi ham. Uning «Real» bilan umumiy o‘tmishi borligi har ikki tomon uchun masofani yaqinlashtirgani tabiiy – Habi «Bayer» bilan kelishuvlarda agar o‘zi o‘ynagan klublardan taklif chiqsa, xayrixohlik qilinishini shart qilib qo‘ygan bo‘lsa, Florentino Peresning so‘zlarini yuqorida o‘qidingiz.
Peres 2018-19 yillar haqida gapirgan bo‘lsa, orada o‘tgan mana shu olti yil ichida «Real» ham, Alonso ham bu uchrashuv uchun kerakli qadamlarni tashladi, deyish mumkin. Habi Alonso Madriddan ketgach, uch yil «Sosiyedad»ning yoshlar jamoasini boshqargan bo‘lsa, 2022 yilda mavsum yarmida jar yoqasida turgan «Bayer» boshqaruvini oldi. Qisqa vaqt ichida u leverkuzenliklarni avval peshqadamlardan biriga, keyin esa Bundesliga chempioniga aylantirdi. Aynan o‘sha chempionlik, ya’ni o‘tgan mavsumdan boshlab murabbiy Alonso haqida eng yuqori doiralarda gaplasha boshlashdi. «Liverpul», «Bavariya», «Real» va yana bir qator top-klublar Alonsoni taklif qilish uchun navbatga turdi. Mana shu Alonsoning «Real» tomon tashlagan qadamlari edi, zero futbolda shunaqa, eng zo‘r bo‘ldingizmi, sizni «Real» kutadi. Qisqasi, «Bayer»da muvaffaqiyat qozonayotgan Habi Alonso «Real» uchun go‘yoki Chexov hikoyalaridagi devorda osig‘liq turgan miltiq edi va bu qachon otilishini, ya’ni murabbiy qachon Madridda paydo bo‘lishini kutish qolgandi, xolos.
«Real» esa o‘z navbatida tizimli futbolga qarshi kurashib charchadi. Boshqa top-klublar turli taktikalar, tizimlar ustida bosh qotirayotgan bir paytda «Real» eng sodda yo‘l bilan yil sayin eng muvaffaqiyatli klub sifatida namoyon bo‘lar, bu ham Madrid uchun qo‘shimcha unikallik yaratardi. Lekin so‘nggi mavsum bu qarash ham doim natija bermasligi ko‘rinib qoldi. «Real» shu paytgacha individual mahoratga, shuningdek ulardan hosil bo‘lgan Kroos – Modrich, Vinisius – Mbappe kabi bog‘lamlarga tayangan bo‘lsa, yildan yilga ketganlarni almashtirish qiyinlashib ketmoqda. Chunki Modrich ham, Kroos yoki Benzema ham o‘ziga yarasha unikal, ularning ketishi tabiiy ravishda jamoa o‘yinidan nimanidir yulib ketadi. Doim izlanishda bo‘lish, individual yulduzlarning o‘rnini bosishga urinish ham qimmat, ham doim ham o‘xshamaydi. O‘z-o‘zidan Florentino Peres soat kabi ishlaydigan va arzimas tuzatishlar bilan uzoq yillarga yarashi mumkin bo‘lgan tizimli jamoaga ehtiyoj seza boshladi.
Alonso esa buning uchun ideal nomzod. Ham o‘z tizimi va uslubi bilan tanilgan, ham natija ko‘rsatgan, shu bilan birga, tipaj sifatida ham ayni muddao – muxlislar yoqimtoyi, futbolchi sifatida katta tajribasi bor, deyarli hamma yulduzlar bilan birga to‘p surgan, ya’ni yangi avlod yulduzlari bilan qanday gaplashishni biladi.
Bundan tashqari, ayniqsa ilk mavsumlarda kerak bo‘ladigan fazilat – yetarli darajada moslashuvchan. U futbolchilik paytidayoq ham pragmatika qiroli Joze Mourinio, ham taktik Pep Gvardiola ostida to‘p surib, kerakli tahsillarni olgan.
3-4-3 – yangi «Real»mi?
Shu kunlarda hatto ba’zi jiddiy nashrlarda ham qandaydir xavotirli mulohazalar yangray boshladi. Bu Alonsoning taktik sxemasi bilan bog‘liq. Habi yosh murabbiy, katta futbolda faqat «Bayer»dagi ikki yillik tajribasi bor va ahamiyatlisi, uning barcha yutuqlari 3-4-3 sxemasi bilan bog‘liq. Shundoq ham ma’lum bir taktik qoliplarga o‘rganmagan «Real» futbolchilari uchun endi yanada murakkabroq davr kelmoqdami? Ayniqsa, Ruben Amorimning «MYU»dagi muammolari vaziyatni yanada muhim masalaga aylantiradi, zero to‘rt himoyachi bilan o‘ynayotgan jamoaning qisqa fursatda uch himoyachiga o‘tishi ancha og‘riqli jarayon deb aytilmoqda.
Keling, «Real» tarkibini ko‘rib chiqamiz va mabodo Alonso o‘zining eng yaxshi bilgan uslubini qo‘llamoqchi bo‘lsa, qanday muammolar paydo bo‘lishi mumkinligini taxmin qilamiz.
Markaziy himoya: Menimcha, uch markaziy himoyachi «Real»da bemalol topiladi. Alaba, Ryudiger kabi futbolchilar biroz oldinga chiqib o‘ynay olishi hatto 3-4-3 «Real» himoyasi uchun yanada mosroq degan xulosaga olib kelishi ham mumkin.
Qanot futbolchilari: Bu birinchi muammo. Ham hujumda, ham himoyada birdek foydali harakat qiladigan futbolchilar kerak. Bu sxemada qanot futbolchilari markazlashib emas, maydonni kengaytirishi, ya’ni yanada qanotda o‘ynashini e’tiborga olsak, Valverde va Kamavingadan hozirgidek foydalanish qiyinlashib ketadi.
Tayanch zona: To‘p uchun kurashadigan va yaxshi pasga ega bo‘lgan futbolchilar kerak. Menimcha, Sebalios, Valverde, Bellinhem, Kamavinga, Tchuameni kabilar bilan eng komplektlashgan pozitsiya.
Hujumkor yarimhimoyachilar: Odatda «Bayer»da yaqqol hujumchi ortida ikki nafar «o‘nlik»lar to‘p suradi. Virs masalan bu sxema uchun ideal futbolchi. Nafaqat tezkor va dribling bilan o‘zi gol uradigan, balki o‘tkir paslarga usta, o‘yinni boshqarish xususiyati bo‘lishi lozim. «Real»da uchlikda to‘p suradigan na Vini, na Rodri, na Dias to‘liq bu profilga tushadi. Ikki «o‘nlik»dan boshqacharog‘i sifatida o‘ynashlari mumkin, ammo ikkinchi futbolchi uchun albatta kerakli tipaj kerak. Hozirgi tarkibdan faqat Arda Gulerdan kerakli futbolchi yasash mumkin. Ammo Guler qanchalik tayyor, bu mavsum javob bermadi.
Hujumchi: Bu tizimdayam Kilian Mbappe har qanday hujumchidan foydaliroq bo‘lishiga ishonish mumkin. Ammo bir muhim jihat bor. Bu sistemada hujumchi doim kerakli paytda jarima maydonida ochilishi, doim yakunlash uchun tayyor turishi lozim. Ortga qaytib, kombinatsiyalarda ishtirok etish talab etilmaydi. Agar Alonso tizimi Mbappega har o‘yinda 3-4 vaziyat yaratib berishga qodir bo‘lsa, ya’ni Mbappe har o‘yinda 1-2 gol urib tursa, mana shu statistika uchun ham u berilgan rolga rozi bo‘lishi, dribling yoki chiroyli gollar ketidan quvmasligi mumkin. Masalan, kechki Ronaldu tezligi va driblingni yo‘qotgach, moslashib, yaqqol hujumchiga aylangan. Avvalgidek «rohatlanib o‘ynamagan» bo‘lsa-da, gollar soni kompensatsiya bo‘lib xizmat qilgan. Yoki Manchesterga kelgan Erling Holandni olaylik. Bir safar u butun o‘yin davomida 9 marta to‘pga tegib, 3 gol urgandi. Agar Mbappe futbol o‘ynash emas, gol urishga rozi bo‘lsa, bemalol mashinaga aylanishi mumkin.
Demak, «Real» yoz bo‘yi tranfer bozorida faol bo‘lishi, kamida qanotga ikki futbolchi, shuningdek, kamida bir nafar hujumkor yarimhimoyachi sotib olishi shart bo‘ladi.
Habi Alonso aslida ancha moslashuvchan murabbiy ekani, uning asosiy yutug‘i mavjud ijrochilardan kelib chiqib tizim yaratishi ko‘p bor aytilmoqda. Ammo uning bu borada Anchelotti kabi tajribali emasligini ham tan olish kerak. Ha, «Bayer»da u aynan o‘sha paytdagi tarkibdan kelib chiqib 3-4-3 sxemasini tanlagan bo‘lishi mumkin, ba’zi katta o‘yinlarda 4 himoyachi bilan ham muvaffaqiyatli to‘p surgani («Bavariya», «Borussiya», «Inter»ga qarshi) ham fakt, ammo aynan top-murabbiy sifatida uzoq muddatli muvaffaqiyatlar hozircha baribir 3-4-3 bilan bog‘liq va agar Alonso boshqa shartlar va sxemada ham o‘zini ko‘rsatishi ehtimol bor, lekin bu haqida hozircha aniq bilmaymiz.
Transferlar
«Real»da Habi Alonso kelishi bilan o‘zgarayotgan yana bir jihat transfer siyosatidir. Shu paytgacha Florentino Peres o‘zi istaganini, «Real» imiji va moliyaviy daromadlari uchun xizmat qiladigan har qanday futbolchini sotib olar va uni tarkibga moslashtirish, qay tariqa foydalanish butunlay murabbiyning zimmasidagi ish bo‘lib qolardi. Shuning uchun ham aytaylik, Kamavinga, Tchuameni kabi futbolchilar ancha iste’dodli bo‘lishsa-da, «Real»da odatiy o‘rniga ega bo‘lishmadi, asosan kemtik nuqtalarni yopish bilan shug‘ullanib kelishdi.
Katta ehtimol bilan, Alonso bunga ko‘nmaydi. Yosh murabbiy o‘z tizimi ishlashi uchun ma’lum profildagi futbolchilarga ehtiyoj sezadi va rahbariyatdan ularni olib berishni so‘rashi tabiiy. Muzokaralarda ham bu yetarlicha kelishib olingani shubhasiz.
Habi Alonsoning Madriddagi ilk transferi Din Hausen bo‘lmoqda. Ispaniyalik 20 yoshli markaziy himoyachi APL kashfiyotlaridan biri bo‘ldi. To‘pni yaxshi nazorat qila oladi, maydonni ko‘rish va turli masofalarga to‘pni yetkazib berish xususiyati top-darajada. Hujumlarni boshlashda va odatda uzoq davom etadigan «alonsocha» bild-aplarda asosiy figuralardan biri bo‘lishi shubhasiz.
Ikkinchi transfer ham aynan himoya chizig‘iga – Trent Aleksandr-Arnold. Bu futbolchini ortiqcha tanishtirish shart emas. Portugaliya kubogi finalidan so‘ng esa «Real» chap qanot uchun «Benfika» bilan Alvaro Karreras bilan muzokalarni boshladi. 22 yoshli futbolchi aslida Madrid tarbiyalanuvchisi hisoblanadi, 2017-20 yillarda «Kastilya»da shug‘ullanib, keyinchalik Manchester akademiyasiga yo‘l olgan.
«Real» ko‘rib chiqayotgan yana bir futbolchi – Anjelo Shtiller. 24 yoshli markaziy yarimhimoyachi bir necha yildan beri top-klublar ko‘z ostida. «Shtutgart» tarkibida bu mavsum nafaqat Bundesligada, balki kuchli beshlik chempionatlarida ko‘p ko‘rsatkichlar bo‘yicha eng yaxshilardan bo‘ldi. Aytishlaricha, Shtillerni jamoaga Toni Kroos tavsiya qilgan.
«Arsenal» bilan deyarli kelishuvga erishgani aytilayotgan Martin Subimendi uchun ham «Real» kurashib ko‘rishi mumkin ekan. Habi Alonso o‘z vaqtida Subimendini «Sosiyedad» yoshlar jamoasidan asosiy tarkibga uchirma qilganini unutmasligimiz kerak.
E’tibor bersangiz, bu nomlar asosan to‘pni nazorat qilishga usta bo‘lgan va elit darajada uzatmalarni amalga oshiradigan ijrochilar. Ayniqsa, Trent, Hausen va Shtiller. Shu bilan birga jismoniy tomondan, katta zonalarni yopish, yakkakurashlar borasida muammolar bo‘ladi. Xuddi Kroosni Kazemiro, Bellinghemni Valverde doim qo‘llagani singari, mazkur futbolchilar uchun ham o‘ziga yarasha mos tizim va kerakli sharoitlar juda muhim hisoblanadi. Habi Alonso o‘z sistemasini qurishda Tchuameni, Valverde kabi mehnatkash futbolchilarning ahamiyati ham katta bo‘lishini hozirdan taxmin qilish mumkin.
Bundan tashqari, ma’lum bo‘lishicha, Habi Alonso «Komo»da ijarada to‘p surgan «Real» tarbiyalanuvchisi Niko Pasni jamoaga qaytarish tarafdori ekan. Italiyaliklar Nikodan rozi va ijara muddatini yana bir yilga cho‘zishni so‘rayotgan bo‘lishsa-da, murabbiy jamoani tark etgan Luka Modrichning o‘rnida Niko Pasdan foydalanmoqchi. Umuman, Habi qayerda ishlamasin, yoshlarga ko‘proq e’tibor qaratadi va tarkibga faol tarzda jalb qilib keladi. Bu jihatdan Endrik, Guler kabi yetarlicha imkoniyatga ega bo‘lmayotgan yoshlar uchun ham ayni muddao.
Shuningdek, matbuot anjumanida Alonso kelajak haqida juda ko‘p to‘xtaldi va jumladan, Bellinghem jamoada asosiy figuralardan biri bo‘lib qolishi, Vinisius va Mbappening juftlikda to‘p surishi muammo emasligi, shuningdek, Rodrigo hech qayerga ketmasligi haqidagi mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi.
Har qancha taxmin bildirilmasin, «Real»ning kuchayishi yoki ortga qaytishi haqida turlicha fikrlar yangramasin, jamoa yangi mavsumda boshqacha bo‘ladi. Ayniqsa, Alonsoning dinamik futbolga tayanishi, faol pressing va to‘p nazorati o‘rtasidagi muvozanat jihatidan Flik, Slot kabi murabbiylarga yaqin ekani hammaga ma’lum va Alonso Madridda ham bu asosiy prinsiplaridan voz kechmaydi. Axir u Madridga ulardan voz kechish uchun emas, o‘z g‘oyalarini kattaroq maydonda, kattaroq futbolchilar bilan namoyish qilish uchun kelyapti.
Demak, futbol uchun bu ajoyib yangilik. Chempionlar Ligasida endi kim yutadi, klasikolar taqdiri qanday o‘zgaradi, buni aytish qiyin-u, lekin bir narsa aniq – endi hammasi yanada qiziqroq bo‘ladi.

Клуб предоставит нового тренера необходимые футболисты? Будет ли тренер продолжать применять свои методы, которые он использовал в Леверкузене, в Мадриде?
Мадридский клуб «Реал» официально объявил о соглашении с Хаби Алонсо. Испанский тренер будет руководить командой до 2028 года и официально начнет свою работу в качестве тренера на чемпионате мира среди клубов, который начнется в июне.
Цитаты
«...Я вернулся домой. Связи с этим клубом никогда не прерывались, и с моим возвращением в Вальдебебас чувства ожили»
«...Я пришел сюда не с моими требованиями, а чтобы работать вместе с командой»
«...Я хочу, чтобы люди, смотря на нашу игру, говорили: вот это настоящая команда, и с надеждой спешили на стадион» (Хаби Алонсо)
«Мы знали, где ты будешь, когда управлял молодежной командой «Реала» в 2018 году. Здесь. Это твоя судьба» (Флорентино Перес)
Неизбежное событие
Снова встреча Хаби Алонсо и «Реала» казалась лишь вопросом времени, и так и произошло. То, что у него есть общая история с «Реалом», естественно сблизило обе стороны – Хаби поставил условие, что если поступит предложение от клубов, за которые он играл, он будет благожелателен к переговорам с «Байером», как вы уже прочитали слова Флорентино Переса выше.
Если Перес говорил о 2018-19 годах, то за эти шесть лет «Реал» и Алонсо сделали необходимые шаги для этой встречи. После ухода Хаби из Мадрида он три года руководил молодежной командой «Соседад», а в 2022 году возглавил «Байер», который находился на грани вылета в середине сезона. За короткое время он превратил леверкузенцев сначала в одного из лидеров, а затем в чемпиона Бундеслиги. Именно этот чемпионский титул, начиная с прошлого сезона, стал поводом для разговоров о тренере Алонсо в высших кругах. «Ливерпуль», «Бавария», «Реал» и ряд других топ-клубов выстроились в очередь, чтобы предложить Алонсо. Это были шаги Алонсо в сторону «Реала», ведь в футболе так: если ты стал лучшим, тебя ждет «Реал». Короче говоря, Хаби Алонсо, добивающийся успехов в «Байере», был как ружье, висящее на стене в рассказах Чехова, и оставалось только ждать, когда оно выстрелит, то есть когда тренер появится в Мадриде.
«Реал», в свою очередь, устал бороться с системным футболом. В то время как другие топ-клубы ломают голову над различными тактиками и системами, «Реал» каждый год проявляет себя как самый успешный клуб самым простым образом, что также создало бы дополнительную уникальность для Мадрида. Но в прошлом сезоне стало очевидно, что этот подход не всегда дает результат. «Реал» до сих пор полагался на индивидуальное мастерство, а также на связи, такие как Кроос – Модрич, Винисиус – Мбаппе, но с каждым годом становится все сложнее заменять уходящих. Поскольку ни Модрич, ни Кроос, ни Бензема не имеют аналогов, их уход естественно отрывает что-то от командной игры. Постоянные поиски, попытки заменить индивидуальные звезды также дороги и не всегда успешны. Естественно, Флорентино Перес начал осознавать необходимость системной команды, которая могла бы работать как часы и служить долго с незначительными корректировками.
Алонсо является идеальным кандидатом для этого. Он известен своей системой и стилем, показал результаты, и в то же время, как личность, он тоже в точку – любимец болельщиков, у него большой опыт как футболиста, он играл почти со всеми звездами, то есть знает, как общаться с новыми поколениями звезд.
Кроме того, особенно в первые сезоны, необходимое качество – достаточная гибкость. Он получил необходимые навыки, играя под руководством короля прагматики Жозе Моуринью и тактика Пепа Гвардиолы.
3-4-3 – новый «Реал»?
В последнее время даже в некоторых серьезных изданиях начали звучать тревожные размышления. Это связано с тактической схемой Алонсо. Хаби – молодой тренер, у которого есть только двухлетний опыт в большом футболе в «Байере», и что важно, все его достижения связаны с схемой 3-4-3. Не станет ли теперь еще более сложным период для футболистов «Реала», которые и так не привыкли к определенным тактическим схемам? Особенно проблемы Рубена Аморима в «МЮ» делают ситуацию еще более важной, ведь переход команды, играющей с четырьмя защитниками, на игру с тремя защитниками считается довольно болезненным процессом.
Давайте рассмотрим состав «Реала» и предположим, какие проблемы могут возникнуть, если Алонсо захочет применить свой лучший стиль.
Центральная защита: Я думаю, что три центральных защитника могут быть найдены в «Реале» без проблем. Игроки, такие как Алаба и Рюдигер, могут немного продвинуться вперед, что может привести к выводу, что это даже более подходяще для защиты «Реала» в 3-4-3.
Футболисты фланга: Это первая проблема. Нужны игроки, которые одинаково полезны как в атаке, так и в защите. В этой схеме фланговые игроки должны не централизоваться, а расширять поле, то есть играть больше на фланге, что делает использование Вальверде и Камавинги в текущем виде более сложным.
Опорная зона: Нужны игроки, которые борются за мяч и имеют хорошие передачи. Я думаю, что с Себальосом, Вальверде, Беллингемом, Камавингой, Тчуамени это наиболее укомплектованная позиция.
Атакующие полузащитники: Обычно в «Байере» за явным нападающим играют два «десятки». Вирс, например, идеальный игрок для этой схемы. Он не только быстрый и умеет дриблингом забивать голы, но также должен быть мастером острых передач и иметь способность управлять игрой. В «Реале» ни Вини, ни Родри, ни Диас полностью подходят под этот профиль. Они могут играть как два «десятки», но для второго игрока определенно нужен подходящий типаж. В текущем составе только Арда Гюлер может стать таким игроком. Но насколько готов Гюлер, этот сезон не показал.
Нападающий: В этой системе можно считать, что Килиан Мбаппе будет более полезен, чем любой другой нападающий. Но есть один важный момент. В этой системе нападающий всегда должен открываться в штрафной в нужный момент и всегда быть готовым завершить атаку. Не требуется возвращаться и участвовать в комбинациях. Если система Алонсо сможет создавать для Мбаппе 3-4 момента в каждом матче, то есть если Мбаппе будет забивать 1-2 гола в каждом матче, то он может согласиться на эту роль, не гонясь за дриблингом или красивыми голами. Например, когда Роналду потерял скорость и дриблинг, он адаптировался и стал явным нападающим. Хотя он уже не «играл с удовольствием», количество голов служило компенсацией. Или возьмем Эрлинга Холанда, который однажды за весь матч коснулся мяча 9 раз и забил 3 гола. Если Мбаппе согласится не играть в футбол, а забивать голы, он может легко стать машиной.
Таким образом, «Реал» должен активно работать на трансферном рынке этим летом, ему необходимо приобрести как минимум двух футболистов на фланг, а также как минимум одного атакующего полузащитника.
Говорят, что Хаби Алонсо на самом деле очень гибкий тренер, и его основной успех заключается в создании системы, исходя из имеющихся исполнителей. Однако также следует признать, что в этом плане он не так опытен, как Анчелотти. Да, в «Байере» он мог выбрать схему 3-4-3, исходя из состава, который у него был в то время, и факт, что он успешно играл с четырьмя защитниками в некоторых крупных матчах (против «Баварии», «Боруссии», «Интера»), также имеет значение, но как топ-тренер долгосрочные успехи пока все же связаны с 3-4-3, и если Алонсо сможет проявить себя и в других условиях и схемах, пока неясно.
Трансферы
С приходом Хаби Алонсо в «Реале» изменяется еще один аспект – трансферная политика. До сих пор Флорентино Перес покупал любого футболиста, который ему нравился, который служил имиджу «Реала» и финансовым доходам, а адаптация его в состав и то, как его использовать, оставалось полностью на совести тренера. Поэтому, скажем, такие футболисты, как Камавинга и Тчуамени, хотя и были довольно талантливы, не получили привычного места в «Реале», в основном занимаясь закрытием пробелов.
С большой вероятностью, Алонсо на это не согласится. Молодой тренер нуждается в футболистах определенного профиля, чтобы его система работала, и естественно, что он будет просить руководство предоставить их. В переговорах это, безусловно, было достаточно согласовано.
Первым трансфером Хаби Алонсо в Мадриде станет Дин Хаусен. Испанец, 20-летний центральный защитник, стал одним из открытий АПЛ. Он хорошо контролирует мяч, обладает способностью видеть поле и доставлять мяч на различные расстояния на высоком уровне. Он, безусловно, станет одной из ключевых фигур в начале атак и в «алонсовских» длинных передачах.
Второй трансфер также касается линии защиты – Трент Александер-Арнольд. Этого футболиста не нужно дополнительно представлять. После финала Кубка Португалии «Реал» начал переговоры с «Бенфикой» о подписании Альваро Каррераса для левого фланга. 22-летний футболист на самом деле является воспитанником Мадрида, он занимался в «Кастилье» с 2017 по 2020 год, а затем отправился в академию Манчестера.
Еще одним футболистом, которого рассматривает «Реал», является Анджело Штиллер. 24-летний центральный полузащитник находится под наблюдением топ-клубов уже несколько лет. В составе «Штутгарта» в этом сезоне он стал одним из лучших по многим показателям не только в Бундеслиге, но и в сильнейших лигах. Говорят, что Штиллера рекомендовал команде Тони Кроос.
«Реал» также может попытаться подписать Мартина Субименди, с которым почти достигнуто соглашение с «Арсеналом». Не следует забывать, что Хаби Алонсо когда-то перевел Субименди из молодежной команды «Соседад» в основной состав.
Обратите внимание, что эти имена в основном относятся к исполнителям, которые умеют контролировать мяч и выполнять передачи на элитном уровне. Особенно Трент, Хаусен и Штиллер. В то же время будут проблемы с физической точки зрения, закрытием больших зон и единоборствами. Как и в случае с Кроосом, который всегда поддерживал Каземиро, и Беллингемом, который всегда поддерживал Вальверде, для этих футболистов также очень важны соответствующая система и необходимые условия. Можно предположить, что Хаби Алонсо также будет полагаться на трудолюбивых футболистов, таких как Тчуамени и Вальверде, при построении своей системы.
Кроме того, стало известно, что Хаби Алонсо поддерживает возвращение Нико Пасса, который играет в аренде в «Комо», в команду. Итальянцы довольны Нико и просят продлить срок аренды еще на год, но тренер хочет использовать Нико Пасса на месте Лука Модрича, который покинул команду. В общем, где бы Хаби ни работал, он всегда уделяет больше внимания молодежи и активно привлекает их в состав. Это также актуально для молодых игроков, таких как Эндрик и Гюлер, которые не получают достаточных возможностей.
Кроме того, на пресс-конференции Алонсо много говорил о будущем, в том числе о том, что Беллингем останется одной из ключевых фигур в команде, что Винисиус и Мбаппе не составляют проблемы в паре, а также о размышлениях о том, что Родриго никуда не уходит.
Сколько бы предположений ни высказывалось о том, усилится ли «Реал» или вернется назад, команда в новом сезоне будет другой. Особенно то, что Алонсо опирается на динамичный футбол, баланс между активным прессингом и контролем мяча, делает его близким к таким тренерам, как Флик и Слот, всем известно, и Алонсо в Мадриде также не откажется от этих основных принципов. В конце концов, он не приходит в Мадрид, чтобы отказаться от них, а чтобы продемонстрировать свои идеи на большем поле, с большими футболистами.
Таким образом, это отличная новость для футбола. Кто теперь выиграет Лигу чемпионов, как изменится судьба классико, сказать трудно, но одно ясно – теперь все станет еще интереснее.