Adliya tizimida davlat xizmatlari kengaytiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5 sentyabr kuni adliya tizimida davlat xizmatlarini kengaytirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar hamda kelgusidagi rejalarga bag‘ishlangan taqdimot bilan tanishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi sakkiz yil davomida adliya sohasida yangicha boshqaruvni joriy etish maqsadida qariyb yetmishta qonun va qarorlar qabul qilindi. Bu davrda tizim aholiga yanada yaqinlashtirilib, davlat xizmatlari ko‘lamini kengaytirish uchun yigirma ortiq yangi vakolatlar berildi.
Mamlakat bo‘ylab ikki yuzdan ziyod Davlat xizmatlari markazlari barpo etildi. Hozirda besh yuzdan ortiq davlat xizmati “bir darcha” tamoyili asosida tez va qulay tarzda ko‘rsatilmoqda, ilgari soatlab, hatto kunlab kutilgan ma’lumotlar esa hozir besh o‘n daqiqada olinmoqda.
Shunga qaramay, davlat idoralari o‘rtasidagi elektron hamkorlik darajasi hali yetarli emasligi tufayli byurokratik to‘siqlar saqlanib qolmoqda. Hozirda ikki yuzdan ortiq davlat xizmati eski tartibda bajarilmoqda, ayniqsa chekka hududlarda aholining xizmatlardan mustaqil foydalanishi cheklangan.
Shu sababli, taqdimotda davlat xizmatlarini yanada ko‘paytirish va ularni soddalashtirish bo‘yicha yangi takliflar muhokama qilindi. Rejalarga ko‘ra, kelgusi uch yil ichida davlat xizmatlari soni to‘qqiz yuzga yetkaziladi.
Yiliga taxminan saksonta xizmat “uch qadam” tamoyili asosida soddalashtiriladi. Aholi gavjum joylar va uzoq hududlarda ming yuzta interaktiv kiosk o‘rnatilishi ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, fuqarolardan 30 turdagi hujjatlarni talab qilish bekor qilinadi. Masalan, Fuqarolik holati dalolatnomalarini yozish organlari nikohlanuvchilardan tibbiy ko‘rik natijalarini, mudofaa bo‘limlari harbiy xizmatga chaqirilayotganlarning turar joyi o‘zgarganligini so‘ramaydi, bu ma’lumotlar axborot tizimlari orqali avtomatik tarzda olinadi.
Bugungi kunda notariuslar 80 dan ortiq turdagi xizmatlarni ko‘rsatmoqda, biroq onlayn xizmatlarning ulushi atigi 11 foizni tashkil etadi. Prezident raqamlashtirish jarayonlarini tezlashtirish orqali fuqarolarga qulaylik yaratishni ta’kidladi.
2025-2027 yillarda bosqichma-bosqich yigirma notarial harakat onlayn shaklga o‘tkaziladi. Bundan tashqari, notarial xizmatlarda shaxsni tasdiqlovchi hujjatlarning aslini talab qilish bekor qilinib, identifikatsiya "FACE-ID" texnologiyasi yordamida amalga oshiriladi.
Sud ekspertiza sohasida ham islohotlar davom etmoqda. Xadicha Sulaymonova nomidagi Respublika sud ekspertiza markazida 64 turdagi xizmatlar ko‘rsatilmoqda, ammo hududlarda bunday xizmatlarning yarmi ham mavjud emas.
Shu bois, hududiy ekspertiza markazlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ekspertiza turlarini 15 tadan 25 taga ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi. Ekspertiza xizmatlarida raqamli texnologiyalar keng joriy etilib, surishtiruv va tergov organlari o‘rtasida hujjatlar almashinuvi to‘liq elektron shaklga o‘tkaziladi.
Yangi xizmatlar qatorida avtohalokat joyini 3D modellashtirish, videotexnika va fototexnika ekspertizalari ham paydo bo‘ladi. Nodavlat sud ekspertiza faoliyatini kengaytirish, mustaqil ish yuritishga ruxsat berish hamda O‘zbekiston Sud ekspertlari palatasini tashkil etish bo‘yicha takliflar ma’qullandi.
Shu bilan birga, aholining huquqiy savodxonligini oshirish muhimligi ta’kidlandi. Buning uchun “Aqlli targ‘ibot” dasturi asosida aholi va tadbirkorlarga yangi hujjatlar haqida ma’lumotlar manzilli va elektron tizimlar orqali yetkaziladi.
“Adliya TV” nomli internet sahifa ishga tushiriladi, u yerda qonunchilik sodda tilda sharhlab boriladi. Islohotlarni sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish uchun mutasaddilarning tashabbuskorligi, javobgarligi va vakolatlari oshiriladi.
Shu bois, vazirlik va idoralar huzuridagi organlarga idoraviy normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilish vakolati beriladi. Bu jarayon soddalashtiriladi va hujjatlar ro‘yxatidan o‘tkazish muddati ikki barobar qisqaradi.

Государственные услуги в системе юстиции расширяются
Президент Шавкат Мирзиёев 5 сентября ознакомился с презентацией, посвящённой расширению государственных услуг в системе юстиции и планам на будущее. Об этом сообщил Zamin.uz.
За последние восемь лет в сфере юстиции было принято около семидесяти законов и постановлений с целью внедрения новой системы управления. За этот период система была приближена к населению, а для расширения спектра государственных услуг было предоставлено более двадцати новых полномочий.
По всей стране было создано более двухсот центров государственных услуг. В настоящее время более пятисот государственных услуг предоставляются по принципу «одного окна» быстро и удобно, тогда как ранее получение информации, на которое уходили часы и даже дни, теперь занимает всего пять-десять минут.
Тем не менее, из-за недостаточного уровня электронного взаимодействия между государственными учреждениями бюрократические препятствия сохраняются. В настоящее время более двухсот государственных услуг выполняются по старой системе, особенно в отдалённых районах население ограничено в самостоятельном использовании услуг.
Поэтому на презентации обсуждались новые предложения по увеличению и упрощению государственных услуг. Согласно планам, в ближайшие три года количество государственных услуг будет доведено до девятисот.
Ежегодно примерно шестьдесят услуг будут упрощены по принципу «трёх шагов». В густонаселённых и отдалённых районах планируется установка тысячи интерактивных киосков.
Кроме того, будет отменено требование предоставления гражданами 30 видов документов. Например, органы записи актов гражданского состояния не будут требовать у вступающих в брак медицинские справки, военкоматы не будут запрашивать информацию об изменении места жительства призывников — эти данные будут автоматически получаться через информационные системы.
В настоящее время нотариусы предоставляют более 80 видов услуг, однако доля онлайн-услуг составляет всего 11 процентов. Президент подчеркнул необходимость ускорения цифровизации для создания удобств для граждан.
В 2025-2027 годах поэтапно двадцать нотариальных действий будут переведены в онлайн-формат. Кроме того, в нотариальных услугах будет отменено требование предъявления оригиналов удостоверяющих личность документов, идентификация будет осуществляться с помощью технологии «FACE-ID».
В сфере судебной экспертизы также продолжаются реформы. В Республиканском центре судебной экспертизы имени Хадичи Сулеймановой предоставляется 64 вида услуг, однако в регионах таких услуг имеется менее половины.
Поэтому поставлена задача укрепить материально-техническую базу региональных экспертных центров и увеличить количество видов экспертиз с 15 до 25. В экспертных услугах будут широко внедрены цифровые технологии, обмен документами между следственными и дознавательными органами будет полностью переведён в электронный формат.
В числе новых услуг появятся 3D-моделирование места ДТП, видеотехническая и фототехническая экспертизы. Были одобрены предложения по расширению деятельности негосударственной судебной экспертизы, разрешению на самостоятельное ведение дел и созданию Палаты судебных экспертов Узбекистана.
Одновременно было подчеркнуто важность повышения правовой грамотности населения. Для этого в рамках программы «Умная пропаганда» населению и предпринимателям будет предоставляться информация о новых документах через адресные и электронные системы.
Будет запущен интернет-портал «Adliya TV», где законодательство будет разъясняться простым языком. Для качественного и своевременного проведения реформ будет усилена инициативность, ответственность и полномочия ответственных лиц.
В связи с этим органам при министерствах и ведомствах будет предоставлено право принимать ведомственные нормативно-правовые акты. Этот процесс будет упрощён, а срок прохождения документов по списку сократится вдвое.
В завершение презентации были подписаны указы и постановления по реализации данных предложений (источник: