O‘zbekistonda sentyabr oyida yangi tug‘ilgan chaqaloqlar uchun suyunchi to‘lovlari amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy himoya milliy agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu oy davomida 28 mingdan ortiq fuqaroga farzand tug‘ilgani munosabati bilan bir martalik suyunchi puli berildi. Umuman olganda, sentyabr oyida jami 40,6 ming nafar fuqaro uchun 47,9 milliard so‘m miqdorida nafaqa to‘lovlari amalga oshirildi.
Shundan 25,6 milliard so‘mi 28 784 nafar ota-onaga suyunchi sifatida berilgan. Bundan tashqari, 11 827 nafar fuqaroga yaqinlarini dafn etish uchun 22,3 milliard so‘mlik nafaqa to‘landi.
Suyunchi nafaqasini olish uchun bola tug‘ilgandan so‘ng olti oy ichida uning ota-onasi shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar bilan “Xalq banki”ning istalgan filialiga murojaat qilishi yoki “Xazna” mobil ilovasi orqali onlayn tarzda ariza yuborishi mumkin. Dafn etish nafaqasi ham xuddi shu tartibda to‘lanadi.
Fuqarolar FHDYO bo‘limi tomonidan berilgan o‘lim guvohnomasi asosida pulni belgilangan shaxsdan oladilar. Agar murojaat qiluvchi shaxs huquqqa ega bo‘lmasa, sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan bo‘lsa yoki ariza o‘lim qayd qilinganidan keyin 60 kundan so‘ng topshirilsa, to‘lov amalga oshirilmaydi.
Hozirgi kunda suyunchi nafaqasi miqdori 893 513 so‘mni, dafn etish nafaqasi esa 1 884 000 so‘mni tashkil etadi. Oldin ijtimoiy tarmoqlarda suyunchi to‘lovlari belgilangan miqdordan kam berilayotgani haqida xabarlar tarqalgan edi, ammo Milliy agentlik bu ma’lumotlarni rad etdi va to‘lovlar belgilangan tartibda o‘z vaqtida amalga oshirilayotganini tasdiqladi.
Ma’lumotlar manbai: Ijtimoiy himoya milliy agentligi.
28-fevral: O‘zbekistonda ob-havo o‘zgaruvchan bo‘ladi
28-fevral kuni O‘zbekiston hududida ob-havo o‘zgaruvchan bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ayrim joylarda bahoriy iliqlik sezilsa, boshqa hududlarda shamol va salqinlik kuzatiladi.
Oʻzbekiston Bugun, 19:40
Bugungi reyslar jadvali — 27 fevral
27 fevral kuni aeroportda jami 32 ta jo‘nash va 35 ta kelish reyslari amalga oshiriladi, deb xabar berdi uzairways.com. Eng erta jo‘nash soati 02:40 da, eng kech esa 23:40 da belgilangan.

ПСЖ и "Челси" столкнутся в Лиге чемпионов
В Узбекистане в сентябре были произведены выплаты единовременного пособия при рождении ребенка. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным Национального агентства социальной защиты, в течение этого месяца более 28 тысяч граждан получили единовременное пособие в связи с рождением ребенка. В целом в сентябре выплаты пособий были произведены в размере 47,9 миллиарда сумов для 40,6 тысячи граждан.
Из этой суммы 25,6 миллиарда сумов было выплачено 28 784 родителям в качестве пособия при рождении ребенка. Кроме того, 11 827 гражданам было выплачено пособие на погребение в размере 22,3 миллиарда сумов.
Для получения пособия при рождении ребенка родители могут обратиться в любой филиал «Халк банка» с документами, удостоверяющими личность, в течение шести месяцев после рождения ребенка или подать заявление онлайн через мобильное приложение «Хазна». Пособие на погребение выплачивается по тому же порядку.
Граждане получают деньги на основании свидетельства о смерти, выданного отделом ЗАГС. Если заявитель не имеет права на получение выплаты, признан судом недееспособным или заявление подано позднее 60 дней после регистрации смерти, выплата не производится.
В настоящее время размер пособия при рождении составляет 893 513 сумов, а пособия на погребение — 1 884 000 сумов. Ранее в социальных сетях распространялись сообщения о том, что выплаты при рождении ребенка производятся в меньшем размере, чем установлено, однако Национальное агентство опровергло эти сведения и подтвердило, что выплаты производятся своевременно и в установленном порядке.
Источник информации: Национальное агентство социальной защиты.
Сегодня авиакомпания обслуживает 32 рейса на вылет и 34 на прилёт, обеспечивая связь с крупными городами России, СНГ и зарубежья. Самый ранний вылет запланирован на 05:05, последний — в 23:35.
28 февраля: В Узбекистане погода будет переменчивой
28 февраля на территории Узбекистана ожидается переменная погода. Об этом сообщает Zamin.uz. В некоторых местах будет ощущаться весеннее тепло, в других регионах ожидаются ветер и прохлада. По
Узбекистан Вчера, 19:40
Сегодня из аэропорта запланировано 32 вылета и 35 прилётов. Самый ранний вылет назначен на 02:40, а последний — на 23:40. Среди популярных направлений для отправления выделяются Дели, Лахор,
Три города Узбекистана – Самарканд, Бухара и Хива – получили международное признание и вошли в список 30 самых красивых городов Азии. Об этом сообщает Zamin.uz. Этот список был опубликован в
Узбекистан 20:31, 26-02-2026
«Узгидромет» предоставил информацию о погоде на пятницу, 27 февраля. Об этом сообщает Zamin.uz. В Ташкенте погода будет переменчивой, осадков не ожидается. Ночью и утром возможен туман. Температура
Узбекистан 19:16, 26-02-2026
Президент Шавкат Мирзиёев посетил массив "Новый Узбекистан", строящийся в Джаркурганском районе Сурхандарьинской области. Об этом сообщает Zamin.uz. Этот массив является частью масштабных