Ijtimoiy himoya kuchayadi: yangi tartib va jarimalar joriy etildi
O‘zbekistonda ijtimoiy himoya tizimini takomillashtirishga qaratilgan yangi tartib va qoidalar joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda shaharsozlik hujjatlarini ishlab chiqishda nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun mos sharoitlar yaratish majburiy talablardan biri sifatida belgilandi. Agar ushbu talab inobatga olinmasdan loyiha tasdiqlansa, bu holat ma’muriy javobgarlikka olib keladi.
Ekspert tashkilotlar tomonidan bunday loyihalarga ijobiy xulosa berilishi ham qonunbuzarlik hisoblanadi va buning uchun javobgarlik belgilangan. Yangi qonunchilikka ko‘ra, bunday qonunbuzarlik uchun aybdor shaxslarga bazaviy hisoblash miqdorining 50-70 baravarigacha jarima solinadi.
Ushbu chora-tadbirlar shahar infratuzilmasini barcha fuqarolar uchun qulay va ochiq qilishga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda. Shuningdek, Ijtimoiy himoya milliy agentligi va uning bo‘linmalari faoliyatiga to‘sqinlik qilish yoki ularning talablarini bajarmaslik ham javobgarlikka sabab bo‘ladi.
Bunday holatlarda fuqarolarga bazaviy hisoblash miqdorining 3-5 baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa 5-10 baravarigacha jarima qo‘llanadi. Ijtimoiy himoyaga muhtoj shaxslar uchun qonunda belgilangan imtiyozlarni ta’minlamaslik ham jazosiz qolmaydi.
Bu kabi qonunbuzarliklar uchun mas’ul shaxslarga bazaviy hisoblash miqdorining 3-5 baravarigacha jarima belgilangan. Yana bir yangilikka ko‘ra, ijtimoiy himoya reestriga kiritilgan oilalarga homiy tashkilotlar tomonidan beriladigan xayriya mablag‘lari (bazaviy hisoblash miqdorining 100 baravarigacha) daromad solig‘idan ozod qilinadi.
Bu qaror ehtiyojmand oilalarni qo‘llab-quvvatlashda homiylikni rag‘batlantirishga xizmat qiladi. Nogironligi bo‘lgan shaxslar, faxriylar, xotin-qizlar va bolalar manfaatlarini himoya qiluvchi jamoat tashkilotlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda davlat boji amaldagi stavkaning 50 foizi miqdorida olinadi.
Shuningdek, ijtimoiy himoya tizimini yanada samarali tashkil etish uchun Ijtimoiy himoya milliy agentligiga ijtimoiy xizmatlar va yordam ko‘rsatish maqsadida ma’lumotlarga ishlov berish vakolati berildi. Ushbu o‘zgarishlar tizimni ochiq va inson manfaatlariga yo‘naltirilgan holda rivojlantirishga qaratilgan.

Социальная защита усиливается: введены новые правила и штрафы
В Узбекистане введены новые правила и нормы, направленные на совершенствование системы социальной защиты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь при разработке градостроительной документации создание условий для лиц с инвалидностью является обязательным требованием. Если этот пункт не будет учтен и проект будет утвержден, это повлечет административную ответственность.
Положительное заключение экспертных организаций по таким проектам также считается нарушением закона, за которое предусмотрена ответственность. Согласно новому законодательству, виновные лица могут быть оштрафованы на сумму от 50 до 70 базовых расчетных величин.
Эти меры рассматриваются как важный шаг по созданию удобной и открытой городской инфраструктуры для всех граждан. Кроме того, препятствование деятельности Национального агентства социальной защиты и его подразделений или невыполнение их требований также влечет ответственность.
В таких случаях граждане могут быть оштрафованы на сумму от 3 до 5 базовых расчетных величин, а должностные лица — от 5 до 10 базовых расчетных величин. Невыполнение предусмотренных законом льгот для нуждающихся в социальной защите также не останется безнаказанным.
За такие нарушения ответственным лицам назначается штраф в размере от 3 до 5 базовых расчетных величин. Еще одно новшество — благотворительные средства, предоставляемые спонсорскими организациями семьям, включенным в реестр социальной защиты (до 100 базовых расчетных величин), освобождаются от налога на доходы.
Это решение направлено на стимулирование спонсорской поддержки нуждающихся семей. Государственная пошлина при регистрации общественных организаций, защищающих интересы лиц с инвалидностью, ветеранов, женщин и детей, взимается в размере 50% от действующей ставки.
Кроме того, для более эффективной организации системы социальной защиты Национальному агентству социальной защиты предоставлено право обработки данных с целью оказания социальных услуг и помощи. Эти изменения направлены на развитие системы открыто и ориентировано на интересы человека.