Yengil sanoat uchun soliq imtiyozlari joriy etiladi
2026–2029 yillarda O‘zbekistonda yengil sanoat va unga aloqador tarmoqlar uchun soliq imtiyozlari va yengilliklar joriy etilishi belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu chora-tadbirlar ishlab chiqarish hajmini oshirish, investitsiyalarni jalb qilish va sanoatni rivojlantirishga qaratilgan. Shuningdek, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish orqali ishlab chiqarilgan ortiqcha elektr energiyasini sotish mexanizmi ham bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yiladi.
2026 yil 1 yanvardan boshlab yengil sanoat korxonalari quvvati 5 MVtgacha bo‘lgan qayta tiklanuvchi energiya qurilmalaridan foydalanib, ishlab chiqarilgan elektr energiyasining korxona ehtiyojidan ortiqcha qismini sotish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu esa korxonalarga qo‘shimcha daromad manbai yaratadi.
Bundan tashqari, paxta tayyorlash punktlari uchun ham yengilliklar joriy etildi. 2026 yil 1 yanvardan 2028 yil 1 yanvargacha ushbu punktlar faoliyatining mavsumiyligi hisobga olinib, mol-mulk va yer soliqlari 50 foizga kamaytirilgan stavkada to‘lanadi.
Bu qaror ayniqsa mavsumdan tashqari davrda xarajatlarni kamaytirishga yordam beradi. 2026–2029 yillar davomida boshqa qator imtiyozlar ham amal qiladi.
Masalan, tijorat banklari balansidagi to‘qimachilik va tikuv-trikotaj korxonalarining mol-mulklari investorlarga sotilganda qo‘shilgan qiymat solig‘idan (QQS) ozod etiladi. Shuningdek, ushbu korxonalarni xarid qilgan investorlar ishlab chiqarish faoliyatini 6 oy ichida tiklash sharti bilan mol-mulk solig‘ini bir yil davomida 50 foizga kamaytirilgan stavkada to‘laydi.
Charm-poyabzal, mo‘ynachilik va chorvachilik bilan bog‘liq korxonalar uchun mavjud soliq imtiyozlari muddati uzaytiriladi. Bu chora-tadbirlar sanoatning rivojlanishi va ishlab chiqarish hajmini oshirishga xizmat qiladi.
Ayniqsa, qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish xarajatlarni kamaytirib, energiya bozorida yangi imkoniyatlar yaratadi. Endi asosiy savol shuki, bu imtiyozlar amaliyotda qanchalik samarali bo‘ladi va korxonalar ularni real natijaga aylantira oladimi?
Chunki qog‘ozdagi rejalar chiroyli ko‘rinsa-da, sanoat rivoji ishlab chiqarish hajmi va yangi ish o‘rinlari orqali baholanadi. Manba: Zamin.uz.

Налоговые льготы для легкой промышленности вводятся
В 2026–2029 годах в Узбекистане будут введены налоговые льготы и послабления для легкой промышленности и связанных с ней отраслей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти меры направлены на увеличение объемов производства, привлечение инвестиций и развитие промышленности. Также поэтапно будет внедрен механизм продажи избыточной электроэнергии, произведенной с использованием возобновляемых источников энергии.
С 1 января 2026 года предприятия легкой промышленности смогут продавать избыточную часть электроэнергии, произведенной с помощью возобновляемых энергетических установок мощностью до 5 МВт, сверх собственных нужд предприятия. Это создаст дополнительный источник дохода для предприятий.
Кроме того, для пунктов подготовки хлопка также введены послабления. С 1 января 2026 года по 1 января 2028 года с учетом сезонности деятельности этих пунктов налог на имущество и земельный налог будут уплачиваться по ставке, уменьшенной на 50 процентов.
Это решение особенно поможет снизить расходы в несезонный период. В течение 2026–2029 годов будут действовать и другие льготы.
Например, при продаже имущества текстильных и швейных предприятий, находящегося на балансе коммерческих банков, инвесторам освобождаются от уплаты налога на добавленную стоимость (НДС). Также инвесторы, приобретшие эти предприятия, при условии восстановления производственной деятельности в течение 6 месяцев, будут платить налог на имущество по ставке, уменьшенной на 50 процентов, в течение одного года.
Для предприятий, связанных с кожевенным производством, меховым и животноводческим хозяйством, срок действия существующих налоговых льгот будет продлен. Эти меры способствуют развитию промышленности и увеличению объемов производства.
Особенно использование возобновляемых источников энергии снижает затраты и создает новые возможности на энергетическом рынке. Теперь главный вопрос в том, насколько эффективно эти льготы будут работать на практике и смогут ли предприятия превратить их в реальные результаты?
Потому что планы на бумаге могут выглядеть красиво, но развитие промышленности оценивается по объемам производства и созданию новых рабочих мест. Источник: Zamin.uz.