Milliy taomlarimizni dunyoga tanituvchilarga davlatdan katta qo‘llab-quvvatlash
O‘zbekistonda milliy turizm salohiyatini oshirish va o‘zbek brendini jahonga olib chiqishga qaratilgan yana bir muhim tashabbus amalga oshirildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev imzolagan “2025–2026 yillarda sayyohlar oqimini keskin ko‘paytirish va turistik xizmatlar ko‘lamini jadal kengaytirish orqali turizmning iqtisodiyotdagi o‘rni va ahamiyatini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonda xorijda o‘zbek milliy taomlarini targ‘ib qiluvchi tadbirkorlarga davlat tomonidan moddiy yordam ko‘rsatilishi belgilandi.
Subsidiyalar qanday beriladi?
Turizm qo‘mitasi tomonidan belgilangan yetakchi davlatlarda mahalliy tadbirkorlar tomonidan har yili kamida 50 ta o‘zbek milliy taomlariga ixtisoslashtirilgan restoran va umumiy ovqatlanish korxonalari tashkil etilganda, quyidagi xarajatlar davlat tomonidan bir martaga subsidiyalanadi:
- Ro‘yxatdan o‘tish, ruxsatnoma olish;
- Ijara va dizayn ishlari;
- Zarur uskunalar va anjomlar xarid qilish.
Bu xarajatlarning 50 foizi qoplab beriladi, lekin subsidiya miqdori 25 ming dollardan oshmasligi kerak.
Bundan tashqari, chet elda faoliyat yuritayotgan restoranlar uchun har yili 300 kggacha mahsulotni O‘zbekistondan yetkazib berish bilan bog‘liq transport xarajatlarining 50 foizi (maksimum 100 million so‘m) to‘lab beriladi.
Ushbu maqsadlar uchun har yili davlat budjetidan 30 milliard so‘m ajratiladi.
Media targ‘ibotga ham alohida mablag‘
2025 yil 1 sentyabrdan 2028 yil 1 yanvargacha mehmonxonalar va restoranlar tomonidan tayyorlangan videokontent, reklama roliklari, kliplar, anime materiallar va boshqa audiovizual targ‘ibot ishlari uchun sarflangan mablag‘larning 50 foizi (bir obyekt uchun 50 million so‘mgacha) ham Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan qoplab beriladi. Bu yo‘nalish uchun har yili 20 milliard so‘m ajratish rejalashtirilgan.
Mirziyoyevning shaxsiy tashabbusi
Eslatib o‘tamiz, 2 may kuni Prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda xorijda o‘zbek milliy taomlarini keng targ‘ib qilayotgan restoratorlarni qo‘llab-quvvatlash zarurligi ta’kidlangandi. Davlat rahbari tegishli mutasaddilarga xorijda restoran ochish jarayonida ro‘yxatdan o‘tish, ruxsatnoma olish va boshqa tashkiliy masalalar bilan bog‘liq xarajatlarni subsidiyalash vazifasini topshirgan edi.
Bu farmon faqat tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash vositasi emas, balki o‘zbek taomlari va madaniyatini jahonga tanitish yo‘lidagi katta qadamdir. Siz ham o‘zbek taomxonalarini chet elda ko‘paytirish g‘oyasini qanday baholaysiz?
Oʻzbekiston Bugun, 19:37
Oʻzbekiston Bugun, 14:48
O'zbekiston Respublikasida uy-joy muammosini hal qilish va aholining yashash sharoitlarini yaxshilash yo'lidagi ishlar davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Prezidentimizning yangi
Oʻzbekiston Bugun, 14:27
10 mart kuni O‘zbekistonning ko‘plab hududlarida havo keskin soviydi, ba’zi joylarda yomg‘ir va qor aralash yog‘ingarchilik kuzatilishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Sinoptiklarning
Oʻzbekiston Bugun, 13:49
O'zbekistonning oltin valyuta zaxiralari bugun mamlakat tarixidagi eng yuqori ko'rsatkichga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Markaziy bankning so'nggi ma'lumotlariga

Государственная поддержка для тех, кто знакомит мир с нашими национальными блюдами
В Узбекистане реализована еще одна важная инициатива, направленная на повышение национального туристического потенциала и продвижение узбекского бренда на мировой арене. В указе президента Шавката Мирзиёева «О мерах по резкому увеличению потока туристов и быстрому расширению объема туристических услуг в 2025-2026 годах» предусмотрена государственная материальная поддержка для предпринимателей, которые продвигают узбекские национальные блюда за границей.
Как будут предоставляться субсидии?
При создании местными предпринимателями не менее 50 ресторанов и предприятий общественного питания, специализирующихся на узбекских национальных блюдах, в ведущих странах, определенных Комитетом по туризму, следующие расходы будут субсидироваться государством единовременно:
- Регистрация, получение разрешений;
- Аренда и дизайн работ;
- Покупка необходимого оборудования и инвентаря.
Эти расходы будут покрыты на 50 процентов, но сумма субсидии не должна превышать 25 тысяч долларов.
Кроме того, для ресторанов, работающих за границей, ежегодно будет компенсироваться 50 процентов транспортных расходов, связанных с поставкой продукции из Узбекистана в объеме до 300 кг (максимум 100 миллионов сумов).
На эти цели ежегодно из государственного бюджета выделяется 30 миллиардов сумов.
Отдельные средства на медиа-продвижение
С 1 сентября 2025 года по 1 января 2028 года 50 процентов средств, потраченных на видеоконтент, рекламные ролики, клипы, анимационные материалы и другие аудиовизуальные рекламные работы, подготовленные гостиницами и ресторанами (до 50 миллионов сумов на один объект), также будут компенсироваться Фондом поддержки туризма. На это направление планируется выделять ежегодно 20 миллиардов сумов.
Личное инициатива Мирзиёева
Напоминаем, что на заседании, проведенном под председательством президента 2 мая, подчеркивалась необходимость поддержки рестораторов, активно продвигающих узбекские национальные блюда за границей. Государственный лидер поручил соответствующим ответственным лицам субсидировать расходы, связанные с регистрацией, получением разрешений и другими организационными вопросами при открытии ресторанов за границей.
Этот указ является не только средством поддержки предпринимателей, но и большим шагом на пути к популяризации узбекской кухни и культуры в мире. Как вы оцениваете идею увеличения узбекских ресторанов за границей?