Semak: Rostovning himoya sxemasi o‘zgarmaydi
«Zenit» jamoasining bosh murabbiyi Sergey Semak «Match TV» telekanaliga Rostov jamoasi bilan o‘yin oldidan intervyu berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U o‘z fikrlarida shunday dedi: Rostov jamoasi faol o‘ynaydi va yuqori bosim o‘tkazadi. Albatta, tezkor va to‘pni yaxshi qabul qila oladigan, kombinatsion futbolni yaxshi tushunadigan futbolchi kerak bo‘ladi.
O‘yin ochiq kechishi mumkin, ayrim paytlarda maydonda bo‘sh zonalar paydo bo‘ladi. Menimcha, bu ayniqsa markaziy maydonda yaqqol ko‘zga tashlanadi.
Keyinchalik Rostov jamoasi o‘z o‘yinini past blokka o‘tkazadi, ya’ni 5-4 tartibida himoya chizig‘ini tashkil qiladi. Bu o‘yinda, ayniqsa markazda, biroz farq bo‘ladi va maydonda bo‘sh joylar yuzaga keladi.
Ammo Rostov odatda o‘ynaydigan sxemani tanlasa, biz shunga mos ravishda bugungi o‘yinda maydonga tushadigan futbolchilarni belgiladik. Shunday qilib, o‘yinning harakatlari va taktikasini hisobga olib, jamoamizni tayyorladik.

Семак: Защитная схема Ростова не изменится
Главный тренер команды «Зенит» Сергей Семак дал интервью телеканалу «Матч ТВ» перед игрой с командой Ростов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он сказал следующее: Команда Ростов активно играет и оказывает высокий прессинг. Конечно, потребуется быстрый игрок, который хорошо принимает мяч и понимает комбинационный футбол.
Игра может быть открытой, в некоторые моменты на поле будут появляться свободные зоны. Мне кажется, это особенно будет заметно в центре поля.
Позже команда Ростов перейдет к своей игре с низким блоком, то есть организует защитную линию в 5-4. В этой игре, особенно в центре, будет небольшая разница, и на поле появятся свободные места.
Однако если Ростов выберет схему, по которой он обычно играет, мы соответственно определили игроков, которые выйдут на поле в сегодняшней игре. Таким образом, учитывая действия и тактику игры, мы подготовили нашу команду.