Riancho Rossiyada legioner limitini kuchaytirishni qo‘llab-quvvatladi
Ispaniyalik mutaxassis Raul Riancho, ilgari “Spartak” jamoasining bosh murabbiyi bo‘lgan, Rossiya Premyer Ligasi legionerlar soniga qo‘yilgan cheklov va uning kuchaytirilishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Yaqinda Rossiya Sport vazirligi amaldagi limitni o‘zgartirishni taklif qilayotgani haqida ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Ularning taklifiga ko‘ra, “10+5” formulasi joriy etilishi mumkin, ya’ni ro‘yxatda maksimal o‘n nafar legioner bo‘lishi va maydonda bir vaqtning o‘zida beshtasi harakatlanishi lozim.
Riancho fikricha, bu juda qiziqarli taklif, chunki bu Rossiya ligasi rahbarlari mamlakatda yaxshi murabbiylar borligiga ishonch bildirayotganini anglatadi. Ular akademiyalarda sifatli rus futbolchilarini tarbiyalashga qodir.
Hozirgi qoidalarga ko‘ra, Rossiya chempionatida klub ro‘yxatida 13 nafar legioner bo‘lishi mumkin, ularning sakkiztasi maydonda bir vaqtning o‘zida o‘ynashi mumkin. Bu o‘zgarishlar Rossiya futbolining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Legionerlar sonining kamayishi mahalliy futbolchilarga ko‘proq imkoniyat yaratadi va ularning malakasini oshirishga yordam beradi. Shu bilan birga, murabbiylar va klublar yangi shartlarga moslashishlari zarur bo‘ladi.
Umuman olganda, bu o‘zgarishlar Rossiya futbolining sifatini oshirishga xizmat qiladi, deb hisoblanmoqda.

Рианхо поддержал усиление лимита легионеров в России
Испанский специалист Рауль Рианхо, ранее являвшийся главным тренером команды «Спартак», высказал мнение о лимите на количество легионеров в Российской Премьер-Лиге и о возможности его ужесточения. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Недавно появилась информация о том, что Министерство спорта России предлагает изменить действующий лимит. Согласно их предложению, может быть введена формула «10+5», то есть в списке должно быть максимум десять легионеров, и на поле одновременно могут находиться пять из них.
По мнению Рианхо, это очень интересное предложение, так как оно свидетельствует о том, что руководители российской лиги уверены в наличии хороших тренеров в стране. Они способны воспитывать качественных российских футболистов в академиях.
Согласно действующим правилам, в клубном списке чемпионата России может быть 13 легионеров, из которых восемь могут играть одновременно на поле. Ожидается, что эти изменения положительно скажутся на развитии российского футбола.
Снижение числа легионеров создаст больше возможностей для местных футболистов и поможет повысить их квалификацию. В то же время тренерам и клубам придется адаптироваться к новым условиям.