G‘arb maxsus xizmatlari: Putin Ukraina bilan muzokaralarda yon berishga tayyor emas
Bloomberg agentligi g‘arb maxsus xizmatlari manbalariga tayanib, Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukraina bilan urushni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralarda yon berishga tayyor emasligini xabar qildi. Manbalarning ta’kidlashicha, Kreml bosib olingan hududlar, Yevropa tinchlikparvar kuchlarining joylashtirilishi va Ukraina neytraliteti masalalarida murosaga borishni rad etmoqda.
Putinning pozitsiyasi va G‘arb maxsus xizmatlarining tahlili
G‘arb maxsus xizmatlari manbalarining ma’lum qilishicha, Putin muzokaralarga kirishishdan oldin Ukraina va G‘arb davlatlari qabul qila olmaydigan "maksimalistik" talablarni qo‘ygan. U, shuningdek, agar o‘z maqsadlariga erisha olmasa, urushni davom ettirishga tayyorligini aniq bildirgan.
Bloomberg‘ning qayd etishicha, g‘arb maxsus xizmatlarining xulosalari AQSH prezidenti Donald Trampning Putin tinchlikka tayyor ekanligi haqidagi bayonotiga zid. Tramp 7 mart kuni jurnalistlarga “To‘g‘risini aytganda, Ukraina bilan ishlash qiyin, chunki ularning muzokaralarda kuchli pozitsiyasi yo‘q” degan edi.
Kremlning javobi va Ukraina muzokaralari
Rossiya prezidentining matbuot kotibi Dmitriy Peskov esa g‘arb maxsus xizmatlarining bu kabi ma’lumotlarini inkor qildi. Uning ta’kidlashicha, Ukraina mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish bo‘yicha muzokaralarni boshlash uchun “avval Kiyev qadam tashlashi kerak” va Rossiya diplomatik yechimlarni ma’qul ko‘radi.
“Rossiya tinchlikka intiladi va biz o‘z maqsadlarimizga diplomatik vositalar orqali erishishni ma’qul ko‘ramiz”, – deydi Peskov.
11 mart kuni Saudiya Arabistonining Jidda shahrida Ukraina va AQSH vakillari o‘rtasida muhim muzokaralar o‘tkazilmoqda. AQSH davlat kotibi Marko Rubioning ta’kidlashicha, Vashington Ukrainaga harbiy yordamni qayta tiklash imkoniyatini ushbu uchrashuv natijalariga bog‘liq holda ko‘rib chiqmoqda. Shuningdek, Financial Times ma’lumotiga ko‘ra, Ukraina Jiddadagi muzokaralarda Rossiya bilan qisman o‘t ochishni to‘xtatish taklifini ilgari suradi.
Muzokaralardan nimalar kutilmoqda?
Ukraina va G‘arb davlatlari uchun Putinning pozitsiyasi keskinlikni saqlab qolmoqda. Rossiya esa muzokaralarga tayyorligi haqida bayonot bergani bilan, aslida, Kiyevni birinchi qadam tashlashga majbur qilmoqchi.
Jiddadagi muzokaralar natijasiga qarab, AQSH va Ukraina strategiyasi o‘zgarishi mumkin. Agar Kiyev qisman o‘t ochishni to‘xtatish taklifini ilgari sursa, bu Rossiya bilan tinchlik muzokaralarini boshlashning birinchi bosqichi sifatida baholanishi mumkin.
Biroq, g‘arb maxsus xizmatlarining ta’kidlashicha, Putin hech qanday murosaga borishni xohlamayotgani muzokara jarayonini yanada murakkablashtirishi mumkin. Bundan kelib chiqib, Ukraina va uning g‘arbdagi hamkorlari Rossiyani muzokaralarga jalb qilish uchun qanday yo‘l tutishi hali noma’lumligicha qolmoqda.

Западные спецслужбы: Путин не готов идти на уступки в переговорах с Украиной
Агентство Bloomberg, ссылаясь на источники западных спецслужб, сообщает, что президент России Владимир Путин не готов идти на уступки в переговорах о прекращении войны с Украиной. По словам источников, Кремль отказывается идти на компромисс по вопросам оккупированных территорий, размещения миротворческих сил Европы и нейтралитета Украины.
Позиция Путина и анализ западных спецслужб
По информации источников западных спецслужб, Путин выдвинул "максималистские" требования, которые Украина и западные страны не могут принять, прежде чем начать переговоры. Он также ясно дал понять, что готов продолжать войну, если не сможет достичь своих целей.
Как отмечает Bloomberg, выводы западных спецслужб противоречат заявлению президента США Дональда Трампа о том, что Путин готов к миру. Трамп 7 марта сказал журналистам: "Честно говоря, работать с Украиной сложно, потому что у них нет сильной позиции на переговорах".
Ответ Кремля и переговоры с Украиной
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков опроверг подобные данные западных спецслужб. Он отметил, что для начала переговоров о мирном разрешении конфликта "Киев должен сделать первый шаг", и Россия предпочитает дипломатические решения.
“Россия стремится к миру, и мы предпочитаем достигать наших целей дипломатическими средствами”, – говорит Песков.
11 марта в городе Джидда, Саудовская Аравия, проходят важные переговоры между представителями Украины и США. По словам государственного секретаря США Марка Рубио, Вашингтон рассматривает возможность восстановления военной помощи Украине в зависимости от результатов этой встречи. Также, согласно данным Financial Times, Украина выдвинет предложение о частичном прекращении огня с Россией на переговорах в Джидде.
Что ожидать от переговоров?
Позиция Путина сохраняет напряженность для Украины и западных стран. Хотя Россия заявила о своей готовности к переговорам, на самом деле она хочет заставить Киев сделать первый шаг.
В зависимости от результатов переговоров в Джидде стратегия США и Украины может измениться. Если Киев выдвинет предложение о частичном прекращении огня, это может быть оценено как первый шаг к началу мирных переговоров с Россией.
Однако, по словам западных спецслужб, нежелание Путина идти на какие-либо уступки может усложнить процесс переговоров. Исходя из этого, остается неясным, каким образом Украина и ее западные партнеры будут пытаться вовлечь Россию в переговоры.