Taniqli futbol agenti Vladimir Kuzmichev Rossiyada yosh futbolchilarni rivojlantirish uchun legionerlar soniga cheklovlarni kuchaytirish foyda keltiradimi, degan savolga o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, muammo cheklovlarda emas. Asosiy masala yosh futbolchilarni tayyorlashga jiddiy yondashishda.
Kuzmichevning so‘zlariga ko‘ra, cheklov qanday bo‘lishidan qat’i nazar, agar bu ish bilan butun mamlakat miqyosida, professional tarzda shug‘ullanilmasa, vaziyat o‘zgarmaydi. Yangi futbolchilarni yetishtirish alohida bir klub yoki shaharning emas, balki butun mamlakatning vazifasi bo‘lishi kerak.
Yaqinda Rossiya Sport vazirligi chet el futbolchilari sonini kamaytirish taklifini ilgari surdi. Taklifga ko‘ra, cheklov “10+5” shaklida bo‘lib, klub tarkibida 10 nafar legioner bo‘lishi mumkin, ulardan 5 nafari bir vaqtning o‘zida maydonda o‘ynashi mumkin.
Hozirgi vaqtda Rossiya Premer-ligasida “13+8” tartibi amal qilmoqda. Bu tartibga ko‘ra, klub tarkibida 13 nafar legioner bo‘lishi mumkin va 8 nafari maydonga chiqish huquqiga ega.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, yosh futbolchilarni rivojlantirish uchun cheklovlarni kuchaytirishning o‘zi yetarli emas. Muhimi, futbolchilarni sifatli tayyorlash va ularni qo‘llab-quvvatlash tizimini yo‘lga qo‘yishdir.

Кузьмичев: Не ограничение, а важно подготовить молодого футболиста
Известный футбольный агент Владимир Кузьмичев высказал свое мнение на вопрос, принесут ли ограничения на количество легионеров пользу для развития молодых футболистов в России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, проблема не в ограничениях. Основная задача — это серьезный подход к подготовке молодых футболистов.
Согласно словам Кузьмичева, независимо от того, какие будут ограничения, если этим делом не заниматься на уровне всей страны, профессионально, ситуация не изменится. Выращивание новых футболистов должно быть задачей не только одного клуба или города, но и всей страны.
Недавно Министерство спорта России предложило сократить количество иностранных футболистов. Согласно предложению, ограничения будут в форме “10+5”, где в составе клуба может быть 10 легионеров, из которых 5 могут одновременно находиться на поле.
В настоящее время в Российской Премьер-лиге действует система “13+8”. Согласно этой системе, в составе клуба может быть 13 легионеров, и 8 из них имеют право выходить на поле.
По мнению специалистов, одних только ограничений для развития молодых футболистов недостаточно. Важно наладить систему качественной подготовки футболистов и их поддержки.