Kelgusi mavsumdan Rossiya Premer-ligasida legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklovlar kuchaytirilishi kutilmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu borada Maxachkala shahrining “Dinamo” klubi bosh direktori Shamil Gazizov o‘z fikrini bildirdi. Unga ko‘ra, hozirgi vaqtda Rossiyada xorijlik futbolchilarga nisbatan cheklovlarni kuchaytirish uchun hali erta.
Gazizovning aytishicha, mamlakat futboli xalqaro musobaqalarda ishtirok etmayotgan bir paytda bu kabi choralarni joriy etish maqsadga muvofiq emas. U, agar Rossiya klublari Yevropa maydonlarida o‘z o‘yinini namoyish eta boshlasa, shundagina legionerlar cheklovini kuchaytirish to‘g‘ri bo‘lishini ta’kidladi.
Gazizov, shuningdek, so‘nggi yillarda Premer-ligada biror klubning to‘liq ustunligi kuzatilmayotganini legionerlar cheklovining nisbatan yumshoq bo‘lishi bilan izohladi. Hozirda Rossiya Premer-ligasi klublariga bir mavsumda eng ko‘pi bilan 13 nafar legionerni ro‘yxatdan o‘tkazishga ruxsat berilgan.
Ularning 8 nafari bir vaqtda maydonda harakat qilishi mumkin. Ma’lum qilinishicha, yaqin kunlarda ushbu “13+8” tizimi o‘rniga “10+5” tizimi joriy qilinishi mumkin.
Bu esa legioner futbolchilar soni yanada kamayishini anglatadi. Mutaxassislar bu o‘zgarishlar Rossiya futbolining rivojiga qanday ta’sir ko‘rsatishini muhokama qilmoqda.

Газизов выступил против усиления ограничений на легионеров
С наступающим сезоном ожидается ужесточение лимитов на количество легионеров в Российской Премьер-лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По этому поводу генеральный директор махачкалинского клуба "Динамо" Шамиль Газизов высказал свое мнение. По его словам, в настоящее время в России еще рано усиливать ограничения на иностранных футболистов.
Газизов отметил, что в то время, когда футбол страны не участвует в международных турнирах, введение таких мер нецелесообразно. Он подчеркнул, что только если российские клубы начнут демонстрировать свою игру на европейских площадках, тогда будет правильно ужесточить лимит на легионеров.
Газизов также объяснил, что отсутствие полного доминирования какого-либо клуба в Премьер-лиге в последние годы связано с относительно мягким лимитом на легионеров. В настоящее время клубам Российской Премьер-лиги разрешено регистрировать не более 13 легионеров за сезон.
Из них 8 могут одновременно находиться на поле. Сообщается, что в ближайшие дни вместо системы "13+8" может быть введена система "10+5".
Это означает, что количество легионеров еще больше сократится. Эксперты обсуждают, как эти изменения повлияют на развитие российского футбола.