Mashhur murabbiy Valeriy Nepomnyashiy Rossiya futbolida legionerlarga qo‘yiladigan cheklovlar haqida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Keyingi mavsumdan boshlab legionerlar soniga bo‘lgan talablar yanada kuchaytirilishi rejalashtirilmoqda. Hozirgi vaqtda amal qilayotgan “13+8” tartibi, ya’ni bir mavsumda jamoa ro‘yxatida eng ko‘pi bilan 13 nafar legioner bo‘lishi va maydonda bittada 8 nafar legioner qatnashishi mumkinligi o‘rniga, “10+5” tizimi joriy etilishi mumkin.
Bu yangi tartib asosida jamoa ro‘yxatida 10 nafar, maydonda esa 5 nafar legioner bo‘lishiga ruxsat beriladi. Valeriy Nepomnyashiy bu cheklovlarning kuchaytirilishini tushunish bilan qabul qilayotganini bildirdi.
Uning fikricha, hozirgi vaqtda Rossiya Premer-ligasida ko‘plab legionerlar o‘ynayotgan bo‘lsa-da, ularning ko‘pchiligi belgilangan mezonlarga mos kelmaydi. U legionerlarning sifati yuqori bo‘lishini istaydi, biroq hozir aynan o‘rtacha darajadagi chet ellik futbolchilar ko‘proq va ko‘plari zahirada o‘tiradi.
Shu sababdan, cheklovni kuchaytirish vaqtinchalik bo‘lsa-da, to‘g‘ri deb hisoblaydi. Ayni vaqtda Rossiya Premer-ligasida uch tur o‘ynab bo‘lindi va “Lokomotiv” jamoasi peshqadamlik qilmoqda.
Mikhail Galaktionov boshchiligidagi ushbu jamoa uchta tur natijasiga ko‘ra, birorta ham ochko yo‘qotmagan yagona jamoa bo‘lib turibdi.

Непомнящий прокомментировал усиление ограничения легионеров
Известный тренер Валерий Непомнящий поделился своими мыслями о лимитах на легионеров в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
С следующего сезона планируется ужесточение требований к количеству легионеров. Вместо действующей схемы “13+8”, то есть максимум 13 легионеров в заявке команды и 8 на поле, может быть введена система “10+5”.
По новой схеме в заявке команды будет разрешено 10 легионеров, а на поле – 5. Валерий Непомнящий заявил, что понимает и принимает ужесточение этих ограничений.
По его мнению, хотя в настоящее время в Российской Премьер-Лиге играет много легионеров, большинство из них не соответствует установленным критериям. Он хочет, чтобы качество легионеров было высоким, однако сейчас именно средние иностранные футболисты преобладают, и многие из них сидят на скамейке запасных.
Поэтому, хотя ужесточение лимита временное, он считает его правильным. В настоящее время в Российской Премьер-Лиге прошло три тура, и команда “Локомотив” занимает первое место.
Эта команда под руководством Михаила Галактионова является единственной, которая не потеряла ни одного очка по итогам трех туров.