Ommaviy axborot vositalarida Ukraina futbolchisi Ilya Zabarnyy Parijning PSJ klubiga faqatgina rossiyalik darvozabon Matvey Safonov jamoani tark etsa, o‘tishi mumkinligi haqida xabarlar tarqaldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu borada Rossiya Davlat Dumasi deputati Dmitriy Svischyov o‘z fikrini bildirdi. Deputat Svischyovning aytishicha, u nega aynan sportga aloqasi bo‘lmagan sabablar tufayli rossiyalik darvozabon jamoani tark etishi kerakligini tushunmaydi.
Uning ta’kidlashicha, Safonov o‘z pozitsiyasida dunyoning eng yaxshi darvozabonlaridan biri hisoblanadi va u ish topishda qiynalib qolmaydi. Svischyov shuningdek, PSJ klubining ukrainalik maslahatchilarning fikriga quloq tutishini ham noto‘g‘ri deb hisoblaydi.
Svischyov o‘z so‘zida sport va siyosatni aralashtirmaslik lozimligini ta’kidladi. Uning fikriga ko‘ra, bunday holatlar sportning asosiy tamoyillariga zid keladi.
Ma’lumot uchun, Matvey Safonov o‘tgan yilning yozidan beri PSJ klubi sharafini himoya qilmoqda. Parij klubida u Frantsiya chempionati, Frantsiya kubogi, Frantsiya Superkubogi va Chempionlar ligasida g‘alaba qozongan.
Ukrainalik futbolchi Zabarnyy esa PSJ klubiga o‘tish uchun Safonovning jamoani tark etishini shart qilib qo‘ygani aytilmoqda.

Депутат: Сафонов остается в ПСЖ в соответствии со спортивными принципами
В средствах массовой информации появились сообщения о том, что украинский футболист Илья Заберный может перейти в клуб ПСЖ только в том случае, если российский вратарь Матвей Сафонов покинет команду. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По этому поводу депутат Государственной Думы России Дмитрий Свищев высказал свое мнение. По словам депутата Свищева, он не понимает, почему именно по причинам, не связанным со спортом, российский вратарь должен покинуть команду.
Он подчеркнул, что Сафонов считается одним из лучших вратарей мира на своей позиции и не будет испытывать трудностей с поиском работы. Свищев также считает неправильным, что клуб ПСЖ прислушивается к мнению украинских консультантов.
Свищев в своем выступлении отметил, что необходимо не смешивать спорт и политику. По его мнению, такие ситуации противоречат основным принципам спорта.
Для справки, Матвей Сафонов защищает честь клуба ПСЖ с прошлого лета. В парижском клубе он стал победителем чемпионата Франции, Кубка Франции, Суперкубка Франции и Лиги чемпионов.
Упоминается, что украинский футболист Заберный поставил условие, что для перехода в клуб ПСЖ Сафонов должен покинуть команду.