Superkompyuter “Spartak” uchun oltinchi o‘rinni bashorat qildi
Opta mutaxassislari superkompyuter yordamida Rossiya oliy ligasi jamoalarining turnir jadvalidagi o‘rinlari bo‘yicha ehtimolliklarni hisoblab chiqdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Chempionatning asosiy favoritlari haqida ilgari ma’lumot berilgan edi. Endi esa superkompyuter “Spartak” jamoasining imkoniyatlarini qanday baholaganiga to‘xtalamiz.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, “Spartak” jamoasining eng ehtimoliy yakuniy o‘rni oltinchi bo‘lishi kutilmoqda. Ushbu natijaning ehtimoli 13,1 foizni tashkil etadi.
Qolgan o‘rinlar bo‘yicha ehtimollar quyidagicha: birinchi o‘rin – 2,9 foiz, ikkinchi o‘rin – 4,9 foiz, uchinchi o‘rin – 8,2 foiz, to‘rtinchi o‘rin – 10,9 foiz, beshinchi o‘rin – 12,8 foiz, yettinchi o‘rin – 12,7 foiz, sakkizinchi o‘rin – 10,9 foiz, to‘qqizinchi o‘rin – 8,2 foiz, o‘ninchi o‘rin – 5,9 foiz, o‘n birinchi o‘rin – 4,3 foiz, o‘n ikkinchi o‘rin – 2,5 foiz, o‘n uchinchi o‘rin – 1,4 foiz, o‘n to‘rtinchi o‘rin – 0,8 foiz, o‘n beshinchi o‘rin – 0,4 foiz va o‘n oltinchi o‘rin – 0,1 foiz. Ma’lumot uchun, o‘tgan mavsumda “Spartak” Rossiya chempionatida to‘rtinchi o‘rinni egallagan edi.
Shu yilgi hisob-kitoblar jamoaning yuqori o‘rinlar uchun kurashish imkoniyati borligini ko‘rsatmoqda, biroq asosiy ehtimol o‘rta pog‘onalar atrofida to‘xtalmoqda.

Суперкомпьютер "Спартак" предсказал шестое место
Специалисты Opta с помощью суперкомпьютера рассчитали вероятности мест команд в турнире Российской Премьер-Лиги. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее была предоставлена информация о главных фаворитах чемпионата. Теперь остановимся на том, как суперкомпьютер оценил шансы команды “Спартак”.
По расчетам, наиболее вероятное итоговое место команды “Спартак” ожидается шестым. Вероятность этого результата составляет 13,1 процента.
Вероятности для остальных мест следующие: первое место – 2,9 процента, второе место – 4,9 процента, третье место – 8,2 процента, четвертое место – 10,9 процента, пятое место – 12,8 процента, седьмое место – 12,7 процента, восьмое место – 10,9 процента, девятое место – 8,2 процента, десятое место – 5,9 процента, одиннадцатое место – 4,3 процента, двенадцатое место – 2,5 процента, тринадцатое место – 1,4 процента, четырнадцатое место – 0,8 процента, пятнадцатое место – 0,4 процента и шестнадцатое место – 0,1 процента. Для справки, в прошлом сезоне “Спартак” занял четвертое место в чемпионате России.
Расчеты этого года показывают, что у команды есть возможность бороться за высокие места, однако основная вероятность сосредоточена вокруг средних позиций.