“Real Madrid” La Liga o‘yinining AQSHda o‘tkazilishiga qarshi chiqdi
“Vilyarreal” va “Barselona” klublari La Liga doirasida dekabr oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan o‘zaro uchrashuvni AQSHda o‘tkazish uchun ruxsat so‘radi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Shu munosabat bilan Ispaniya Qirollik futbol federatsiyasi UEFA va FIFA tashkilotlariga murojaat qilib, o‘yinni Mayami shahrida o‘tkazish masalasini ko‘rib chiqishni so‘radi. Mazkur tashabbusga “Real Madrid” klubi o‘z munosabatini bildirdi.
Madrid klubi Ispaniya chempionati o‘yinlarini boshqa mamlakatda o‘tkazilishiga qarshi chiqmoqda. Klub vakillari bunday o‘yinlar chempionatning asosiy tamoyillariga, xususan, har bir jamoa o‘z maydonida va raqib maydonida bittadan o‘yin o‘tkazishi tartibiga zid ekanini ta’kidladi.
Ularning fikriga ko‘ra, bu holat musobaqadagi raqobat muvozanatini buzadi va “Barselona” hamda “Vilyarreal” klublariga asossiz ustunlik beradi. “Real Madrid” barcha jamoalar teng sharoitda bo‘lishi lozimligini qayd etdi.
Klub chempionat o‘yinini boshqa davlatda o‘tkazish qabul qilib bo‘lmaydigan holat ekanini va bu kelgusida jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ogohlantirdi. Shuningdek, “Real Madrid” UEFA, FIFA va Ispaniya oliy sport kengashiga murojaat qilib, chempionat o‘yinini AQSHda o‘tkazishga ruxsat bermaslikni so‘radi.
Klub eslatishicha, 2018 yilda milliy ligalar o‘yinlarini boshqa davlatda o‘tkazish qat’iyan taqiqlangan, faqat istisno holatlar bundan mustasno.

“Реал Мадрид” выступил против проведения матча Ла Лиги в США
Клубы “Вильярреал” и “Барселона” запросили разрешение на проведение своего матча в рамках Ла Лиги в США в декабре. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В связи с этим Королевская футбольная федерация Испании обратилась к UEFA и FIFA с просьбой рассмотреть вопрос о проведении игры в Майами. На данную инициативу отреагировал клуб “Реал Мадрид”.
Мадридский клуб выступает против проведения матчей чемпионата Испании в других странах. Представители клуба подчеркнули, что такие игры противоречат основным принципам чемпионата, в частности, правилам, согласно которым каждая команда должна проводить по одному матчу на своем и на поле соперника.
По их мнению, это нарушает баланс конкуренции в турнире и дает необоснованное преимущество клубам “Барселона” и “Вильярреал”. “Реал Мадрид” отметил, что все команды должны находиться в равных условиях.
Клуб предупредил, что проведение матчей чемпионата в другой стране является недопустимым и может привести к серьезным последствиям в будущем. Также “Реал Мадрид” обратился к UEFA, FIFA и Высшему спортивному совету Испании с просьбой не разрешать проведение матчей чемпионата в США.
Клуб напоминает, что в 2018 году проведение матчей национальных лиг в других странах было строго запрещено, за исключением исключительных случаев.