Nikolay Naumov ilgari Moskvaning “Lokomotiv” futbol klubi prezidenti lavozimida ishlagan. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U Rossiya futbol chempionatida xorijlik murabbiylarning faoliyati haqida o‘z fikrini bildirdi. Naumovning ta’kidlashicha, u chet ellik murabbiylarga ijobiy munosabatda emas va ularga nisbatan biroz shubha bilan qaraydi.
Uning fikricha, xorijlik murabbiylar Rossiya Premer-ligasiga asosan pul ishlash maqsadida kelishadi va mahalliy futbol taraqqiyoti ularni unchalik qiziqtirmaydi. Naumovning bu boradagi so‘zlarini “Chempionat” nashri keltirgan.
Hozirgi vaqtda Rossiya Premer-ligasida yetti nafar xorijiy mutaxassis faoliyat yuritmoqda. Ular orasida Vladimir Slishkovich (“Orenburg”), Aleksey Shpilevskiy (“Pari NN”), Jonatan Alba (“Rostov”), Rashid Rahimov (“Rubin”), Robert Moreno (“Sochi”), Deyan Stankovich (“Spartak”) va Fabio Chelestini (CSKA) kabi murabbiylar bor.
Ushbu mutaxassislar turli jamoalarni boshqarib kelmoqda. Ularning faoliyati jamiyatda turlicha baholanmoqda, ba’zi mutaxassislar esa xorijlik murabbiylarning mahalliy futbolga ta’siri borasida o‘z xavotirlarini bildiradi.

Наумов: Иностранные тренеры безразличны к российскому футболу
Николай Наумов ранее занимал должность президента футбольного клуба "Локомотив" в Москве. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он высказал свое мнение о деятельности иностранных тренеров в российском футбольном чемпионате. По словам Наумова, он не имеет положительного отношения к иностранным тренерам и смотрит на них с некоторой долей сомнения.
По его мнению, иностранные тренеры приезжают в Российскую Премьер-Лигу в основном с целью заработка денег, и местное развитие футбола их не особо интересует. Эти слова Наумова приводит издание "Чемпионат".
В настоящее время в Российской Премьер-Лиге работают семь иностранных специалистов. Среди них тренеры Владимир Слишкович ("Оренбург"), Алексей Шпилевский ("Пари NN"), Жонатан Альба ("Ростов"), Рашид Рахимов ("Рубин"), Роберт Морено ("Сочи"), Деян Станкович ("Спартак") и Фабио Челестини (ЦСКА).
Эти специалисты управляют различными командами. Их деятельность оценивается в обществе по-разному, некоторые специалисты выражают свои опасения относительно влияния иностранных тренеров на местный футбол.