UEFA Superkubogi to‘rt jamoali turnirga aylanishi mumkin
So‘nggi yillarda Yevropa va jahon futbol tashkilotlari – UEFA hamda FIFA – o‘zlari o‘tkazadigan musobaqalar sonini va ko‘lamini kengaytirishga alohida e’tibor qaratmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Jumladan, Yevrokuboklar, Klublar o‘rtasidagi jahon chempionati va boshqa turli turnirlar kengaytirilmoqda. Endilikda UEFA Superkubogi ham kengaytiriladigan navbatdagi musobaqa bo‘lishi mumkin.
The Telegraph nashrining yozishicha, hozirgi vaqtda bitta o‘yin shaklida o‘tkaziladigan Superkubok kelgusida to‘rt jamoa ishtirok etadigan mini-turnir ko‘rinishiga o‘zgartirilishi mumkin. Hozircha ushbu yangi formatda yana ikki jamoa qanday tanlab olinishi bo‘yicha aniq ma’lumotlar yo‘q.
Mantiqan olganda, Chempionlar ligasi va Yevropa ligasi g‘oliblariga Konferensiyalar ligasi g‘olibi ham qo‘shilishi ehtimoli bor. To‘rtinchi jamoa esa hozircha noma’lum bo‘lib qolmoqda.
Shuningdek, manbaga ko‘ra, yangilangan UEFA Superkubogi Yevropadan tashqarida, masalan, AQSH yoki Yaqin Sharq mamlakatlarida o‘tkazilishi ham mumkin. Hozircha bu borada yakuniy qaror qabul qilinmagan.

UEFA Суперкубок может стать четырехкомандным турниром
В последние годы европейские и мировые футбольные организации – UEFA и FIFA – уделяют особое внимание расширению числа и масштаба проводимых ими соревнований. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В частности, расширяются Еврокубки, чемпионат мира среди клубов и другие различные турниры. Теперь UEFA Superkubogi также может стать следующим соревнованием, которое будет расширено.
По информации издания The Telegraph, в настоящее время проводимый в формате одного матча Суперкубок в будущем может быть преобразован в мини-турнир с участием четырех команд. Пока нет точной информации о том, как будут отобраны еще две команды для этого нового формата.
Логично предположить, что к победителям Лиги чемпионов и Лиги Европы может присоединиться победитель Лиги конференций. Четвертая команда пока остается неизвестной.
Кроме того, по данным источника, обновленный UEFA Superkubogi может проводиться за пределами Европы, например, в США или странах Ближнего Востока. Пока окончательное решение по этому вопросу не принято.